У Львівському музеї етнографії проходить виставка мистецтва трьох індіанських племен

Вівторок, 31 травня 2016 08:11 Автор  Орест
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

Саме мова індіанського племені навахо стала ключовою причиною перемоги флоту США над об’єднаним флотом Японії під час Другої світової війни. Саме за допомогою цієї мови американці убезпечили себе від прослуховування японцями, які мали славу неперевершених зламників усіх шифрів. Усіх, окрім того, який базувався на мові навахо. Так маленький народ забезпечив перемогу великої країни. На цьому закцентувала аташе з питань культури та освіти посольства США в Україні Шеріл Бистрянскі на відкритті виставки «Мистецтво та ремесло американських індіанців Південного Заходу (історія трьох племен)» у рамках Днів Америки в Україні у Музеї етнографії та художнього промислу у Львові.

Це вже не вперше у цьому музеї презентують проекти, присвячені американським індіанцям. І щоразу вони є успішними. Однак справедливо зазначити, що нинішня експозиція значно убогіша за кількістю і розмаїттям представлених артефактів, ніж Львів уже бачив у цьому музеї в середині 1990-х років. Хоча кожен артефакт, безсумнівно, цікавий. І часто-густо українцям дуже близький.

Мистецтво племен навахо (а це плем’я індіанців – найбільше у США: налічує біля 300 тисяч), гопі («мирні люди», яких сьогодні є понад 18 тисяч) та зуні – це ткацтво, зброярство, лялькарство тощо. Є що оглядати і з чим порівнювати. Цікаво, що часто представлені артефакти пов’язані з віруваннями цих народів. А вірування у той чи інший спосіб перегукуються з дохристиянськими і базуються на тому, що все живе має душу.

«Коли ми дивимося цю виставку, то в перші хвилини здається, що ми десь на Гуцульщині чи на Поліссі, – зауважив на відкритті директор Інституту народознавства НАН України Степан Павлюк. – Це свідчить, що первісні культури між собою дуже і дуже схожі і за колористикою, і за орнаментикою, і за іншими ознаками. Це тільки згодом зв’язок втрачається і культури локалізуються».

Ярина Коваль, gazeta.lviv.ua
Фото Ярини Коваль