З фондів #ЦДАЗУ: Світовий Конгрес Українців в обороні прав України і поневолених

Вівторок, 08 серпня 2017 06:37 Автор  Надія Лихолоб Опубліковано в Історія
Оцініть матеріал!
(3 голосів)

З фондів #ЦДАЗУ: До 50-ліття Світового Конгресу Українців (СКУ)

"Все йде, все минає"... Тож не зневіряйтеся, а йдіть далі, як і до цього часу. ... Не звертайте з шляху, щоб на Вас не лізло, не повертайтесь назад, як би нечиста сила ззаду Вас не кричала! Йдіть вперед і несіть Ваш, найтяжчий на світі, український хрест. Бо коли такі люди як Ви почнуть занепадати на дусі, то що вже казати про інших, з натури малодухих? Знімите Ви одно колесо з українського воза, зніму я, другий, третій... і загрузне наш віз в обивательському болоті навіки. ...

Тож коли ми з Вами також кинемо плуга та борону, то поросте таке бадилля, що й сам Бог не викорчує, а на прекраснім українськім полі будуть пастись чужі корови». (Відгуки минулого. О. Кошиць в листах до П. Маценка. – Вінніпег, 1954 р.). Такі поради від зневіри давав найвидатніший український диригент ХХ століття Олександер Кошиць в одному із своїх листів до Павла Маценка, українського музикознавця, диригента і громадського діяча в Канаді, засновника Вищих освітніх курсів у Вінніпегу і Торонто.  


Український світ тримається на людях, які своє життя присвячують одній справі і в ім'я України несуть той найтяжчий у світі український хрест через все життя заради того, щоб «на прекраснім українськім полі не паслися чужі корови».
Яскравим прикладом такої самовіданної і послідовної діяльності української діаспори в ім' я незалежної України упродовж останніх 50 років є діяльність Світового Конгресу Українців (до 1993 р. – СКВУ). Основна діяльність СКУ була і є спрямована на об’єднання зусиль української діаспори з метою утвердження демократичних цінностей в Україні, відродження її державної незалежності, збереження етнічної та духовної самобутності українців за кордоном.


У 1970–80-х рр. міжнародна та інформаційна діяльність СКВУ була спрямована на забезпечення свободи та демократії в Україні. СКВУ проводить акції у країнах Західної Європи та Північної Америки на захист ув’язнених українських дисидентів та учасників Української Гельсінської групи (УГГ) П. Григоренка, І. Кандиби, С. Караванського і Н.Караванської-Строкатої, Л.Лук'яненка, В.Мороза, Л.Плюща, М.Руденка, Н.Світличної,   Г.Снєгірьова, В.Стуса, О.Тихого, В.Чорновола та ін. СКВУ проводить тематичні акціі, прес-конференціі, дає свідчення перед всесвітньовідомими інституціями та урядами держав, зустрічається з міжнародними високопосадовцями та домагається звільнення українських релігіийних і політичних в’язнів.

Архівні документи, що зберігаються у Центральному державному архіві зарубіжної україніки (далі – ЦДАЗУ) висвітлюють заходи української спільноти за кордоном, і, зокрема, СКВУ, спрямовані на захист переслідуваних та репресованих українських дисидентів. Як свідчать документи, широкомасштабні заходи і маніфестації в обороні України та викриття політичних репресій радянськоі влади проходили під час проведення ІІІ Конгресу СКВУ (1978 р.) і в наступні роки.

Представлені документи із фондів ЦДАЗУ, що висвітлюють діяльність СКУ, надійшли на зберігання від Фундації ім. Олега Ольжича (Україна), родини св. п. Павла Дорожинського та інших установ і приватних осіб, небайдужих до збереження історичної спадщини українського народу для прийдешнього покоління.

У цьому році Світовий Конгрес Українців відзначає свій 50-літній ювілей і разом з ним все українство у світі !


1 ᆭヤミラᆪ ト.37 ᄒ.1 チタ.23 ᄚタᄎ. 29
Заклик Комісії прав людини СКВУ щодо негайного звільнення Левка Лук’яненка та інших ув'язнених членів Української громадської групи сприяння виконання Гельсінських угод. Торонто. 24 липня 1978 р.
ЦДАЗУ, ф. 37, оп. 1, спр. 23, арк. 29


2 ᆭヤミラᆪ ムᄂ トヨ 3 ヨᄑᄇ. トヨ 64 ゙
Президія ІІІ Конгресу СКВУ, зокрема у першому ряді: зліва п. В. Бучинська,             Л. Плющ, Н. Світлична, ген. П. Григоренко. Нью-Йорк. Листопад 1978 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 64-О

 

3 ᆭヤミラᆪ ムᄂ トヨ3 ヨᄑᄇ. トヨ 64 ゙
Українська дисидентка Надія Світлична вітає ІІІ Конгрес СКВУ. Нью-Йорк. Листопад 1978 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 64-О

 

4 ᆭヤミラᆪ ムᄂ トヨ3 ヨᄑᄇ. トヨ64 ゙
Звернення української дисидентки Н. Світличної до Президії та делегатів ІІІ Конгресу СКВУ. Нью-Йорк. Листопад 1978 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 64-О

5 ᆭヤミラᆪ ムᄂ トヨ3 ヨᄑᄇ. トヨ64 ゙
Адвокат А. Лозинський, відповідальний за маніфестацію по захисту прав України з нагоди ІІІ Конгресу СКВУ. Нью-Йорк. Листопад 1978 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 64-О

 

 

6 ᆭヤミラᆪ ト.37 ᄒ.1 チタ.23 ᄚタᄎ.144
Звернення Комісії прав людини СКВУ у справі відзначення згідно постанови ІІІ Конгресу СКВУ Дня солідарності з українськими політичними в’язнями в СССР          12 січня кожного року. Торонто. Грудень 1981 р.
ЦДАЗУ, ф. 37, оп. 1, спр. 23, арк. 144

 

7 ᆭヤミラᆪ ᄋ ᄎᄒᄏᄉᄎニヨヨᅩネ ゚. ヤᄒタᄒᄊᄌᄑチフᄎᄒᄈᄒ
Рекламна листівка Комісії «Контакт» при Світовій Раді суспільної служби СКВУ «Привіти ув’язненним «Letters for freedom» про допоміжні матеріали з інформаціями для писання привітів українським політичним в’язням”. Торонто. [1988 р.]
ЦДАЗУ, з колекції  П. Дорожинського, документи на стадії науково-технічного опрацювання

Надія Лихолоб

Головний архівіст ЦДАЗУ

Останнє редагування Вівторок, 08 серпня 2017 07:10

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається