Теодору Вацику - 130

Неділя, 10 квітня 2016 12:51 Автор 
Оцініть матеріал!
(4 голосів)

Цього року відомому українському живописцю Теодору Якимовичу Вацику (11.04. (за іншими даними - 18 квітня, також зустрічається дата: 20 листопада) 1886 року, село Колодіївка,Тернопільської області — 22.06.1968, Платтінг, Німеччина) виповнилось би 130 років.

                                                                         Theodor_Wacyk-Selfportrait-sh.jpg

 Теодор був братом іншого художника-живописця та іконописця  - Михайла Якимовича Вацика (14. 03. 1898, Тернопіль – 01. 08. 1967, м. Сан-Каетано-да-Сул, шт. Сан-Паулу, Бразилія), учасника Першої світової війни, що навчався у Краківській АМ (майстерня В. Яроцького) та на початку війни вступив до складу УСС, дослужився до старшини армії УНР, а після відомих подій в Україні покинув Батьківщину та від 1926 року жив у м. Сан-Паулу (Бразилія), де заснував і очолив товариство «Соборність». 

                                               wacyk_teodor-dziewczynki_na_łące-OMe21300-10990_20021221_51_46.jpg

Теодор народився у домі матері Марти Волинець у Колодіївці. Батько працював шевцем у Тернополі, де Теодор закінчив Українську гімназію. У 1904 році юнак вступив до Краківської Академії Красних Мистецтв,  вчився у Ю.Панькевича, Ф.Цинка, Унєжицького, Войцеха Вейса. Ще студентом неодноразово брав участь у виставках,  його роботи відзначались як кращі твори експозицій, за що одержав кілька грошових винагород та здобув визнання  на виставці 1907 року. Згодом навчався у Відні (в Казимира Похвальського), у Мюнхені (в майстерні знаменитого художника Йосифа Брандта),  у Венеції. Повернувшись на Батьківщину, працював у Львові (1910–14), брав участь у виставках Товариства друзів витончених мистецтв у Львові у 1911-1912 та 1912-1913 роках, обидва рази Теодор виставив намальовані ним портрети.

 Перша світова війна змінила його життя, як це притаманно війнам та революціям: у чині австрійського старшини Теодор Вацик воював на італійському фронті в районі Трентіно. Був полонений. Згодом разом з Українською Галицькою Армією, до лав якої вступив, дійшов до самої Одеси.

 Maria_Battisti-Theodor_Wacyk-sh.jpg      Dora_portrait-Theodor_Wacyk-sh.jpgТ.Вацик. Дружина Марія Баттісті (1) та Дора (дочка Теодора).

6 березня 1916 року художник одружився на Марії Фондо Баттісті, Fondo BATTISTI, пара мала дочку Теодору, що народилась у Бользано, Bolzano, 11 березня 1918 року. Після політичних та військових поразок на фронтах України Теодор повертається до дружини, що живе у Північній Італії, та працює там у 1920-1924 роках.

 У 1920 році якийсь час митець живе  у Відні. Пара перестає бути разом у 1921 році, а з 1924 року Марія виїжджає у США, а Теодор відправляється до Чехословаччини, а саме: Закарпаття. Митець спочатку жив у місті Берегові, а з 1929р. -- в Ужгороді та Моравії. Викладав, творив, переважно займався іконописом, яким зачарувався змалечку. (Відомо, що Теодор Вацик намалював  свою першу ікону Божої матері ще дитиною.).

На Закарпатті Теодор Вацик написав фрески у греко-католицькій церкві села  Великі Ком'яти (Виноградівський район).

11 лютого 1933 року  художник одружився в Остраві, тоді це місто називалось Моравська Острава (Moravská Ostrava),  воно розташоване на північному сході Чехії,  на Анні Нойбауер, Margarethe Anna NEUBAUER.

Мав персональні виставки у Львові у 1928 році.

 У 1935–43 Вацик жив з дружиною у Тернополі,  викладав мистецтво,  співпрацював з Тернопільським краєзнавчим музеєм та Подільським  музеєм "Народна школа", розписував церкву Св. Архистратига Михаїла в с. Товсте.

Was-fuehrte-Teodor-Wacyk-nach-Pfaffenhofen-.jpg

З кінця 30-х  Теодор Вацик захопився портретом, малював близьких йому людей, прагнув передати, дотримуючись збереження  характерних рис зовнішності, внутрішній світ людини.

Окрім портретів, Теодор Вацик малював краєвиди, натюрморти (здебільшого квіти), ню, рисунки, церковні фрески та ікони в нео-романському стилі, жанрові картини олією, пастеллю, аквареллю, пером, тушшю, близькі до імпресіонізму. 

Митець пережив дві війни, багато переїздів, не завжди йому та його шанувальникам вдавалось вберегти його роботи. Прикро, що багато з його доробку втрачено.

У 1942- 1943 роках емігрував до Моравії, потім переїхав до Німеччини, жив і працював у Баварії, де й помер 22 червня 1968 року в Платтінгу. 

Мало хто знає, що Теодор Вацик також ліпив. Його роботи є  в Національному музеї у Львові (Україна), краєзнавчому музеї в Тернополі (Україна), Українському музеї у Нью-Йорку (США) та в KUMF галереї в Торонто (Канада), а також в приватних колекціях багатьох країн, зокрема: Італії, Бельгії, США, Німеччини, Польщі, Бразилії. 

Перша посмертна виставка експонувалась у вересні — жовтні 1974 року в Нью-Йорку та Філадельфії.

У липні 2007 у Львівському національному музеї відбулася масштабна виставка до 120-річчя з дня народження художника.