Історія лікарні Святої Анни - Кропивницький Рекомендовані

Четвер, 13 жовтня 2016 11:19 Автор  Оксана Козак Опубліковано в Літературна сторінка Прочитано 2164 разів
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

Ця чудова лікарня була зведена на кошти видатної меценатки грецького походження Анни Дмитрян (Мартакі у дівоцтві). Майже усі свої статки вона пустила на будівництво двох чудових лікарень – у Новомиргороді (звідки вона родом) та Єлисаветграді – обидві нині можна вважати архітектурними перлинами.

У 1901 році комітет Червоного Хреста виділив дві десятини землі на спорудження лікарні, фінансувати яке згодилась Анна Дмитрян. Архітектором було запрошено Олександра Лішневського (викликаного із самої столиці), але замовниці креслення не сподобались і вона відхилила проект Лішневського. Для створення нового проекту запросили Якова Паученка.

Заклали будівлю у липні 1902 року. Урочисту процедуру закладення очолював міський голова Пашутін.

Під час відкриття лікарні Ганна виказала бажання:

""Я спадкова почесна громадянка А. Дмитрян, передаючи споруджену мною лікарню в пам'ять моєї дочки Анни Опанасівни, вартістю в 286 тисяч рублів, у відання Товариства Червоного Хреста, виявляю волю в наступному:

1) Лікарня повинна зваться "Св. Анни ".
2) 20 ліжок носять ім'я моєї дочки Анни і призначаються для незаможних хворих християнського віросповідання; кількість їх не може бути уменьшаемо.
3) Лікарня повинна стояти на рівні сучасних наукових вимог, і давати простір для практичних занять молодим лікарським силам.
4) Лікарня, у міру надходження платних вкладів на утримання ліжок, повинна скорочувати кількість платних ліжок з тим, щоб досягти можливості надати всі 40 ліжок для лікування незаможних хворих.
5) Кількість платних ліжок не повинно бути збільшено на шкоду безкоштовним.
6) Головним Лікарем лікарні та її директором довічно обирається мною О. А. Юцевич ».