На Волині збирають книги для українців Білорусі та Польщі Рекомендовані

Четвер, 09 січня 2014 10:20 Автор  Марта Патика Опубліковано в Дозвілля
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Волинське громадсько-культурне товариство «Холмщина» започаткувало благодійну акцію по збиранню українських книг для українців Білорусі та Польщі, повідомляє голова товариства Микола Онуфрійчук.

Саме до міст Люблін, Щецин, Ольштин, Брест, Варшава поїдуть українські книжки, зібрані учасниками акції.

Потреба в українських книжках в української діаспори в Білорусі та Польщі існувала завжди, зазначив Микола Онуфрійчук.

Хоча й діаспорою нинішніх українців Польщі називати неправильно, адже в Холмщині, на Підляшші та інших землях українці жили віками, будучи основною етнічною групою.

Наразі на території Холмщини мешкає дуже мало українців, бо після операції «Вісла» та примусового виселення в Радянський Союз 530 тисяч етнічних українців назад їм сюди забороняли повертатися. Ще майже 150 тисяч було виселено 1947 року під німецький кордон, і саме тут збереглися компактні місця проживання українців.

Саме в містечках вдалося згуртувати українську громаду, яка має і свої школи, і свої церкви, і свої культурні товариства. Із однією такою українською громадою – із містечка Білопілля колишнього Кошалінського воєводства – волинське товариство «Холмщина» має багаторічну співпрацю.

Чверть століття тому делегація українців із Білопілля поверталася через Луцьк із Полтави, де відзначали 175-у річницю від дня народження Тараса Шевченка, і Микола Онуфрійчук, який тоді очолював обласний Фонд культури, запросив їх до себе.

Тоді, пригадує він, українці з Білопілля зробили дві пожертви: на пам’ятник Тарасові Шевченку в Луцьку, про який тоді йшла мова, і на програму «Леся Українка і Волинь». І вже тоді вони потребували українських книжок для своїх дітей, зокрема художньої літератури для найменших.

Бо хоч важко, але їм вдається зберігати національну приналежність уже в кількох поколіннях виселених з прадідівських земель українців, і тому, як вони це роблять, треба повчитися й українцям, в Україні сущим, вважає Микола Онуфрійчук.

Останнє редагування Четвер, 09 січня 2014 11:58