Митрополит Таллінський і всієї Естонії Стефан: "Думки про Україну" Рекомендовані

Понеділок, 15 жовтня 2018 03:45 Автор  Стожари Опубліковано в Віра
Оцініть матеріал!
(2 голосів)
Митрополит Таллінський і всієї Естонії Стефан: "Думки про Україну" Фото - Orthodoxia.info

"...Ініціатива Його Святості Варфоломія покласти край цій ситуації, що безпосередньо задіє його авторитет, одночасно і наочно показує міжнародному співтовариству нездатність Російської православної церкви висунути (особливо після краху комунізму в 1991 році), хоч якісь пропозиції, здатні покласти край поділу між помісними православними церквами і остаточно усунути існуючий розкол..."

"...Без сумніву, антиканонічний захоплення Російської православної церкви Української православної церкви в 1686 році, до якого, на жаль, в даний час додається анексія Криму Росією і військова окупація Донбасу, сьогодні повертається проти Неї так само, як кинутий бумеранг,  повертаючись в вихідну точку , може завдати серйозної шкоди своєму метальникові, якщо тільки останній не поведе себе досить обережно.

Рішення московського Патріарха Кирила і його Священного Синоду розірвати церковну спільноту з Патріархом Варфоломієм сильно мене здивувало, але не стало для мене сюрпризом. Якщо порівняти це з тим, що сталося в Естонії в 1996 році, то дане рішення є більш ніж сумним. В кінцевому рахунку, щоб знайти рішення естонському кризи, ми домовилися в Цюріху в тому ж році, запропонувавши рішення, яке могло б підготувати загальне конструктивне майбутнє для двох помісних Церков - Константинопольською і Московською - за умови його виконання обома сторонами. З тих пір пройшло вже більше двадцяти років, і, виявилося, що ця угода втратила чинність через його незастосування Московським Патріархатом. Хто ще після цього може сподіватися на те, що можна довіряти людям, які спочатку ставлять під домовленістю свій підпис, а потім не виконують взятих на себе зобов'язань?

З поваги до його особистості та посту, я не хочу вступати в полеміку з Патріархом Кирилом, але не можу промовчати про цю доведеної до крайності звичкою, що став традиційним у керованій ним Церкви, - з надзвичайною легкістю розривати спільність, щоб чинити тиск з метою задоволення своїх примх. За два роки Патріарх Кирил звершив дві великі помилки. Перша полягає в його відсутності на Святому і Великому всеправославному соборі на Криті в 2016 році; друга - в розриві церковної спільноти - після естонського інциденту - з Патріархом Варфоломієм..."

Митрополит Таллінський і всієї Естонії Стефан написав статтю, присвячену важкому шляху України, який вона йде до своєї помісної церкви, для видання Orthodoxia.info:

"Ні для кого нині не є секретом, що Вселенський Патріархат Константинополя прийняв рішення надати автокефалію православних християн України (Синод від 20 квітня 2018 г.). Дане рішення прийнято під його особисту відповідальність (канони 9, 17 і 28 IV Вселенського собору).

Дане рішення було практично нав'язано подіями в Україні протягом останніх 25 років, де існує так звана «канонічна» Церква, яка перебуває під юрисдикцією Московського Патріархату, і дві, так звані «розкольницькі» церкви, що знаходяться під юрисдикцією Патріарха Філарета і митрополита Макарія. Все це дає привід поставити під сумнів і накликати дуже важкі випробування на спільність між усіма, хто в цій країні сповідує православну віру. Крім того, цей нескінченна криза ставить під загрозу всі загальні блага суспільства. Треба бути або сліпим, або бездушним, щоб не усвідомлювати, що насильство і безчинства, які відчувають практично щодня наші православні брати і сестри в Україні, є неприйнятними, нестерпними і непрощенними.

