Дипломат

Середа, 22 липня 2015 17:29 Автор 
Оцініть матеріал!
(5 голосів)

   22 липня народився Іван ФЕДОРОВИЧ Похитонов, один з найкращих  дипломатів Російської імперії кінця ХІХ - початку ХХ ст., видатний фахівець-міжнародник, знавець Персії, зразок відданості своїй справі - за 38 років служби лише один раз брав відпустку (на п'ять місяців).
   Прізвище Похитонов досить відоме, хоча би тому, що родина дворян Похитонових з Єлисаветградщини Херсонської губернії подарувала світу видатного художника, майстра пейзажу, живописця та графіка Івана Павловича Похитонова (* 27 січня 1850 р., с. Мотронівка, Бобринецький повіт, Херсонська губернія, Російська імперія — † 23 грудня, 1923 р., м. Льєж, Бельгія).
  Іван Федорович Похитонов народився на 3 роки пізніше - у 1853 році. Місцем його народження була Черняхівка Обознівської волості Єлисаветградського повіту Херсонської губернії. Справжнє прізвище Івана - таємниця, адже народився байстрюком

   Незважаючи на те, що Іоан (Іван) був напівсиротою, а матір'ю, так записано у церковному реєстрі, була селянка Текля (Фекла) Мала (Малая), що невдовзі вийшла заміж за унтер-офіцера Мартина Маркатного і назавжди покинула село, залишивши сина на піклування діда,
через кілька років хлопчик опинився в місті Миколаєві під ім'ям Іван Похитонов.
   Ймовірно, до моменту появи в Миколаєві І. Похитонов вже мав пристойну початкову освіту, що відкривало йому шлях до вступу в гімназію. За даними сімейного архіву І.Ф.Похитонов «виховувався в родині Федора Похитонова в місті Миколаєві ....». За свідченням же Тодора (Федора Миколайовича) Мінкова, директора Південнослов'янського пансіону в Миколаєві, в якому виховувались юнаки з числа болгар, сербів та інших південнослов'янських народів: «Похитонова як сироту взяв до себе Г. Браїлка і направив до гімназії, коли Г. Браїлка виїхав з Миколаєва, то Похитонов залишився б можна сказати покинутим на вулиці, якби я його не взяв до себе, де він і закінчив Гімназію ».
   У 1872 р. І.Ф. Похитонов закінчив з відзнакою Миколаївську чоловічу гімназію (з 1874 р. - Миколаївська Олександрівська чоловіча гімназія). За клопотанням директора Південнослов'янського пансіону Т. Мінкова юнак отримав дозвіл на вступ до Навчального Відділення східних мов при Азіатському департаменті МЗС - закритий елітний навчальний заклад, у якому готували майбутніх співробітників дипломатичної служби у східних країнах.
Знову ж таки за допомогою Мінкова майбутній дипломат подолав купу формальностей, обмежуючих працевлаштування, зокрема отримав відпускний документ від мешканців села, де народився та був приписаний, та найвищим наказом по Міністерству закордонних справ від 27 жовтня 1875 був призначений на службу в Азіатський департамент МЗС, звідки відправлений у  Тегеран позаштатним студентом у російській місії в Персії . 
.-Похитонов-Генеральный-косул-России-в-Тегеране.jpg
 
Іван Федорович пройшов усі щаблі консульської служби:  студент, драгоман (перекладач), секретар, віце-консул, консул і генеральний консул. 
   Найвищою точкою дипломатичної кар'єри І.Ф.Похитонова стало призначення його російським віце-консулом у Варні, потім Генеральним консулом у Решті (Персія) і, нарешті, Генеральним консулом у Тегерані (з 20 вересня 1910).
                                            
-Мохамед-Али-Шаха-И.Ф.-Похитонову-с-благодарностью-за-спасение.jpg
             І.Ф.Похитонов успішно захищав інтереси Російської імперії в ході російсько-британського протистояння за сфери впливу в Персії і Афганістані, був найбільшим фахівцем і знавцем проблем Близького і Середнього Сходу.За заслуги нагороджений орденами і медалями Російської імперії, Персії, Франції, Італії, Бельгії, Чорногорії, Бухари.Дослужився до чину дійсного статського радника (генерал-майора).
         Похитонов був двічі одружений. Від першого шлюбу з Олександрою Степанівною Базилевською у нього було 5 дітей. У 1897 р. шлюб був розірваний. Другою дружиною І.Ф. Похитонова стала православна француженка Валентина Готьє. 
     Зірка Івана Похитонова згасла у серпні 1913 року. Його ж вражаюча біографія надихає та служить уроком для наступних поколінь.