Космічне ім'я України

Четвер, 23 липня 2015 07:30 Автор  Марта Патика
Оцініть матеріал!
(2 голосів)

Що перше спадає на думку, коли кажуть людина і космос? Або фантастичні картини на кшталт героїчного Брюса Уілліса на астероїді з художнього фільму “Армаггедон” або реальність шкільної програми про перший політ людини у космос з Юрієм Гагаріним та перші кроки людини на Місяці з легендарної експедиції “Аполлон-11”. 

Що може об'єднати у нашій уяві ці сюжети? Як не дивно, події, що відбуваються саме зараз.

Напередодні своєї смерті, під час візиту до Києва навесні 2005 року, майстер іронічної реальності простору фантастики Роберт Шеклі, зі здивуванням казав, що все життя думав, що пише фантастику, але справжньою фантастикою є те, що зараз відбувається із дослідженням космосу.

ESA Rosetta NAVCAM 20150707 enhancedМи є свідками змін, коли час наздогнав фантастику.

І маємо цьому дякувати двом нашим сучасниками та співвітчизникам, завдяки яким Україна звучить у світі і є невід'ємною частиною європейського космічного співтовариства.

Людство здійснило подорож довжиною 11 років, космічний корабель “Розетта” пролетів 6,5 млрд км, випустив спусковий модуль “Філе”, який приземлився на комету 67Р.

Протягом листопада 2014 року, і, починаючи з червня 2015 року, серед топ-новин світових агентств, крім страшної війни в Україні, звучать імена Клима Чурюмова та Світлани Герасименко, оскільки повною назвою цього небесного тіла є комета Чурюмова — Герасименко.

 

12 листопада 2014 року зонд “Розетта” та маленький симпатяга “Філе”, які мають власні образи та сторінки у Твіттері, є справжніми зірками інтернету, обмінялися дружніми репліками та модуль “Філе” розпочав свій шлях до комети. “Філе” вдалося зробити те, що не вдавалося до цього жодному космічному апарату – досягти ядра комети, взяти проби грунту та відправити дані на Землю.

А історія цього технологічного стрибка, реалізованого силами Європейського космічного агентства, почалася 23 жовтня 1969 року у Києві. Молодий астроном Клим Чурюмов, співробітник Головної астрономічної обсерваторії НАН України, разом зі Світланою Герасименко, аспіранткою кафедри астрономії Київського університету, розглядали знімки, які були зроблені під час експедиції в Алмату з дослідження комети 32Р/Комаса Сола. На знімках поряд з відомою кометою вчені знайшли невелику пляму. Зробивши припущення, що це може бути досі невідоме небесне тіло, вони дослідили додаткові знімки та знайшли підтвердження своїй гіпотезі. Після обміну отриманими даними з міжнародним науковим співтовариством нова комета отримала офіційне ім'я Комета Чурюмова – Герасименко (67P/Churyumov-Gerasimenko).

Ця невелика комета, розмір ядра якої лише 3 на 5 км, як і більшість комет, які спостерігаються із Землі, родом з пояса Койпера. Але на відміну від найвідомішої комети -Галлея, має короткий період обертання 6,6 років. Саме завдяки таким її особливостям, вона була обрана науковцями Європейського космічного агентства серед для висадки модуля.

Під час запуску ракети 2 березня 2004 року, Клим Чурюмов та Світлана Герасименко знаходилися у Гвіані під час запуску ракети. Через 10 років шляху, у листопаді 2014 року, Клим Чурюмов був присутній в центрі управління польотами Європейського космічного агентства в Дармштадті під час приземлення зонду.

Чим викликаний такий захват цією подією завжди стриманих вчених? На думку більшості вчених, яку повністю поділяє Клим Чурюмов, комета є фактичною “капсулою часу”, оскільки за однією з теорій вода, як поживне джерело для існування життя, на Землю була занесена саме кометами. І тому, дослідивши ядро комети, людство наблизиться ще на крок до розгадки таємниць Всесвіту.

12 листопада 2014 року, крихітка “Філе” приземлився на комету. Він на практиці зробив те, що до цього не робив ніхто, та що вдалося пілоту – герою Брюса Уілліса з “Армаггедону” - відпрацював посадку на космічний об'єкт з незначною силою тяжіння – аналог астероїда. Тобто, завдяки “Філе” людство навчилося приземлятися на астероїди!

На жаль, через майже повну відсутність гравітації маленькому модулю не вдалося з першого разу закріпитися в обраній точці посадки. Тому точка посадка була відмінною від запланованої. “Філе” встиг пропрацювати трохи більше 30 годин та впав в режим “сплячки” через нестачу живлення. Більшість із запланованих дослідів він зробив.

Але з наближенням до Сонця та зміною траєкторії руху комети, 14 червня 2015 року “Філе” прокинувся та повідомив, що готовий до нових звершень.

Ця новина викликала бурхливу реакцію космічного твіттеру! Якщо твіттер НАСА захопливо прокоментував “Прокинься та співай!”, то навіть стримана Королівська обсерваторія в Великобританії одразу ж твіттнула “ТАК!!!”.

Зараз “Розетта” та “Філе” разом із кометою все ближче наближаються до Сонця і 13 серпня 2015 року досягнуть перигелію, тобто найближчої до Сонця точки траєкторії комети, обігну нашу сяючу зірку та почнуть знову віддалятися.

Comet around perihelion large

З дня у день, з липня, і весь серпень можна очікувати появу нових сенсацій, які будуть нерозривно пов'язані з Україною, її образом колиски світової наукової думки та іменами українських вчених Клима Чурюмова та Світлани Герасименко.

Україна, стомлена від страждань, як ніколи потребує підтримки, доказ своєї причетності до європейської наукової спільноти. Не треба забувати, що наша країна – країна звершень та досягнень, мрійників-науковців, які фантастику перетворюють на реальність.

Будемо сподіватися, що Клим Чурюмов, гордість нашої країни, член-корреспондент Національної академії наук України, дійсний член Нью-Йоркської академії наук та директор Київського планетарію, буде присутній при цих подіях та відкриє нам ще багато таємниць Всесвіту.

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається