Намалюй собі країну!

Понеділок, 23 грудня 2013 10:03 Автор 
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

Як українці прикрашають сіру дійсність своїх міст.

«Голота на вигадки хитра», - кажуть у народі. А наше життя може бути занадто сірим і безбарвним, якщо його не прикрашати.

Українці - народ креативний. Яскравий приклад тому - київський Євромайдан. Одна ялинка, чого варта!

Сучасні міста нашої країни - це якийсь симбіоз вилизаних пластиково-скляних центрів і сумовитих радянських хрущовок, запущених напівзруйнованих будівель і розбитих доріг.

Тому народний стріт-арт все більше входить в моду: українці в міру своїх талантів і фантазії розфарбовують свої міста в яскраві кольори. Малюють на стінах, роблять з підручних матеріалів дитячі майданчики, ліплять фігурки зі снігу, а іноді споруджують цілі патріотичні балкони і навіть викладають фігурки з розібраної бруківки!

Найчастіше стріт-арт має не стільки естетичну, скільки громадянську цінність.

Люди таким чином висловлюють свій погляд на світ і самореализуются, причому не в соціальних мережах, а в самому що ні на є реалі, на вулицях своїх рідних міст.

У Донецьку графіті на вулицях вже стали невід'ємною частиною життя міста. Як правило, вуличні картини з'являються та тих стінах, які представляли до цього жалюгідне видовище. Наприклад, таких як будівля колишнього кінотеатру "Червона шапочка", який приходить в запустіння протягом довгих останніх років, незважаючи на те, що знаходиться в самому центрі Донецька. Тепер на фасаді цього будинку красується веселий Арлекін, виконаний в стилі сучасного мистецтва.

Графіті в Донецьку

А трансформаторну будку біля Південного автовокзалу прикрасив казковий Синій кит.

Ці роботи належать ініціативної групи донецьких художників "Добрі люди", які організувалися під егідою комунальників, проте бюджетні кошти тут не задіяні, як запевняють самі члени групи.

У місті вже є кілька графіті, виконаних «Добрими людьми».

Це і "лохнеське чудовисько" з жовтою субмариною на набережній Кальміусу, і картини старої Юзівки, прикрасили стіни будівель біля міської прокуратури.

Стверджувати, що харківські комунальники повністю не діють - не можна. По мірі можливості комунальні служби намагаються облагородити місто. З'являються нові дитячі майданчики, облагороджуються прибудинкові території.

В розумних цілях харківська міськрада підтримує ініціативи графітчиків. Більш того, часто влади намагаються приховати сірі стіни будинків саме великими і яскравими малюнками.

Приміром, Харків прикрашають намальовані на всю стіну зображення: першої жінки - Героя Радянського Союзу Валентини Гризодубової, співачки, народної артистки СРСР Клавдії Шульженко, лауреата Нобелівської премії, фізика Льва Ландау та радянського актора Леоніда Бикова.

Зовсім недавно, в центрі міста з'явилося найбільше графіті в Україні - портрет першого у світі космонавта Юрія Гагаріна, який символічно розташований на однойменному проспекті.

Є і менш масштабні роботи. На вулицях Гоголя і Пушкіна можна побачити так звані «літературні графіті» присвячені відомим поетам.

Малюють на стінах Харькiва не тільки місцеві «малярі». Відомий французький художник Жульєн Маллан подарував Харьківу свою роботу - зображення традиційного українського символу, ляльки-мотанки.

Правда бувають випадки, коли виходить навпаки: в самому серці Харьківа комунальники з невідомих причин заштукатурили графіті, яке вважалося мало не найкращим у місті.

Миколаївці, не чекаючи, поки влада почнуть приводити фасади напіврозвалених будівель в "нормальний" стан, вносять свою "лепту" у благоустрій міста.

Так, нещодавно в місті корабелів нагородили «графітчиків», обрисовавших паркан на проспекті Жовтневому: 2 вересня в Корабельному районі стартував конкурс на кращий малюнок «Моє рідне місто Миколаїв» серед загальноосвітніх шкіл району.

Діти намалювали на стінах своє місто майбутнього. І добре було б їх втілити мрії в реальність!

А ось на Дерибасівській, в самому серці Одеси, є патріотичний балкон, претендує на звання справжнього твору мистецтва. Його господиня - двадцятилітня Вікторія Сибір - прикрасила стіну з малюнком квітів, а над вікнами розташувала напис «Слава Україні!».

У вересні 2011 року за дорученням одеської влади зафарбували малюнок. Підлеглі Костусєва посилалися на те, що напис «Слава Україні!» псує фасад будинку.

Через два тижні дівчина відновила малюнок. Балкон вважається однією з фішок Одеси, його часто фотографують туристи. Цей балкон став знаковим: з нього проводять патріотичні акції і навіть виступають відомі поети і музиканти.

Українські письменники брати Капранови та народний депутат Доній на патріотичному балконі в Одесі.

Святослав Вакарчук, Андрій Макаревич, Володимир Висоцький, Михайло Горшеньов, Віктор Цой, Юрій Шевчук, Майкл Джексон, Пол Маккартні, Боб Марлей, Емінем, Елвіс Преслі і Курт Кобейн - всі ці музичні кумири мільйонів тепер «живуть» в місті Суходільську Луганської області. На стіні місцевого ДК імені Олега Кошового. Автор малюнків - житель міста Ігор Кудінов.

Ігор захоплюється стріт-артом давно. «Музика - це просто єдине, що може об'єднати всіх. Тому я і вирішив намалювати їх. Всім догодити намагався», - каже Ігор.

А цей малюнок він зобразив на стіні одного з найбідніших кварталів міста - половина квартир тут кинута господарями.

А ось ще один креатив зі славного міста Суходільська! У кварталі Комарова, де повно напівпорожніх будинків, покинутих квартир і промислових руїн, можна потрапити в справжній оазис.

Несподівана картина відкривається перед перехожими, забредшими в глиб цього кварталу.

Ці дитячі майданчики зробили самі місцеві жителі. В якості матеріалів використовувалися пластикові пляшки, горнята, шахтарські каски і навіть запчастини від пилососа!

А в самому обласному центрі живе художник Дмитро Сергієнко, який щороку радує луганчан сніговими проектами.

У минулому році він показав усім, наскільки любить своє місто і зліпив величезну снігову напис «Люблю Луганськ». А в лютому 2013-го художник разом з помічниками побудував величезну 2х-метрову снігову троянду!

Звичайно, іноді народна творчість виглядає вельми апокаліпсично. Приміром, у Дніпропетровську мешканці малосімейки створили свою «Поляну казок».

З допомогою радянських іграшок вони "облагородили" дерева в одному з дворів. Однак з естетичної точки зору картина вийшла не дуже привабливою. Судіть самі.

А ось запорожці, щоб скрасити сірі міські ландшафти розвішують барвисті знаки і перетворюють ліхтарі в забавні смайли

«Міське середовище не часто піклуватися про те, щоб пішохід посміхнувся. Часто, і то добре, якщо є, планування охоплює безпеку і зручність переміщення. Здорово, якщо ділянки насичені фонтанами (працюють), цікавими архітектурними формами і організованими місцями відпочинку. У той же час, людині притаманні зміни настрою. І здорово, якщо місто допомагає настрій піднімати. Шанобливе і добродушне ставлення з боку міста, швидше породить відповідну турботу, ніж байдужість», - кажуть автори ідеї.

Влітку цього року спеціально для львів'ян та гостей міста місцеві гумористи виклали фігурку героя цього мультика з бруківки, яку комунальники зняли з дороги!

І хоча цей твір мистецтва було недовговічним, але, напевно, подарувало перехожим багато посмішок!

Можна нарікати і скиглити з приводу брудних і сірих вулиць, а можна просто взяти і розфарбувати те, що здається вам безбарвним!

Вдалих вам ідей і побільше посмішок у Новому році!

032.ua