Родом з України

П'ятниця, 22 лютого 2013 00:01 Автор 
Оцініть матеріал!
(4 голосів)

24 грудня 1877 у славетному  місті Чугуєві народилась дівчинка, якій судилось прожити 101 рік, помандрувати просторами та часом з фарбами в руках та стати  однією з найкращих художників Фінляндії. Як зауважила Майя Коскінен,  життя  Сігрід Марії Шауман "охопило всю історію Фінляндії: від його появи, через повні лих роки світових воєн, до днів холодної війни". 

З Чугуєва родина спершу виїжджає в Радом, Польща, де дівчинка проводить своє дитинство. А щоб розпочати навчання у художній школі Фінської асоціації мистецтв  у Гельсінкі, Сігрід їде у Фінляндію. Її вчителями стають Карл Ян і Елен Шерфбек. У 1901 році вперше вона бере участь зі своєю роботою на виставці, яка відбувається в Атенеум.

 Після того, як її брат Євген  вбив генерал-губернатора Фінляндії Миколу Бобрикова в 1904 році, Сігрід переїжджає до Копенгагена у Данії.  Згодом вона навчається у Флоренції та Парижі.

Потрібно було утримувати сім'ю - і Сігрід з 1922 року починає працювати в газетах як мистецтвознавець, що тривало майже 30 років. Вона опублікувала більше 1500 художніх оглядів, інтерв'ю та репортажів у газетах. Була гострою на язик, вимогливою, компетентною. 

Після Другої світової війни Шауман  вчителює у безкоштовній школі мистецтв з 1945 по 1946 рік. У 1949 році Сігрід віддаляється від суспільного життя, проте продовжує малювати картини, живучи  на  кошти, надані містом Гельсінкі та пенсійним фондом. 

 

schauman-sigrid-1877-1979-finl-road-by-the-shore-4033112-500-500-4033112.jpg

"Шауман була самостійною, цілеспрямованою і йшла своїм власним шляхом. У своєму особистому та професійному житті вона досягла того, що вважала важливим і відповідним її принципам. Шауман розвивалася й оновлювалася як художник все своє життя... У своїй творчості вона досягла особистого золотого періоду тільки до 70 років! Її ранні роботи ставилися до етнографічного напрямку відтінкового живопису, яке в той час було переважаючим. В основному Шауман трималася притаманної місцевому колориту сірої колірної гами, але вже тоді в ній прокинувся інтерес до контрастів і можливостей кольору в пейзажі. Робота з мастихіном допомогла їй розкріпачитися і наблизитися до ідеалу. Цілком і повністю Шауман змогла присвятити себе своєму мистецтву, коли в 1948 році  пішла з посади художнього критика. У 1949 році під яскравим сонцем Сюдфранкріке її мистецтво розцвіло в повну силу. Художниця відкрила значення істинної краси і знайшла божественне світло - той світ, в якому фарби знаходять сенс. За допомогою кольору вона створювала відчуття світла і присутності повітря, так краєвид ставав досконалим. Одна річ зробила мистецтво Шауман нестаріючим - його не треба пояснювати, тільки відчувати.". (Майя Коскінен)

8_298.jpg

Відомо, що Сігрід також входила до групи художників, які  заснували групу Prisma у 1956 році. Проте через кілька років проблеми з зором змушують відійти від малювання. Художниця не здається - вона пише автобіографічну книгу "Мій брат Євген Шауман" і публікує її. Робить кілька операцій, проте вони не рятують ситуацію, і Сігрід повністю втрачає зір.

Проте навіть за рік до смерті  Сігрід бере участь у ретроспективній виставці на честь свого 100-річчя в Художньому музеї Амоса Андерсона. У тому ж році вона удостоюється призу "Принц Ойген" за художній внесок.

Найцікавіше, що на  картинах художниці нема фінської природи, лише та, яку вона бачила в дитинстві, і з робіт випромінює те тепло, яке художниця відчула дитиною в значно тепліших краях. І стає Фінляндія нам ближчою , бо було серце, яке  наповнило теплом спогадів не одне полотно.

                                                                 7220678_object.jpg

 

{soccomments}