Перша жінка у відкритому космосі має українське походження

Четвер, 04 квітня 2013 11:14 Автор  Наталя Вербова
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

Ця дивовижна історія бере початок у Львівській області. Велика українська родина Стефанишиних родом з села Якимів Кам'янсько-Бузького району. Після Другої світової війни батько Хайдемарі Михайло Стефанишин емігрував до США, де одружився з німкенею.

За словами Хайдемарі батько постійно згадував Батьківщину, вчив дітей української мови та виховував відповідно до національних традицій. Майбутня астронавтка відвідувала суботню українську школу та різноманітні національно-культурницькі заклади, добре розмовляє українською.

Хайдемарі була членом Пласту в США та відвідувала пластові табори. У 1980 р. закінчила середню школу «Дерам-Гол гай-скул» у Сент-Полі. Далі навчалася у Массачусетському технологічному інституті, котрий закінчила у 1984 зі ступенем бакалавра спеціальності машинобудування, у 1985 р. отримала ступень магістра по тій же спеціальності.

У червні 1985 р. Хайдемарі вступила до Військово-морських сил США. Пройшла підготовку в Учбовому центрі підводних і рятувальних операцій ВМС (Панама-Сіті, штат Флорида). Далі проходила службу на кораблі ВМС США як офіцер по надводному озброєнню. З 1994 р. служила в Командуванні військово-морських систем ВМС у якості офіцера з забезпечення безпеки підводних кораблів під час рятувальних операцій та підводних робіт.

У травні 1996 р. Хайдемарі прийнята до корпусу американських астронавтів (NASA-16) як кандидат на політ у складі місії. У 1998 р. закінчила підготовку та прийнята до Відділу астронавтів NASA.

Свій перший політ в космос Хайдемарі Стефанишин-Пайпер здійснила у вересні 2006 р. в екіпажі шатла Atlantis STS-115. В цей політ астронавтка взяла із собою жовто-синій прапор, а центр управління польотів США передавав для неї українські пісні, які вона дуже любить слухати. Другий політ відбувся в листопаді 2008 р. на шатлі Endeavour STS-126.

Хайдемарі стала першою астронавткою українського походження, яка побувала у відкритому космосі, й восьмою за рахунком жінкою, яка долала міжпланетні простори.

Зараз Хайдемарі Стефанишин-Пайпер має звання капітана ВМС США, сухопутне звання полковник. Вона успішна жінка, кохана дружина, любляча мати. Разом з чоловіком Гленом вони виховують сина Михайла.

Взимку 2007 року Хайдемарі відвідала Україну. Вона побувала в Києві та в родичів у Львівський області. Це був її перший візит на історичну Батьківщину.

За мужність і відвагу, виявлені в освоєнні космічного простору, зміцнення дружби між українським та американським народами Хайдемарі Стефанишин-Пайпер була нагороджена президентом України Орденом Княгині Ольги ІІІ ступеня.

 

   {soccomments}