Журналіст-мандрівник Микола Хрієнко пройшов "Слідами Тараса Шевченка"

Вівторок, 15 жовтня 2013 05:56 Автор 
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Відомий київський журналіст-мандрівник Микола Хрієнко завершив свій проект «Слідами Тараса Шевченка», присвячений 200-літтю з дня народження видатного українського поета і художника. У рамках експедиції журналіст збирав матеріали про те, як живуть українці у Росії та Казахстані, та як вони бережуть пам’ять про Шевченка.

Маршрутна частина цього дослідницького проекту тривала 24 дні і охопила місця перебування Кобзаря під час його десятирічного заслання. Це, зокрема, територія Росії від Оренбурга до Орська та землі Казахстану – аж до берегів Аральського моря, де у 1848 – 1849 роках Тарас Шевченко виконував обов’язки художника у гідрологічній експедиції, повідомив Микола Хрієнко агенції «Укрінформ».

 

Казахський етап цього шляху Микола Хрієнко подолав разом із науковцем Денисом Чернієнком, вихідцем з України, кандидатом історичних наук, доцентом Уфимського філіалу Московського державного гуманітарного університету імені Михайла Шолохова. «Другу частину проекту мені довелося здійснювати без мого доброго і багатознаючого супутника, – розповів Хрієнко, – оскільки Денис Чернієнко змушений був повернутися на роботу».

 

Під час спільної подорожі мандрівники відзняли місця, зображені на відомих малюнках Тараса Шевченка під назвами «Пожежа в степу», «Укріплення Кара-Бутак», «Укріплення Іргиз-Кала», «Острів Кос-Арал», «Дустанова могила», «Укріплення Раїм».

 

Обидва мандрівники побували в кількох казахських школах імені Тараса Шевченка, зустрілися з активістами української діаспори у Казахстані, а також зафіксували на фото результати екологічної катастрофи на Аральському морі, повідомляє видання.

 

Уже самотужки Микола Хрієнко вирушив від Аральського моря до Каспію, де у жовтні 1850 року Шевченка везли з Орської фортеці на півострів Мангишлак, у Новопетровське укріплення (нині місто Форт-Шевченко). Там, на пустельному гірському узвишші Курганташ, Тарас Шевченко сім років ніс караульну службу біля гарматної батареї номер один.

 

У рамках проекту Хрієнко також зібрав чимало матеріалів про сучасне життя в тих краях та про те, як їхні мешканці, зокрема, й українці, бережуть пам’ять про Тараса Шевченка.

 

Загальна протяжність усього дослідницького маршруту українського журналіста-мандрівника склала 9228 кілометрів. Усі 24 дні експедиції були робочими, кожен з них тривав не менше 16 годин.

 

Христина Бондарєва

vidia