Проект українських винахідників для Марса переміг у конкурсі NASA

П'ятниця, 27 травня 2016 05:25 Автор  Оксана Козак
Оцініть матеріал!
(3 голосів)

Київська команда вчених, яка розробила проект марсіанського літака MarsHopper, перемогла в номінації People's Choice Award на всесвітньому конкурсі NASA SpaceApps Challenge.

Про це пише офіційний сайт Національного управління з аеронавтики і дослідження космічного простору США.

"MarsHopper — це літак для дослідження полюсів Марса та навколишньої території", — пояснюють автори проекту.

Для польотів MarsHopper використовує сухий лід, який покриває поверхню на полюсах сусідньої планети. Він збирає його під час посадок і за допомогою радіоізотопного термоелектричного генератора перетворює в газ. Літак пересувається від посадки до посадки, рухаючись "стрибками", за що його і прозвали "стрибун" (Hopper).

"Наші розрахунки показують, що даний проект можна реалізувати за допомогою існуючих технологій", — наголошують розробники.

Один із розробників літака — дизайнер та інженер-механік Олександр Буткалюк повідомив "Українській правді. Життя", що нині команда працює над можливістю створення прототипу. Деталі винахідники обіцяли повідомити згодом. Тож наразі проект лишається на стаді ідеї та комп’ютерного моделювання.

Голосування за номінацію завершилося ще 22 травня, однак у NASA ретельно перевіряли усі голоси і можливі махінації, і після перевірки українські розробники стали переможцями. Міжнародне космічне агентство навіть повідомило про спроби шахрайства і голосування кілька разів з одного комп'ютера за той самий проект, тож організаторам конкурсу довелося перевіряти особистості учасників голосування.

Розробники розповіли, що за допомогою реактивних прискорювачів літальний апарат піднімається над поверхнею. Потім розкриває крила, завдяки чому він може пролетіти довше. При посадці Mars Hopper одночасно збирає сухий лід, який дозволить зробити наступні стрибки.

Над розробкою працювали інженер Павло Правдюков, дизайнер, підприємець та інженер-механік Олександр Буткалюк, генератор ідей і студентка ліцею Софія Буткалюк, хімік та автор 3D-моделі і комп'ютерної симуляції Микола Денисенко, студент КПІ та автор фізичних розрахунків В'ячеслав Осауленко, програміст Ілля Рубінський, інженер обладнання Андрій Музиченко.

Однак перемога Mars Hopper – не єдине досягнення українців у цьогорічному хакатоні. Фіналістом у категорії "Найкращий збір даних" став проект розробників з Кіровограда Asterion-CYA.

Він пропонує метод, за яким комп’ютер може вирахувати потенційну небезпеку від астероїдів для людства, щоб "допомогти нам уникнути тієї ж долі, яка спіткала динозаврів". Це Python-бібліотека і мобільний додаток, який аналізує потенційну небезпечність астероїдів – тих, що вже відомі науковцям, щойно відкриті та навіть потенційні.

Для розрахунків використовується чисельне моделювання та комп’ютерний аналіз.

Важливо те, що фіналістів і переможців у цій категорії визначали науковці та інженери – фахівці NASA.

У хакатоні також перемогли: у категорії "Найкраще використання даних" фахівці NASA визнали найкращим проект Scintilla з Пасадени, який збирає дані з соцмереж та аналізує забруднення повітря за повідомленнями людей.

У номінації "Найкраще використання апаратних засобів" перемогла лондонська розробка Canaria – шматок вуха, надрукований на 3D-принтері, котрий моніторить частоту серцебиття, рівень кисню у крові та рівень вуглекислого газу в атмосфері.

"Найкращою місією" було визнано FractalNet команди з Північної Кароліни – мережа бездротових пристроїв для комунікації у печерах чи підземеллях на кшталт тих, що на Місяці, Марсі чи на астероїдах, тобто там, де радіозв’язок неможливий.

Галактичним впливом було визнано розробку з Риму під назвою Live Ice Velocity Estimation (L.I.V.E.) Glacier Project, web-пристрій, який візуалізує поверхні льодовиків у режимі реального часу, тобто стежить за ознаками кліматичних змін. У проекті є також відповідний додаток.

Нарешті, у категорії "Натхнення" переможцем визнали інтерактивний мобільний додаток з Торонто Kid On The Moon для дітей від 4 до 8 років, який має посіяти у малечі пристрасть до космічних подорожей.

Хакатон NASA Space Apps Challenge – 2016 тривав 48 годин: з 22 до 24 квітня.

Цей захід проводиться з 2012 року під егідою Національного управління з аеронавтики і дослідження космічного простору (США), проте в Україні конкурс було організовано вперше.

Тематика завдань була запропонована NASA і присвячена актуальним проблемам: аеронавтика, космічна станція, Сонячна система та простір поза нею, подорож на Марс, космічна технологія, Земля.

Одночасно Міжнародний конкурс проводився в 170 країнах світу, 35 з яких вели онлайн-трансляцію заходу. За правилами хакатону, учасники протягом 48 годин вирішували завдання та готувались до захисту своїх проектів.

Раніше повідомлялося, що до складу українського журі увійдуть Леонід Каденюк, Клим Чюрюмов і Анатолій Відьмаченко, а також ментори з різних областей.

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається