Неопалима купина

Субота, 02 березня 2013 00:43 Автор 
Оцініть матеріал!
(3 голосів)

Око, звикле розглядати твори мистецтва, часто-густо залишає поза увагою речі, подібні на знайомі. Здається, стає все менше творів, які змушують тебе зупинитись, затамувати подих і відчути себе частиною вічності. Ні, не тому, що цих творів меншає, просто для себе потребуєш чогось знано-незнаного, можливо, навіть професійно гіршого, але такого, що дозволяє відчути рух ушир всередині тебе. Втомлений від власного життя, буденності, стереотипності, безглуздості зненацька натикаєшся на іскру, яка дає відчути себе настільки живим, що не снилось і відродженому з попелу феніксу. Не маю на увазі суто позитивних емоцій, іноді річ своєю іскрою викликає в тобі силу спротиву проти того, що бачиш, такої величини, що зло починає видаватись тобі маленьким та ніяким, інакше кажучи, перестає для тебе існувати.

                                                                                         baskine_-_burning_bush_-_max-30.jpg

Розшукуючи роботи Олекси Харкова 1897 року народження (1.03.1897, Кременчук), співорганізатора музею «Яворівщина», що працював кустошем (доглядачем) музею «Верховина» в Стрию Львівської області, українського маляра-монументаліста, графіка, за плечима якого реальна гімназія, технічне училище в Петербурзі, армія, громадянська війна, Краківська академія живопису (він був убитий разом з Зеноном Охрімовичем вояками відступальної дезорієнтованої армії у 1939 році), натрапила на картину іншого художника, яка викликала в мені силу-силенну емоцій.

Усе відбулось завдяки неординарному прізвищу - Харків. З цим прізвищем пошукова служба Гугл пов'язала місто Харків і відкрила мені картину "Неопалима купина" Моріса Баскіна (Maurice Baskine, Baskin). Можливо, у Харкові Моріс був не Морісом, а це ім'я просто переінакшене з іншого, типовішого для тогочасного Харкова, проте у Франції художник представляв себе саме так.

66159383_1.jpg
 
Батьки Моріса, який народився 7 жовтня 1901 року, покинули Харків і переїхали в Париж у 1905 році. У 1933 юнак зацікавився хімією та окультизмом. Друга світова війна, яка накочується лавиною на Європу, руйнує усі плани. Він потрапляє у табір Тодт у Мартігу, звідки в 1944 році втікає і йде в підпілля. 24 червня цього ж року приєднується до Французьких Внутрішніх Сил (FFI). Невдовзі, у 1945, починає вперше брати участь у виставках, у тому числі в Салоні Surindépendants. Приєднується до групи сюрреалістів у 1946 році, разом з якими виставляє свої роботи на міжнародній виставці сюрреалізму (1947 р.), в галереї Maeght, а вже наступного року сам організовує виставку сюрреалістів, проте буквально через чотири роки із сюрреалістами пориває, тоді ж починає працювати самостійно у своїй оригінальній алхімічній техніці "фантасофік" (fantasophique).
 
baskine1b.jpg   
Його великий триптих ""Fantasophe-Roc ou l'édification de la pierre de Fantasophopolis" ("Фантасоф-Рок або кам'яна будівля Фантасополіса") експонується в 1957 році в галереї Фурстенберг (Furstenberg).
     Моріс Баскін помер у Парижі 5 липня 1968 у віці 66 років. 
    Більшість його робіт знаходяться у Музеї сучасного мистецтва міста Корд-сюр-Сьєль (фр. Cordes-sur-Ciel) та приватних колекціях. Картину "Неопалима купина"  в інтернеті можна побачити в колекції Віри та Артура Шварців Ізраїльського музею в Єрусалимі.