Американський дизайнер з роду Сахновських

Вівторок, 10 листопада 2015 22:31 Автор 
Оцініть матеріал!
(3 голосів)

   

 
230.jpg
 
 Відомий у світі дизайнер американських автомобілів «Вілліс» і «Студебеккер» Олексій Сахновський, Alexis de Sakhnoffsky ( 12 листопада 1901 р. в Києві в родині графа Сахновського - 1964, Aтланта,США), художник промислового дизайну, конструктор, підприємець, був одним з талановитих представників знаного козацького роду Сахновських, розселеного здебільшого на Полтавщині та Харківщині, роду, що, як відомо, походить з Мени ( з 17-го століття Сахновські були менськими та киселівськими сотниками).
  Козацько-старшинська родина Сахновських переплелась гілками з відомими в Україні іншими козацько-старшинськими родами: Забіл, Лисенків, Безбородьків, Полуботьків, а також із знаменитими дворянськими родами Гоголь-Яновських, Терещенків, Гудовичів, Рубцових, Новицьких.
Олексій походив із заможної аристократичної родини. Син князя Володимира Сахновського, який незважаючи на те, що у роки Першої світової війни був  комендантом станції Новий Порт, завідувачем Петроградською портовою митницею та головою комісії з приймання автомобілів, які  Росія отримувала від союзників, не витримав удару історії - події 1917 року довели його до самогубства. Матір'ю Олексія була дочка цукрового фабриканта-мільйонера М. І. Терещенко.
  Сім'я володіла автомобілем «Мерседес», що зумовило творчу долю майбутнього художника...
З дитинства хлопець мріяв стати автомобільним конструктором. У 1917 році  загинув його батько, а він записався в армію генерала Врангеля. На початку 1920 р. емігрував з Російської імперії. Спочатку жив у Парижі, де жила тітка по матері, потім вступив у Лозанський університет. Навчався в Школі мистецтв і ремесел в Брюсселі, закінчити яку не вдалося через брак коштів. Кар'єру почав креслярем на бельгійській кузовній фірмі "Ванден Плас" (Vanden Plas), яка виробляла кузови за індивідуальними замовленнями, потім працював перекладачем, адже відмінно володів французькою, німецькою та англійською мовами. Його помітило керівництво і дозволило особисто випробовувати у вільний час створені фірмою кузови, згодом -  робити їх ескізи.
 
Наприкінці 1924 р. Сахновський числився художнім директором фірми, що відкрило йому дорогу до вищих кругів бельгійського суспільства. Під його керівництвом створювались кузови ряду моделей марок "Мінерва" (Minerva), "Металлуржік" (Metallurgique) та інших. Олексій особисто розробив моделі кузова з відкритим верхом для індійського магараджі та фаетон для бельгійського принца. Сконструював кузов на шасі англійського «Роллз-Ройса» для Адріана Конан Дойля (сина письменника). Надалі створені ним кузови використовували на моделях автомобілів вищого класу відомих марок: "Панар-Левассор" (Panhard-Levassor), "Ізотта-Фраскіні" (Isotta-Fraschini), "Бентлі" (Bentley), "Вуазен" (Voisin), Треф унд Штифт "(Graf & Stift)," Мерсесес-Бенц "(Mercedes-Benz)," Кадилак "(Cadillac)," Пакард "(Packard) та ін. Проекти Сахновського не раз вигравали художні конкурси. Дизайнер став зіркою першої величини у сфері європейського автомобільного дизайну, беззмінним переможцем конкурсу автомобільних кузовів «Гран-прі Монте-Карло» (удостоєні цього призу його кузови в 1926 і 1927 стояли на автомобілях «Мінерва», в 1928 - на «Роллз-Ройсі », у 1929 - на «Паккарді »).
thumb21.jpg
Наприкінці 20-х років Сахновський відправив кілька своїх робіт у американські професійні журнали (зокрема у  «Autobody») - і незабаром був запрошений на посаду художнього директора на фірму "Хейз Боді Koмпані" (Hayes Body Co.) з м. Гренд Репідс. Там  продовжив роботу над ексклюзивними кузовами. У 1930 р. приступив до створення кузовів масових моделей, зокрема для фірми "Мармон" (Marmon). Тоді ж захопився створенням кабін для компактних автомобілів, спроектувавши "Амерікен Остін" (American Austin). Визнаний першим у США стилістом компактних автомобілів після створення кузову для маленького автомобіля «American Austin», який пізніше був перейменований в «Bantam» - прототип майбутніх автомобілів типу «джип». У 1930 знову виграв «Гран-прі Монте-Карло» за представлений на виставці розкішний американський автомобіль «Cord», який був найнижчим і широким з числа представлених моделей. Загалом у 1933-1937 рр.. виготовляв кузови для фірм "Корд" (Cord), "Оберн" (Auburn), "Уайт" (White), "Неш" (Nash,де вперше у світі створив систему автоматичного приводу складного верху кабріолета ) та інших. З ним консультувались фірми «General Motors» і «Ford Motor Co».
 715.jpg
У 1937 р. Олексій отримав американське громадянство. А в роки другої світової війни служив у американській армії при американській військовій місії в Москві, демобілізувався після закінчення війни полковником. З 1961 р. до останнього свого дня жив у Атланті, розробляв кабіни вантажівок, кабіни автобусів, проектував літаки і розробляв побутову техніку. Варто згадати, що він працював над дизайном знаменитого передньопривідного Корда моделі L-29. Його співавтором був відомий згодом дизайнер Брукс Стівенс, автор ретромобіля "Екскалібур", створений ним разом з Сахновським кузов "Корда Брукс" він допрацював у 60-і роки, піддавши свого роду «тюнингу». Розробив дизайн радіоприймача "Emerson BD-197" у формах, що нагадують жіночий бюст. У числі його оригінальних проектів - дизайн перших спортивних машин з кузовом зі склопластику, що підштовхнули шеф-дизайнера «General Motors» Харлі Ерла до створення автомобіля "Chevrolet Corvette". Співпрацював з журналами, робив ілюстрації, зокрема, виконав у 1963 році серію малюнків класичних автомобілів для альманаху «Automobile Quarterly» - першого в світі спеціалізованого журналу з автомобільної історії. 
У 1946-1961 роках Олексій Сахновський жив у Флориді, а останні три роки провів в Атланті, де й знайшов вічний спочинок.
 
 
 
---