У Києві презентували фільм про видатного діяча української діаспори Ольгерда Бочковського

П'ятниця, 08 лютого 2019 07:49 Автор  Ніна Петриківська
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

У Києві, 6 лютого, відбулася презентація та обговорення документального фільму «Ольгерд Бочковський. Незгасима іскра палаючої ватри національної свідомості» про видатного соціолога, політолога та активного діяча української діаспори в Європі 20-30 років ХХ ст.

Документальний фільм "Ольгерд Бочковський. Незгасима іскра палаючої ватри національної свідомості" - це перший масштабний проект- розповідь про видатного соціолога, політолога та активного діяча української діаспори в Європі ХХ ст. Бочковський був "адвокатом" українського питання в світі, протидіяв радянській пропаганді. У 1932-33 рр. очолював Комітет допомоги голодуючим в Україні.

"В нашій історії загублений цілий пласт відомостей про представників української діаспори, які відстоювали інтереси України в світі. Сьогодні ми відкриваємо ім‘я одного з найбільш яскравих інтелектуалів української суспільної думки повоєнних часів. Бочковський не був етнічним українцем, але обрав українство свідомо. Завдяки зусиллям таких людей світ дізнавався про проблеми українців, зокрема про Голодомор", - сказав під час презентації фільму Голова Комітету з питань культури і духовності, ведучий та автор ідеї фільму Микола Княжицький.

«Стрічка відновлює для українців історію суспільно-політичної думки міжвоєнного періоду, відкриває ім‘я одного з найбільш яскравих українських інтелектуалів цього періоду, який вже тоді відстоював державність України. Завдяки зусиллям великих українців, імена яких для багатьох на Батьківщині маловідомі, ми сьогодні маємо Незалежну Україну», - зазначив Микола Княжицький.

«Робота над цим проектом наш перший досвід співпраці з Українським культурним фондом та участь у грантовій програмі, який переконливо свідчить, що при об’єднанні спільних зусиль та потенціалу ми зможемо підняти і нашу культуру і нашу освіту».

На його думку, українці мають дізнаватися власну історію, а фільми такого формату допоможуть відкрити українській молоді імена, забуті та замовчані радянською системою.

Ольгерд Бочковський був одним з ідеологів "панєвропейського руху", який створив ідейну основу для виникнення Європейського Союзу. Бочковський переконував, що об’єднання Європи буде неповноцінним без участі України – і сто років тому, по суті, передбачив рух сучасної України до ЄС.

 

 

Стрічку створено Громадською Організацією "Всеукраїнський Демократичний Форум", за фінансової підтримки Українського Культурного Фонду – державної інституції з підтримки вітчизняної культури, створеної в 2017 році. Фонд координує свою діяльність з Міністерством культури та фінансує культурні проекти та заходи виключно на конкурсній основі.

Виконавча директорка УКФ Юлія Федів розповіла, що минулого року Український Культурний Фонд підтримав 293 проекти в різних секторах культури, і саме представники аудіовізуального сектору були найактивнішими. Вона також зазначила, що одним з напрямків роботи на цей рік буде фінансування освітніх проектів з повернення невідомих українських імен.

У свою чергу, Міністр культури України Євген Нищук зазначив, що завдяки інституалізації системи державного фінансування культурної сфери – діяльності Українського культурного фонду та Українського інституту книги – створені рівні можливості доступу до ресурсів культурних організацій бюджетного і небюджетного секторів.

«Це рівні можливості для всього мистецького середовища, за однаковими правилами фінансування культурних і мистецьких проектів отримати державну підтримку у тому числі і творчих дебютів та таких яскравих проектів, які популяризують діяльність знакових постатей в нашій історії, повертають нам імена великих українців», - сказав Євген Нищук.

На заході також були присутні міністр освіти і науки Лілія Гриневич, народні депутати України, міністр закордонних справ 2007-2009 рр. Володимир Огризко, представники культури та громадськості.

Після презентації стрічки відбулося обговорення фільму з творчою групою: автора сценарію та режисера Григорія Руденка, оператора-постановника Сергія Буланенка, художника-постановника Михайла Морозова, головної редакторки Анастасії Равви, продюсерів фільму Миколи Шевченка, Катерини Єрмолович, Миколи Паська, Артема Вільбіка – виконавця ролі Бочковського та Влада Задніпровського – виконавця ролі Масарика.

Це документальний фільм-біографія з елементами журналістського розслідування. Підґрунтям для його створення стало видане 2018 року багатотомне видання «Вибрані праці і документи Ольґерда Іполита Бочковського» (видавництво «Дух і Літера»). Під час зйомок були задіяні багато архівних документів, наукових праць, хронікальних кадрів а також зйомок з місць головних подій у житті героя і унікальних свідчень сучасників. Зокрема, зйомки фільму проходили в с. Долинське (Херсонська область), в Києві, Дніпрі, а також в Чехії (м. Прага та Подєбради).

Творча група фільму планує зняти серію подібних проектів для популяризації діяльності знакових постатей українських інтелектуалів ХХ століття маловідомих поки широкому загалу українських глядачів.

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається