Художник, у якого сніг свіжий

Субота, 15 червня 2013 19:07 Автор 
Оцініть матеріал!
(2 голосів)
    
   

      Першою асоціацією, коли довелось побачити портрет Майкла Патера, виконаний Бернардом Мак Тіґом, була думка, що це і є той знаменитий католицький священник Майкл, що прийняв на себе гріх злочинця. Хоча за першою виникла друга думка: навряд чи персонаж фільму "Я сповідаюсь" Хічкока був реальним, а якщо був, то хіба називався би так, як у фільмі. Історія знає не одного Майкла Патера, мабуть. І от  з великим здивуванням довідуюсь, що цей Майкл насправді є Михайлом, який у повноті виявив свій хист до малювання уже в Америці, ставши  відомим художником у штаті Коннектикут. Михайло Патер, виявляється, українець, народжений у Львові 8 квітня 1931 року.                                  

 portrait-of-an-artist-michael-pater.jpg

(Portrait of an Artist, "Michael Pater" by Bernard McTigue)

  Не можу точно сказати, як саме син Пахо мія Патера і Катерини Патер (Риби) опинився по другій свтовій війні  у таборі біженців ( частина "Лисенко") в місті Гайденау неподалік Ганновера у Німеччині (на той час Британська зона), але як мені відомо, з 1945 по 1949 роки він перебував там разом з українськими мистцями Іваном Кубарським [ім'я з дому - Іван Григорович Курочка-Армашевський (15 червня 1896 — 9 серпня 1971, Торонто) — канадський художник українського походження], Василем Перебийнісом [ український живописець і графік, народжений 1 січня 1896 р. в селі Малі Пузирки на Волині. Помер у 1961 році в Лондоні], Володимиром Балясом [(*29 серпня 1906, Рогатин, Івано-Франківська область — †19 квітня 1980, Сан-Дієго США) — український художник, графік, ілюстратор, скульптор], Анатолієм Яблонським [(3 липня 1912, Київ — 1954, Париж) — маляр-візантиніст, іконописець, який здобував мистецьку освіту у Львові й Парижі як стипендіят митрополита А. Шептицького] та іншими. У цьому таборі налічувалось 5 тисяч вихідців з України та Польщі. Як повідомляє інтернет портал українців у Німеччині "Хата скраю", "табір був великою захищеною територією з житловими бараками і вільним доступом. Післявоєнну ситуацію в цьому районі контролювали британські союзницькі війська, і при їх підтримці на території табору створили власну українську поліцію". Під час перебування тут Патер (іноді пишуть Патор) розпочав свою художню освіту. Хоча це були дуже скрутні часи, в українських таборах (загалом українців-біженців нараховували десь біля 200 тисяч) переміщених осіб (Ді Пі) діяла таборова пошта і поштові станції ( з Батьківщиною, звичайно ж, зв'язок був перерваний, сковував страх за тих, хто там залишився), відновили роботу парафії УГКЦ і УАПЦ,  школи й гімназія, Український технічно-господарський інститут та Університет, видавались україномовний тижневик «Слово» та газета "Наша пошта", працювали самодіяльні театри, балетні, оперні, хорові, танцювальні колективи, діяв кооператив «Українське Мистецтво»,  були спортивні товариства «Січ», «Верховина» «СУМ-Юнак».  Мистецька студія у Ганноверському таборі існувала завдяки старанням її творців та керівників Івана Кубарського та Володимира Баляса. Тут до 40-річчя світового скаутингу та для вшанування 91-ої річниці від дня народження основоположника скаутингу лорда Бейден-Пауела Анатолій Яблонський намалював малюнок, який Крайова Пластова Старшина використала для випуску пам'ятної серії з п'яти марок з однаковим малюнком, на ньому зображена рука скаута у скаутському привіті, оточена лілеями скаутських уладів різних народів, що брали участь у міжнародній зустрічі у цьому таборі 22 лютого 1948 року, а саме: англійців, латишів, білорусів, українців, поляків, естонців і литовців. Українська Спілка Образотворчих Митців  мала свій осередок у Мюнхені, тож митці могли там виставляти  свої кращі роботи.

 i-258a8422b76d4c4c6f518dc9297ecb56-January_Morning_4.png  Однак, коли всепроникаюча рука більшовицької Москви сягнула Європи,  Михайло емігрує до Сполучених Штатів (1949 рік), де з 1957 по 1959 р.  вивчає мистецтво в Американській Академії мистецтв у Чикаго, по закінченню якої навчається в Род-Айлендівській Школі дизайну в Провіденсі з 1960 по 1962 рік. Вивчає право та бізнес. Працює інженером. Багато малює. Його твори, зауважують критики,  викликають щемкі відчуття завдяки глибині кольору, а сніг на його картинах несе відчуття свіжості та спонтанності.

 i-0782086fc2422fa3307d419f7b327323-Winter_In_Ukraine_4.png

                                                      

(http://scienceblogs.com/christinaslisrant/2010/07/25/michael-pater-connecticut-arti/)  Згодом його обирають членом Асоціації мистецтв Лайма, а роботи виставляються у багатьох музеях і галереях, митець отримує за них численні нагороди і визнання. На сьогоднішній день його картини представлені як у приватних, так і в корпоративних колекціях творів мистецтва  практично у всіх  кутках США.  Складне та плідне творче життя прожив Михайло Патер і у віці 79 років помер у місті Колчестер (Colchester), штат Коннектикут ( 25 липня 2010року). На прощання з тілом в Українській Католицькій Церкві Святої Марії у  Колчестері отцем Ігорем Папкою та дияконом Михайлом (Michael Puscas) була відправлена прощальна Божественна літургія. Вічная пам'ять!