8 січня – Собор Пресвятої Богородиці. Народні прикмети

Вівторок, 08 січня 2019 07:21 Автор  Ніна Петриківська
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

8 січня – після Різдва Христового відзначають Собор Пресвятої Богородиці. Православна церква вихваляє Богоматір, яка народила Спасителя.

 

Інші назви свята: «Бабині каші», «Святки», «Бабин свято», «Юхим».

Історія свята

Православна Церква у цей день звертає до Богоматері свої подячні і хвалебні промови за те, що вона народила Спасителя Ісуса Христа. Але цей день називається Собором не просто так. Для вшанування Богоматері є й інші дні, наприклад, Зачаття, її Різдво, Благовіщення. А це свято також призначене і для інших близьких людей для Діви Марії і самого Спасителя. Тому свято загальне (соборне). Шанують сьогодні Йосипа Обручника, царя Давида, святого Якова. Йосип Обручник у віці 80 років прийняв Марію з благословення архиєрея, він зберігав її чистоту і дівоцтво. Хоча і був заручений з Пречистою, служив, щоб оберігати Божу Матір. Цар і пророк Давид був предком Спасителя по плоті, збулося пророцтво, що Месія прийде з роду Давидового. Апостол Яків – брат Божий, бо він старший син Обручника від його першого шлюбу, який супроводжував разом з батьком Матір Божу і Богонемовля Ісуса при втечі в Єгипет.

Але у народного свята історія набагато глибша, вона йде в таке далеке минуле, коли ще не встановили Собор Пресвятої Богородиці православною церквою. У цей день вшановували повивальних бабок. Їх вважали далекою ріднею тим сім'ям, у яких вони приймали пологи. При тому можна було допомагати при пологах не всім, а тільки тим, хто вже був немолодий і при тому ще й матір'ю. Ще повивальній бабці потрібні були вмілі руки, щоб почати виконувати свою роботу.

Народні прикмети на 8 січня

– Цього дня прийнято піднімати дітей вище голови, щоб вони росли здоровими і красивими.

– Сніг прилипає до рук – до тепла.

– Завірюха і мороз 8 січня обіцяють холодне літо.

Традиції свята

У народі цей день ще називали Бабиними кашами, бо приходили до повитух в гості і приносили їм різні частування та подарунки. Зазвичай це були млинці, пироги. А вагітна жінка, якщо принесе дар повивальної бабці, то її пологи пройдуть легше. Бабки в свою чергу зустрічали гостей дуже смачною кашею, ситною, для якої не пошкодували масла, вершків і молока. Тому так і називали свято в народі.

Що можна робити 8 січня

1. Якщо до вас прийшли гості, то обов’язково запросіть їх в будинок і почастуєте чимось смачним. Тоді весь рік в домі буде достаток.

2. У цей день потрібно виносити з дому непотріб і битий посуд. Це принесе щастя.

3. Колядників, які прийшли в оселю, потрібно обов’язково впустити і пригостити смачною їжею. Це подарує господарям будинку щастя і благополуччя, а також мир і спокій у родині.

Що не можна робити 8 січня

1. Цього дня не можна купувати мотузки – до біди.

2. Не можна варити чи пити кисіль – до небіжчика. 

Іменини сьогодні святкують: Олександр, Анфіса, Василь, Григорій, Давид, Дмитро, Іван, Йосип, Костянтин, Леонід, Марія, Михайло, Микола.