Євстахій Васильківський

П'ятниця, 10 червня 2016 02:21 Автор 
Оцініть матеріал!
(3 голосів)

Євстахій (Остап) ВАСИЛЬКІВСЬКИЙ, Васильковський, Васильковські (10. 06. 1904, Рогатин, нині місто Івано-Франківської обл. – 03. 07. 1977, м. Познань, Польща) – живописець,  український та польський художник, кольорист (колорист), член СХУ (1939).

 wl16x21MNPE.Wasilkowski1954.jpg

Євстахій - один з відомих уродженців Рогатина, міста, знаного завдяки дочці місцевого священника Насті Лісовській (Роксолані) - дружині султана Османської імперії Сулеймана Пишного, а також багатьом іншим, зокрема: князю Івану Рогатинському — чоловіку княжни Євдокії Андріївної, внучки київського князя Володимира Ольгердовича, діячам Львівського Успенського братства - Юрію та Івану Рогатинцям, одному з моїх найулюбленіших художників, графіку, ілюстратору, скульптору, на два роки молодшому за Євстахія, Володимиру Балясу, а також письменнику, художнику, мистецтвознавцю Івану Крушельницькому. 

EustachyWasilkowski.jpg

Молодість Васильківського пов'язана зі Львовом - тут він вивчав філологію та етнографію у Львівському університеті. Хоча вже тоді займався живописом як любитель. А після зустрічі з групою художників Кракова потоваришував з  Цибісом (у біографіях, розкиданих по різних виданнях, не вказано імені Цибіса. На той час у Львові міг бути і Ян Цибіс, і харківський кубофутурист Болеслав Цибіс). Ця дружба залишила відбиток на творчості Васильківського.

wasilkowski_eustachy-pejzaż_górski-.jpg

Окрім Львова, Євстахій здобував освіту також у Відні. Подорожував Німеччиною, Швейцарією, Францією, Росією.

Працював у Львові, Острозі, Кременці.

ostrog._1932._polotno_oliya_1.jpg

 (Острог. 1932 рік)

Євстахій належав до львівської групи "Лінія".Був учасником художніх виставок у Львові (1936–40). Серед його робіт – «Острог» (1932) та «Натюрморт із маскою» (1937).Починаючи з 1936 року, став одним з найактивніших організаторів і учасників „Рисункового вакаційного вогнища" для вчителів малювання з усієї Польщі, що відбувалось у Кременці та з 1938 року – у Вишнівці. До речі, ініціатором події був польський художник Еміль Крха (Emil Krcha), родом з Калуша Львівської області. Кременець перетворився у важливий центр малярства, дякуючи цій події. Сюди приїжджали художники з усієї Польщі. Є. Васильковський у Колонному залі ліцею презентував кілька своїх виставок. Сам митець до Кременця переїхав зі Львова у вересні 1937 року, тут працюв викладачем гімназії, правда, недовго, бо у листопаді наступного року виїхав до Варшави.

   _Васильківський_Портрет_Чеслава_мілоша.jpg    

(Є. Васильківський. Портрет Чеслава Мілоша)

Після Другої світової війни Євстахій Васильківський уже був професором живопису в Інституті образотворчих мистецтв у Кракові, а з 1947 року - у Познані у Вищій школі пластичних мистецтв.

wasilkowski_eustachy-pejzaż_górski-OM989300-10993_20020321_32_63.jpg

 

Митець любив писати натюрморти, квіти і пейзажі, зображав маленькі містечка, цікавився народним мистецтвом. А починаючи з 1930 року, брав участь у багатьох виставках, як вдома, так і за кордоном. За своє творче життя отримав багато нагород і медалей.

_экрана_165.png