Науковці розкрили подробиці однієї з наймасштабніших світових археологічних пам’яток у Чигирині

Понеділок, 14 травня 2018 11:17 Автор  Ніна Петриківська Опубліковано в Історія Прочитано 712 разів
Оцініть матеріал!
(2 голосів)
Науковці розкрили подробиці однієї з наймасштабніших світових археологічних пам’яток у Чигирині Фото - ІА НАН України

У травні 2018 р. було завершено роботу археологічної експедиції Національного історико-культурного заповідника "Чигирин" та Інституту археології НАН України з дослідження однієї з найцікавіших археологічних знахідок за останні 20 років - масового поховання, яке складалося лише з черепів, на Замковій Горі в гетьманській столиці – м. Чигирин Черкаської області. Поховання, що має абсолютно рівні та правильні обриси, викликало чимало запитань та суперечок. Науковці вже віднесли знахідку до наймасштабніших однотипових пам’яток в світі.

Ще у серпні 2017 "Стожари" вперше повідомили  про одну з найцікавіших археологічних знахідок за останні 20 років - на Замковій горі Чигирина було знайдено масове поховання, яке складалося виключно з черепів. Поховання, що має абсолютно рівні та правильні обриси, викликало чимало запитань та суперечок. Моторошна знахідка місцевого жителя, що мешкає на Замковій горі, виявилася випадковою: він віднайшов черепи на власному городі під час прокладання водогону. Після попереднього дослідження науковцям вдалося з'ясувати деякі подробиці. Обсяг робіт, які мали проробити науковці для попереднього досліження - величезний. Тож врешті лище у травні 2018 року була заверешена експедиція з дослідження знахідки на місці. З її результатами зі "Стожарами" поділилися в Інституті археології НАН України.

В травні 2018 р. археологічна експедиція Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» (керівник – к.і.н. В. І. Полтавець) та ІА НАН України (керівник – к.і.н. О. Д. Могилов) завершила дослідження колективного поховання голів на Замковій Горі в гетьманській столиці – м. Чигирин Черкаської області. До робіт було залучено фахову антропологічну групу на чолі з к.і.н. О.Д. Козак. До неї увійшли наукові співробітники ІА НАНУ, кандидати історичних наук О.В. Манігда та Ю.В. Ушкова. А також молоді практикантки, студентки Національного університету ім. Т. Шевченка Н.Є. Котова та В.С. Унгурян. Від НІЗК «Чигирин» брав участь очільник Сектору археологічних досліджень С.В. Руденко. Участь в дослідженнях брала докторантка Інституту археології Ягеллонського Університету Є.В. Демчук.

Роботами, що є продовженням досліджень попереднього 2017 р., знято нижні шари скупчення кісток в ямі. Основну частину знахідок презентують людські черепи. Значна кількість нижніх щелеп, що переважно лежать окремо. Інших кісток (шийні хребці, кіски кінцівок, ребра) – обмаль. На значній кількості черепів прослідковуються сліди рубаних ран від холодної зброї. Окремі пошкодження в районі потилиці, а також сліди зрубів на шийному хребці, являють собою яскраві ознаки декапітації.

 345 9384

Враховуючи історичний контекст, висувається припущення, що яма з відрубаними головами з Замкової гори в Чигирині пов’язана з найбільш масштабними подіями під стінами місцевої фортеці – Чигиринськими походами 1677 – 1678 рр., коли османська армія осаджувала, та зрештою здобула цитадель із російською залогою та українськими козацькими військами. З історичних джерел добре відомий турецький військовий звичай стинати голову вбитим ворогам. Це був не лише прояв військової доблесті, та жест залякування ворогів. За відрубаними головами отримували й винагороду, підтверджуючи таким чином свої бойові трофеї. Отже, згаданий комплекс можна розглядати як санітарне захоронення решток воїнів, захисників Чигирина, що загинули й були обезголовлені під час бою.

2038476

За своєю масштабністю чигиринська яма, що включає рештки принаймні понад трьох сотень індивідів (до руйнування водогінною траншеєю, їх число, вірогідно, могло бути близьким до півтисячі), є безпрецендентним в Україні об’єктом. Не буде применшенням говорити й про те, що вона входить до числа наймасштабніших однотипових пам’яток в світі.

Останнє редагування Понеділок, 14 травня 2018 12:04