Знаменитий авіаконструктор з Одеси

Неділя, 13 березня 2016 22:42 Автор 
Оцініть матеріал!
(3 голосів)

    

Знайомтесь: 

Єжи Рудлицький (14 березня 1893 року, Одеса - 18 серпня 1977,США) - уродженець України, польський льотчик і аерокосмічний інженер. Найвідоміший запатентований винахід - V-подібний хвіст розвідувального літака  ("метелик", польський патент # 15938), що поєднує в собі кермо та ліфти в одну систему, призначення якого - об'єднання горизонтального і вертикального оперень з метою розширення сектора обстрілу з задньої турелі при одночасному поліпшенні умов обстрілу під оперенням. Розробив велику кількість різних типів військових та цивільних літаків, був головним конструктором авіафірми "Emil Plage & Teofil Laśkiewicz" в Любліні, Польща.
Народився в польській родині Терези Урбанської та Валерія Рудлицького. Хлопчик цікавився моделями літаків і робив їх разом з батьком. У  1909-1911 роках він побудував сім літальних апаратів, в результаті чого отримав диплом з відзнакою Імператорського російського технічного товариства в Одесі.
 
rudlicki-jerzy-stanislaw_src_2.jpg
 
У 1914 році Рудлицький закінчив офіцерське училище та школу пілотів у Сімферополі, після чого служив пілотом у ВПС Росії в 1917 році, згодом служив у Блакитній армії (польська) у Франції під командуванням генерала Юзефа Галлера. Рудлицький брав участь у радянсько-польській війні у 1920 році, був пілотом,  нагороджений Хрестом Доблесті в 1921 році, за виявлений героїзм під час Другої світової війни.
У наступні роки (1921-1922) Рудлицький навчався в École nationale supérieure de l'aéronautique et de l'espace, де отримав диплом інженера.  З 1922-1925 інженер працював в Інституті авіації у Варшаві, був керівником експериментальної лабораторії.
У 1926 році Єжи Рудлицький став головним інженером польського аерокосмічного виробництва, розташованого в Любліні, Польща. Під його керівництвом побудовано 11 літаків. Вони маркувались першою літерою R, яка символізувала прізвище Рудлицький. Впродовж усієї своєї кар'єри в якості головного інженера "Plage - Laśkiewicz" він керував будівництвом цивільних та військових літаків на заводі, це були, зокрема: розвідувальний літак Lublin R-VIII, R X, R XII та торпедоносець  R IX.
 
8d.jpg
 
 У міжвоєнний період конструктор створив своє перше шасі, що втягається. Працював над вдосконаленням конструкції V-хвіст, яка була запатентована в 1930 році та випробувана  в 1931 р. на R-XIII та  Hanriot HD. 28. Одним з найбільш помітних прикладів Хвоста Рудлицького служить F-117 Nighthawk.
У 1935 році оселився у маєтку в с. Олб'єнцин (Olbięcin) біля Любліна. 
 
image_8.jpg
 
Після початку Другої світової війни Рудлицький переїжджає до Франції і починає працювати в SNCASO разом з 74-а  працівниками його колишнього заводу. Невдовзі ситуація на лінії фронту змінилась -  він опиняється у Великобританії. І вже у 1943 році приступає до роботи в "Lockheed" поруч з Белфастом, Північна Ірландія. Під час роботи там Рудлицький створив оновлену версію "Swiatecki bomb slip", яка спочатку була створена польським аерокосмічним інженером Владиславом Святецьким. Оновлений "Swiatecki bomb slip" був створений для американського "Boeing B-17 Flying Fortress".
   11d.jpg
 
Після закінчення Другої світової війни Рудлицький імігрував до Сполучених Штатів, де почав працювати з "Republic Aviation". Побудував кероване викидне сопло для турбореактивного General Electric J85. Після 16 років плідної праці у "Республіці авіації" вийшов у відставку.
Посмертно відзначений нагородами: Gold Cross of Merit, Cross of Valor, the French Legion of Honor.
(Детальніше про конструкції Рудлицького можна послухати польською мовою на сайті польського музею - http://www.frankpiaseckien.muzeumlotnictwa.pl/main/video/9)