Польський художник з Янівки (Береславки)

Субота, 14 листопада 2015 16:29 Автор 
Оцініть матеріал!
(4 голосів)

    

     Прізвище Добровольський не так вже й рідко можна почути в Україні. Серед Добровольських знайдете хоча б одного письменника, архітектора та відразу кілька художників. Львів'яни часто згадують про Ода Добровольського, який умів передавати з вишуканою ніжністю настрій Львова. Проте мені хочеться згадати іншого носія цього гарного прізвища - українсько-польського  
художника Вацлава Добровольського з Янівки, тоді Єлисаветградського повіту Херсонської губернії (15 листопада 1890, Янівка, нині малесеньке село Береславка Бобринецького району Кіровоградської області, відоме світу як місце народження засновника троцькізму - 2 липня 1969 року, Радом, Польща).
 Wacław_Dobrowolskiego.jpg 
 У Янівці майбутній митець жив до 7 років. Згодом батьки Вацлава перебрались усією сім'єю до Києва. Древнє столичне  місто відразу вразило сільську дитину своєю величністю та красою. Вацлав загорівся бажанням вивчати архітектуру, тому після закінчення середньої школи вступає до Школи витончених мистецтв на факультет архітектури. Та після року навчання юнак змінює рішення і вибирає для удосконалення живопис, на цьому факультеті Вацлав вчиться під керівництвом Івана Федоровича Селезньова, Григорія Кононовича Дядченка, Миколи Мурашка та Володимира Карловича Менка. У 1912 році юнак закінчив заклад і отримав право на викладання малювання та графіки в середніх школах.
  Wacława_Dobrowolskiego.jpg
Проте Вацлав не береться до викладання, вважає, що сам ще потребує вчитись --   з осені цього ж року продовжує навчання в Академії образотворчих мистецтв у Санкт-Петербурзі. Проте, мабуть, приватно, бо до 1918 року офіційно він не був зарахований до Академії, адже у списку студентів, які коли-небудь там навчались, є лише один Вацлав (записаний російською як Добровольский Вацлав-Леопольд Гелиодорович (Илиодорович)),  і роки навчання його в закладі саме такі: 1918 - 1924.
З 1920 р. митець виставляє свої роботи в Києві та Ленінграді. З 1922 року два роки живе у Москві і працює художником.
У 1924 році Добровольський повернувся знову до Києва, вступає до Спілки діячів мистецтва і працює ілюстратором журналу.
У 1927 році  митець залишає Україну і відправляється до Європи, через кілька місяців вирішує залишитись в Італії. Через рік оселяється в місті  Лодзь. Будучи неймовірно активним, скоро стає одним із організаторів створення Школи витончених мистецтв, яка згодом, після перейменування, називається Школою витончених мистецтв і ремесел ім. Кипріана Каміля Норвіда.
У ті роки Вацлав Добровольський плідно працює та виставляється  в Лодзі та Варшаві.
 SM0_1-K-2682.jpg 
У 1940 році художника депортували до Ліманова, звідки він сам переїхав до Радома. Займався живописом, писав портрети, давав приватні уроки. У 1945 році заснував художню школу в Радомі, яка через чотири роки стала загальновідомою у Польщі. Тоді ж, у 1945 році, ініціював створення Радомського відділення Товариства друзів образотворчих мистецтв,за що отримав медаль. Вацлав Добровольський був першим президентом Спілки працівників мистецтва у Радомі і організатором літературного та художнього життя в місті, яке раніше не мало таких традицій. Виховав плеяду професійних художників, якими пишається Польща.
 До речі, Анджей Вайда у юному віці брав уроки малювання  у Вацлава Добровольського.