"Панічний реалізм"

Четвер, 14 липня 2016 01:21 Автор 
Оцініть матеріал!
(4 голосів)

Як не пишатись Україною, коли щодня довідуєшся щось таке, від чого хочеться зірватись з місця і від переповнення почуттями співати "Ще не вмерла України ні слава, ні воля..."

У Київській області до 1986 року було село, яке називалось Корогод, воно належало до Чорнобильського району (за 15 км від колишнього м. Чорнобиль). У цьому селі, якого нині вже немає, 14 липня 1938 року народився художник, картини якого сьогодні намагаються придбати найвідоміші музеї світу.

belenok76.jpg

Ім'я цього унікального митця — Петро Іванович Беленок, живописець, графік, скульптор (помер у 1991 році в Москві, році, який важко не запам'ятати, бо саме цей рік приніс Україні вимріяну незалежність, закарбувавши символічне для України щасливе число 19, що вигулькнуло знову (1919) після довгих років радянського "раю",  у симетричну, отож неймовірно міцну, пару - 19-91).

images.jpg

Петро Іванович навчався у Київській художній школі.  Згодом у Київському державному художньому інституті (1957-1963) за спеціальністю «скульптор».
У 1967 році переїхав до Москви та вступив до Спілки художників СРСР. Тоді ж відбулась кардинальна зміна його художніх поглядів. Власну художню систему він жартома називав «панічним реалізмом»: його композиції були наповнені людьми, які опинились один на один у космічному просторі з космічними катаклізмами, які досі не траплялись. Люди намагаються рятуватись від жаху навколо себе.
Митець добре володів польською мовою, завдяки їй формувався під впливом ідей західного мистецтва свого часу. Читав і перекладав Джойса і Кафку. Був цікавий та водночас його розкутість та можливості не вписувались у систему, в якій жив, викликали спротив.
Перша персональна виставка художника в Москві відбулася в знаменитому кафе «Синій птах» (1972), у цей же час взяв участь у виставках у Швейцарії та ФРН (1970,1974). Роботи художника 1970 -1980-х припали на час пробудження інтересу до фантастичних сюжетів, пов'язаних з епохою освоєння космосу.
Спосіб  виконання робіт Беленком можна віднести до фото- і гіперреалізму.
big_1397316022_111_2.jpg
Живопис Беленка парадоксально поєднував абстрактний експресіонізм і фотореалізм. Його роботи вражають контрастами чорного та білого при монохромній гамі фарб, творам характерна аскетична суворість та драматична експресія водночас. Все це разом надає картинам апокаліптичності.
belenok03_big.jpg
Роботи П.І. Беленка є не лише в музеях Москви та Петербурга, їх можна побачити в США, зокрема, в музеї Ціммерлі університету Ратгерса в Нью-Брансвіку в штаті Нью-Джерсі, США.