В Україні вивели смачнющу синю картоплю!

Вівторок, 21 лютого 2017 09:08 Автор  Ніна Петриківська
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Ви коли-небудь куштували фіолетове картопляне пюре? А рожеве? Українські вчені вивели два нові надзвичайні сорти картоплі з м'якушем яскраво-рожевого та фіолетового кольорів.

Вивели незвичні сорти в Інституті картоплярства УААН. Обидва сорти – результат роботи Миколи Фурдиги, заступника директора інституту картоплярства.

Веселковим бульбам дали колоритні назви "Солоха" та "Хортиця". Незвичний колір дають дикі види, з яких походять «Солоха» і «Хортиця» і яким притаманне таке забарвлення.

e58a43d6e8b8beb0d38591e5cbeac56b

Сорт «Солоха» має інтенсивне фіолетове забарвлення бульб. Він стійкий до раку картоплі, нематоди, вміст крохмалю у ньому 20,5%. І надзвичайно смачний. Сорт «Хортиця» має інтенсивне червоне забарвлення бульб. У страві обидва дуже гарно виглядають на столі.

E

Навіть після термообробки вона не втрачає свого синього, фіолетового чи червоного забарвлення шкірки та м’якуша.

Ця картопля не тільки дуже смачна. Але й має лікувальні властивості.

Справа в тому, що в червоному, синьому та фіолетовому м’якуші міститься величезна кількість барвної речовини (антоціану). Вона є антиоксидантом, тобто зв’язує та виводить з організму людини вільні радикали, які пошкоджують клітини організму, викликають порушення імунітету й передчасне старіння. Лютеїн і зеаксантин, яких у синій картоплі в рази більше, ніж у звичайній, відновлює зір.

"Забруднення навколишнього середовища, неповноцінне харчування й стреси – основні причини великої кількості вільних радикалів. Тому важливо, щоб у раціоні містилася достатня кількість антиоксидантів, – пояснює Микола Фурдига. – Вони є в усіх овочах, але найбільше в тих, які мають кольори від яскраво-жовтого й помаранчевого до фіолетового. За даними дослідників, у картоплі із синьою, фіолетовою та червоною шкіркою або м’якушем у 4-7 разів більше антиоксидантів, ніж у бульбах із білим або жовтим м’якушем".

"В Інституті картоплярства вже кілька років ведемо роботу зі створення форм із кольоровим забарвленням м’якуша", – зазначає Микола Фурдига. "Використовуємо генофонд картоплі України, який на даний час нараховує 2904 зразки: дикі й культурні види, гібриди, сорти вітчизняної та зарубіжної селекці"ї.

Микола Фурдига – автор першого вітчизняного кольорового сорту картоплі Солоха – із синім м’якушем. Його селекцією займався 8 років. За основу взяв дикі сорти картоплі, які ростуть у Перу. У природі бульби мають якраз синє й бурякове забарвлення. Замовлений насіннєвий матеріал схрещував із українським культурним. Як сорт Солоха зареєстрована 2013 року. Середньостиглий, високоврожайний – 25-30 т/га. У кущі утворюється до 15 бульб. 

"Солоха підходить для більшості українських ґрунтів і клімату. Не відрізняється від іншої картоплі за умовами вирощування, – зазначає селекціонер. – Хворіє тими самими хворобами, що й інші сорти. Однак стійка до нематоди й раку картоплі. Зараз працюємо над двома іншими сортами – із червоною і синьо-білою м’якоттю".

news9