Патріарх Варфоломій, який користується верховенством у всьому Православ'ї, більше не може мовчати. Хоча він і не має в своєму розпорядженні мирської владою, але він має право з повною відповідальністю: вживати заходів щодо забезпечення єдності, загальності та світу в Православ'ї; викликати інші православні Церкви; пропонувати допомогу всім громадам, які перебувають в надзвичайному і небезпечному становищі. Верховенство Вселенського Патріарха Константинополя не є ні порожньою почестю, ні якимось «східним папством», як невпинно urbi et orbi (на весь світ) віщають деякі церковні діячі. Верховенство Патріарха не претендує на те, щоб дати православній Церкві «всесвітнього єпископа». Але, як підкреслює великий авторитетний православний богослов Іоанн Мейєндорф, православна Церква, безперечно, не може заперечувати ні необхідності у всесвітньому лідерстві, ні в певному авторитеті думки першого Патріарха, які є неминучими умовами існування соборності.

Подобається це чи ні, але в цей ганебний період хаосу, який переживають православні України, православна Церква не може обійтися без мудрого і об'єктивного лідерства, що утворює авторитет Вселенського Патріархату Константинополя. Буде недостатньо сказати, що Вселенський Патріарх є всього лише «Primus inter pares / Першим серед рівних». Саме в цьому полягає, скоріше, «політичний» аргумент, який переслідує мету ослаблення його авторитету; цей аргумент не має ніякого канонічного або еклезіологічного підстави. Почесть, що йому віддається, несе в собі також відповідальність і реальні прерогативи. Нагадаємо тим, хто нічого не хоче чути, що це верховенство належить виключно Церкві Константинополя в силу положень канонів, а також тривалого історичного досвіду, а не з волі якого-небудь візантійського імператора або царя. Ніяка цивільна або релігійна установа, яким би престижним вона не була, не має влади спотворювати або тлумачити для своєї вигоди то, що наші святі і бoгoносні Батьки встановили в вірі на Вселенських соборах.

Де юре, після хрещення київського князя Володимира в 988 році Київська Русь опинилася під церковною юрисдикцією Вселенського Патріархату Константинополя. Крім того, Константинополь ніколи не визнавав анексію Київської митрополії у 1686 році Синодом російської Церкви після вторгнення Російської імперії на землі Лівобережжя Дніпра. Єдина поступка, зроблена Вселенським Патріархом Діонісієм IV, полягала в дозволі митрополиту Московському висвятити митрополита Київського при дотриманні наступної неодмінної умови: поминання під час кожного літургійного богослужіння тільки Вселенського Патріарха. Документ, що засвідчує цю домовленість, існує і був недавно знайдений в оригінальній версії на грецькій мові в Парижі («Lettre du Patriarche Denis IV à l'adresse des Tsars de Russie Jean et Pierre et de Sophie Alexievitch / в Листі Патріарха Діонісія IV російським царям Іоанну і Петру, а також Софії Олексіївні »- Москва, 1826), слово в слово підтверджує, що дана антиканонічна акція з боку російської Церкви ніколи не отримувала схвалення Вселенського Патріархату.

Ініціатива Його Святості Варфоломія покласти край цій ситуації, що безпосередньо задіє його авторитет, одночасно і наочно показує міжнародному співтовариству нездатність Російської православної церкви висунути (особливо після краху комунізму в 1991 році), хоч якісь пропозиції, здатні покласти край поділу між помісними православними церквами і остаточно усунути існуючий розкол.

Згідно з доповіддю Антуана Арьяковского (на Конференції європейських церков на Кіпрі, 8-10 листопада 2017), три чверті від 25 мільйонів українських православних в даний час знаходяться під юрисдикцією Київського Патріархату, керованого Патріархом Філаретом. Крім того, за оцінними даними, з чверті решти віруючих (Московський Патріархат під керівництвом митрополита Онуфрія і так звана Автокефальна церква під керівництвом митрополита Макарія), більше 75% готові приєднатися до нової еклезіальної структурі, якій би стала в найближчому майбутньому «Українська автокефальна православна церква ».

Без сумніву, антиканонічний захоплення Російської православної церкви Української православної церкви в 1686 році, до якого, на жаль, в даний час додається анексія Криму Росією і військова окупація Донбасу, сьогодні повертається проти Неї так само, як кинутий бумеранг,  повертаючись в вихідну точку , може завдати серйозної шкоди своєму метальникові, якщо тільки останній не поведе себе досить остерожно.

Рішення московського Патріарха Кирила і його Священного Синоду розірвати церковну спільноту з Патріархом Варфоломієм сильно мене здивувало, але не стало для мене сюрпризом. Якщо порівняти це з тим, що сталося в Естонії в 1996 році, то дане рішення є більш ніж сумним. В кінцевому рахунку, щоб знайти рішення естонському кризи, ми домовилися в Цюріху в тому ж році, запропонувавши рішення, яке могло б підготувати загальне конструктивне майбутнє для двох помісних Церков - Константинопольською і Московською - за умови його виконання обома сторонами. З тих пір пройшло вже більше двадцяти років, і, виявилося, що ця угода втратила чинність через його незастосування Московським Патріархатом. Хто ще після цього може сподіватися на те, що можна довіряти людям, які спочатку ставлять під домовленістю свій підпис, а потім не виконують взятих на себе зобов'язань?

З поваги до його особистості та посту, я не хочу вступати в полеміку з Патріархом Кирилом, але не можу промовчати про цю доведеної до крайності звичкою, що став традиційним у керованій ним Церкви, - з надзвичайною легкістю розривати спільність, щоб чинити тиск з метою задоволення своїх примх. За два роки Патріарх Кирил звершив дві великі помилки. Перша полягає в його відсутності на Святому і Великому всеправославному соборі на Криті в 2016 році; друга - в розриві церковної спільноти - після естонського інциденту - з Патріархом Варфоломієм.

Чи усвідомлює він, що не можна вести переговори про безцінні, а саме про євхаристійне спілкуванні, не ризикуючи розділити на частини християнську Церкву, а також, що кожна Церква, і всі вони разом утворюють єдину Церкву? Розірвати спільність зі Вселенським Патріархом (авторитет якого грунтується і підтверджений канонами Вселенських Соборів: 3-им каноном другого Вселенського Собору, 28-им каноном четвертого Вселенського Собору 36-им каноном Собору в Трулло) означає розірвати єдність помісних Церков в тілі єдиної православної Церкви. Зазначу також, що канонічна традиція не надає іншої альтернативи, крім неухильного дотримання (акрібіі) в області еклезіології, навіть якщо в наш час вона постійно зневажається. Таким чином, як охоронець цієї акрібіі, Вселенський Патріарх повинен її захищати і стежити за її відповідним виконанням.

Невизнання Патріарха Варфоломія в якості «Protos / Першого», відмова в останній момент брати участь в Критському Соборі, нинішній розрив спільності з ним ставить Патріарха Кирила в положення розколу. Яким чином людина такого розуму і таких якостей не може цього розуміти?

В Естонії перший крок був зроблений Константинополем, і той факт, що зло не вкоренилося, робить йому честь. Але в цьому випадку, хто зробить цей крок, якщо з 2004 року Російська Церква не перестає дратувати і принижувати Константинополь, постійно і публічно ставлячи під сумнів авторитет Вселенського Патріархату Константинополя, явно маючи на меті: стати третім Римом?

Очевидно, що православна Україна стане автокефальною. Пророче діяння Варфоломія принесе свої плоди в довгостроковій перспективі, тим більше, що «вона (Українська церква) є його дочкою, живим плодом його місіонерської діяльності і місцем майбутнього примирення з Московською церквою» (Антуан Арьяковскій)".

Останнє редагування Вівторок, 16 жовтня 2018 08:49

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається