Унікальний винахід українського школяра

Вівторок, 12 березня 2013 11:49 Автор 
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Учень одинадцятого класу черкаської спеціалізованої школи №17 Леонід Оліфер створив унікальний винахід – демонстраційний седиментограф, здатний замінити кілька шкільних приладів для лабораторних робіт з фізики та хімії. Винахід хлопця вже оцінили на всеукраїнському рівні – пристрій Леоніда став одним із трьох найкращих на Національному етапі міжнародного конкурсу науково-технічної творчості для школярів Intel ISEF (International Science and Engineering Fair), де було представлено понад 210 розробок.Шістнадцятирічний Леонід Оліфер моделюванням цікавиться з дитинства. Спершу, як і більшість хлопчаків, робив моделі автівок, а вже пізніше захоплення переросло у комп’ютерне моделювання фізичних процесів. Упродовж останнього року Леонід працював над створенням приладу, який би поліпшив лабораторні роботи з фізики та хімії у школах. Врешті-решт, винайшов демонстраційний седиментограф, вартість якого всього-на-всього п’ять євро.
«Пристрої, які зараз існують – дуже дорогі, коштують приблизно кілька тисяч євро. І не кожен шкільний заклад може собі це дозволити. Тому я вирішив це спростити, здешевити і створив прилад, який буде давати такі самі результати, як і прилади, які є на ринку. Однак коштуватиме у сотні разів дешевше», – каже сам Леонід.
Хлопець переконаний, що його винахід стане в нагоді не лише на шкільних уроках. Приміром, за його допомогою можна визначити вміст дорогоцінних металів під час розробки гірських руд. Не виключено, що демонстраційний седиментограф використовуватимуть і у біомедицині, зокрема, досліджуючи характер осідання еритроцитів у крові.
«Винахід Леоніда Оліфера цінний тим, що досить часто потрібно в польових умовах, без використання великої апаратури, визначити вміст якихось домішок у гірських породах. Саме цей прилад дозволить це робити швидко і якісно. Навіть визначати процентний вміст різних частинок. Такий прилад даватиме люфт часу: не треба буде надсилати зразки, спеціально їх досліджувати, а лише потім отримувати результати», – зауважує фізик Тамара Шемшур.
«У звичайній школі, без дорогих приладів, це робиться дуже просто: береться дитина, її садять за мікроскоп і вона набирає статистику із бажано п’ятисот, тисячі частинок. Кожну поміряти, витратити кілька годин для того, щоб набрати статистику – це доволі довго. Якщо ж використовувати мій прилад, треба просто засипати у нього порошок – і через кілька хвилин маємо такий самий результат, який можна отримати за допомогою прямого спостереження», – розповідає юний винахідник.
Між тим, на демонстраційному седиментографі Леонід зупинятися не збирається – він уже досліджує новий різновид зварювання, який можна використовувати у космосі. Свої наукові пошуки винахідник презентував на захисті наукових робіт у Малій академії наук і на обласному етапі здобув два перших місця. Вже за місяць звання кращого юного наукового дослідника Леонід виборюватиме на Всеукраїнському етапі.
Попри значний внесок у наукові дослідження, поки що жодної фінансової підтримки від держави хлопець не отримував. Єдина винагорода – стипендія Черкаського голови облдержадміністрації за минулорічне призове місце у Всеукраїнському етапі МАН. Поки що всі проекти Леоніда фінансують його батьки і частково спеціалізована школа №17, в якій хлопець навчається. Щоб допомогти Леонідові в його дослідженнях, для школи придбали оптичний USB мікроскоп за спонсорські кошти.
У травні Леонід Оліфер представить демонстраційний седиментограф у фіналі міжнародного конкурсу Intel ISEF, який відбудеться в штаті Арізона. Саме в США юний дослідник збирається запатентувати свій винахід. Каже, що так набагато простіше, адже менше «тяганини з паперами».
Уже зараз Леонід отримує запрошення до вступу від різних вищих навчальних закладів. Однак, місце навчання хлопець обиратиме вже після повернення з Арізони. Він не заперечує, що, задля розвитку української науки, може обрати вітчизняний ВНЗ.

Тетяна Голубенко

produced.in.ua