Французький фотограф українського походження: "Я фотографую українців, тому що це нація із великою духовною культурою"

Понеділок, 20 січня 2014 09:35 Автор  Марта Патика
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

Син українських емігрантів Юрій Білак, попри те, що народжений у Франції, уміє відчути всю глибину побуту та культури українського народу і увічнити його на своїх світлинах.

Білак Юрій  — відомий французький фотограф українського походження. Народився в сім'ї українських емігрантів 1961 року у Франції. Юрій є представником другого покоління української діаспори у Франції та продовжує родинну справу в пропагуванні української культури закордоном. З раннього дитинства виховувався за українськими традиціями, вивчає культуру предків. Найбільше прагне Юрій Білак аби мистецтво його пращурів було збережено для майбутніх поколінь.

В кінці 90-х, після гастрольних поїздок по Франції із спектаклями, Юрій стає режиссером театральних постановок для юного глядача і професійно захоплюється фотографією. В 2004 він почав новий проект — етнографічний репортаж про країну своїх предків. Найбільше зачарували французького гостя самі люди і він почав пізнавати їхню душу, знайомитись із ними, гостювати в їх оселях, переживати хвилини радості і смутку, а вже відтак – фотографувати і пізнавати їх побут. Юрія приваблюють випадкові зустрічі, незнайомі люди. Юрій ніколи наперед не знає, куди й до кого приведе його провидіння.

Юрій Білак є одним із керівників заснованої українською діаспорою домівки «Чорногора» біля м. Рошполь в департаменті Ардеш. Краєвиди цієї місцевості дуже нагадують буковинські Карпати та є ідеальним місцем для того, щоб відкривати для маленьких французьких українців, які гостюють там у літньому таборі, красу традицій їхньої батьківщини. Захоплений багатством етнічного духу українців, Юрій по-своєму демонструє внутрішній світ кожного, хто зображений на його світлинах. На відміну від більшості фотографів, він не обробляє свої фотографії та не використовує жодних графічних редакторів. При цьому, на кожний новий кадр він довго полює, пильно вистежуючи той унікальний момент і той особливий об’єкт, що роблять його роботи такими живими і щирими.

20 травня 2008 року в Києві була відкрита фотовиставка, яку незрячі люди можуть «побачити» руками. В українському домі виставлені унікальні роботи французького фотографа «доторкнутися і побачити». Подібна виставка для людей з вадами зору — перша в історії, як українського, так і європейського мистецтва. В основі виставки — 30 кольорових фотографій колекції Білак під загальною назвою «Українці», які вже експонувалися в Києві, Львові та Бухаресті у 2007 році. Ці фотографії представляють собою етнографічний репортаж Білак про країну його предків і, як говорить сам автор, «описують Україну такою, якою вона ще не відома світової спільноти».

"Я фотографую українців, тому що це нація із великою духовною культурою. Мені симпатичні ці обличчя. Я не знімаю нічого окрім людей" - — каже Юрій Білак, який мріє зробити своє мистецтво доступним для широких мас.

Наразі, Юрій працює над створенням фотоальбому про буковинську Маланку. Фотограф вже не вперше є почесним гостем на святі Маланок. Раніше він гостював у Космачі, Белелуї, Красноїльську, Вашківцях та ін., де споглядав процес підготовки та власне саме дійство зсередини.

Фотоальбом, присвячений буковинській Маланці, подібно до попереднього проекту Юрія Білака «Гуцули», планується розповсюджувати не тільки на теренах Франції та України, а й у інших європейських країнах. Фотоальбом Білака «Гуцули» був презентований у французькому м. Коньяк під час Фестивалю Європейських літератур і став популярним у багатьох країнах світу у тому числі й серед української діаспори в Канаді під час Українського фестивалю у Торонто. У 2014-му році готується тур «Гуцулів» Канадою та США.

Працюючи на «Маланка-Фест 2014», Юрій спілкувався окремо з кожним персонажем, якого фотографував. Для нього було надзвичайно важливо знати походження кожного героя та зобразити його так, щоб на фото було видно не лише костюм, а й непідробну душу українця, що крилася під ним.