Незабутній диригент

Четвер, 20 серпня 2015 07:55 Автор 
Оцініть матеріал!
(6 голосів)
{YouTube}https://www.youtube.com/watch?v=Dou3EckbuVk{/YouTube}

    

20 серпня 1907 року в Києві народився один з найвідоміших диригентів XX сторіччя, диригент Лондонського філармонічного оркестру Анатоль Фістуларі, Anatole Fistoulari (20 серпня 1907 року, Київ - 21 серпня 1995, Лондон).
 
    1961FistoulariAmsterdamDeccaSACD.jpg
 
Батько Анатоля, Анатолія, який  сам був добре відомим диригентом і який вчився разом з Римським-Корсаковим і Антоном Рубінштейном, навчав свого сина диригувати змалечку. І вже у сім років вундеркінд Анатоль мав свій публічний дебют - "Патетична" симфонія № 6 П.І.Чайковського була виконана в Києві з винятковим успіхом. А з дванадцяти років хлопець гастролює по Німеччині, Голландії та Румунії.
   Фістуларі покинув Батьківщину в 1921 році, спочатку жив у Німеччині (до 1924 року), згодом у Франції, де, продовжуючи свою музичну освіту, зустрічає відомого російського співака Федора Шаляпіна, який знайомить юнака з російською оперою. Федір призначає Фістуларі диригентом своєї компанії  Гранд-Опера Русе (1931 рік), з  оркестром якої музикант дає концерти в Парижі, а також на гастролях у Франції та Іспанії.
   У 1933 році Анатоль починає співпрацю з Леонідом М'ясиним, диригує оркестром Російського балету Ballets Russes у Парижі. Гастролі з компанією М'ясина в Лондоні та по всій території Сполучених Штатів у 1937 році приносять диригенту заслужену славу.
 
   У 1939 році Анатоль йде на службу до французької армії, після поразки якої втікає до Англії, де перебуває під час Другої світової війни. 
Його пропозиція  диригувати російською оперою, яку він зробив  імпресаріо Джею Померою (справжнє прізвище - Померанц, теж родом з Російської імперії), приносить результат - Анатоля призначають диригувати лондонською постановкою опери Мусоргського "Сорочинський ярмарок" за однойменною повістю Миколи Гоголя в театрі "Адельфі" (1942 рік) після показу вистави в театрі "Савой" у 1941 році. Партію Хіврі виконувала оперна співачка родом з Вільно Ода Слобідська, яка кілька років до того гастролювала з Українським хором по Північній та Південній Америці та Європі, що принесло їй неабияку популярність.
 
 1958Fistoulari.jpg
 Цю ж роль виконувала (як альтернатива) інша  співачка, що народилась у Петербурзі, Кіра Вейн (Кнопмусс). Парасею була забута нині співачка Дарія Баян.
    da.JPG    
 Художником постановки цієї опери був Георгій Кірста, який з 13 років брав участь у виставках Спілки художників у Києві та видав збірку віршів "Зелена кімната" (40 сторінок) у київському видавництві "Обеліск" у 1919 році.
    Яскравий стиль диригента та популярність російської музики в той час у Лондоні приносять свої плоди - Фістуларі призначають диригентом Лондонського симфонічного оркестру, а також з 1943 року він стає головним диригентом Лондонського філармонічного оркестру і підписує контракт на 120 концертів.
  У 1942 році музикант одружився на Ганні Малер, дочці знаменитого композиторав Густава Малера, у якої вже є дочка від попереднього шлюбу (варто додати, що Ганна за своє життя була 5 разів замужем, з Анатолем вона також розлучиться згодом). У пари народжується спільна дочка Марина (1943 рік). Одруження приносить Фістуларі обов'язки - відтепер він має не забувати включати в концерти та пропагувати твори Малера.
   З 1948 року Анатоль став громадянином Великобританії.
1926FistoulariAlbum.jpg
   
Анатоля запрошують диригувати оперою в Нью-Йорку. Фістуларі їздить на запрошення по світу. У 1956 році здійснює поїздку до Франції і СРСР з Лондонським філармонічним оркестром.
 Анатоль -  фахівець в інтерпретації балетної музики, романтичної та імпресіоністичної французької, а також знаний диригент  музики композиторів Російської школи. З 1944 року Фістуларі постійно робить записи, завдяки яким у кожного є можливість чути кращі зразки світової музики в його інтерпретації.
 Після багатолітніх страждань, які спричиняв прогресуючий  артрит, Анатоль Фістуларі помер 21 серпня 1995 року в Лондоні.