120-річчя художника Євгена Варун-Секрета

П'ятниця, 26 серпня 2016 10:07 Автор 
Оцініть матеріал!
(6 голосів)

Цього, 2016 року, минуло 120 років від дня народження художника Євгена Варун-Секрета, Warun-Sekret Eugen von
(5 серпня 1896 року, Михайлівка Олександрійського району Кропивницької області
- 1963, Франкфурт, Німеччина).

Eugen-VON-WARUN-SEKRET2.jpg
 
На деяких сайтах його називають Євгенією, проте встановлено, що це уродженець Єлисаветградського повіту, син  дворянина Херсонської губернії, відомого державного, політичного та громадського діяча Російської імперії, масона (існує думка, що був членом двох європейських масонських лож), видавця газети "Новороссийский край", що, уміючи пристосовуватись бо будь-якої влади, займав високі посади також при Центральній Раді та гетьмані Скоропадському (у 1919 році – товариш міністра внутрішніх справ у його уряді), який 25 червня 1941-го року  перевів з Франції на рахунки радянського уряду 800 000 фунтів стерлінгів, за що була споряджена танкова колона, яка врятувала армію генерала Горбатова від повторного оточення під Харковом, Сергія Тимофійовича Варуна-Секрета (1868–1962), у якого були дві доньки та два сини: Віра, 1892 року народження, Єлизавета, 1895 року народження (дружина російського скрипаля Олександра Орлинського), Євген (Євгеній) (5 серпня 1896 р.) та  Борис, 1894 року народження. 
 
eugen-von-warun-sekret-mowing-farmer.jpg
 
Матір Євгена Софія, 1872 року народження, до одруження носила прізвище Величковська.
Батько володів землями двох сіл: Софіївка (назване на честь дружини Софії) та Єлисаветівка  (на честь дочки Єлизавети), нині Маловисківського району. 
 
038_22.jpg
 
У молодості Сергій Варун-Секрет випадково вбив свого родича, ця історія була досить відомою в Російській імперії. Він був виправданий, проте з того часу намагався робити все, щоб не допустити братовбивчих воєн у державі.
«Убийство артиста сабуровской труппы В.Ф. Березина
Сегодня вечером 1 апреля 1898 года в киевской гостинице «Бристоль», во время товарищеской пирушки, выстрелом из «браунинга», что служил реквизитом для пиесы, был убит артист гастролирующей здесь московской фарсовой труппы С.Ф. Сабурова - В.Ф. Березин. 
Убийца - товарищ Березина Варун-Секрет. Желая, по-видимому, пошутить, Варун-Секрет взял «браунинг» со стола и, направив его в Березина, сказал:
- Выстрелю в тебя, Володя...
- Стреляй, - ответил Березин.
И подставил висок.
Грянул выстрел.
Березин упал убитый наповал.
С Варун-Секретом сделалась истерика.
Его арестовали. Оказывается, убийца был женат на двоюродной сестре своей жертвы».
Эта заметка из криминальной хроники была продублирована в московской газете «Русское слово» уже на следующий день 2 апреля. Похороны знаменитого актера состоялись в Киеве. Театральная труппа Сабурова вынуждена была прервать свой ангажемент, так как весь репертуар «был завязан» на покойном Владимире Березине.
Через месяц состоялось заседание уголовной палаты Одесского суда, и корнет  21-го драгунского Белорусского полка Сергей Тимофеевич Варун-Секрет был оправдан судом присяжных. 
Убийство было признано несчастным случаем, «произошедшем по вине театрального антрепренера, который не удосужился своевременно подвергнуть осмотру револьвер, служивший необходимым реквизитом действия данной пиесы».
Это театральное убийство в корне изменило жизнь гусарского корнета Варун-Секрета. По возвращении в полк, он подал прошение об отставке и уехал в свое елисаветградское имение, чтобы заниматься сельским хозяйством". (http://www.vn.mk.ua/stories.php?id=29038).
 
У громадянській війні Сергій Варун-Секрет взяв участь на стороні Білого руху, як і його брати, проте, як відомо,  ніколи не брав до рук зброї після вбивства Березина, допомагав Білому руху фінансами, вів розрахунки, видавав газети.  Більшовики оголосили його та його родину ворогами радянської влади - Сергій Тимофійович покинув Україну разом зі своїми братами Василем та Георгієм та з 1920 року оселився в Югославії, згодом переїхав до Франції, де у 1921 році став активістом російського еміграційного національного руху монархічного спрямування.
 021_25.jpg
 
Щодо самого художника, то "Євгеній Варун-Секрет навчався в Одеському художньому училищі, потім у Санкт-Петербурзькій академії мистецтв, удосконалював свою майстерність у Парижі. Після громадянської війни, опинившись в еміграції у Королівстві сербів, хорватів і словенців, був запрошений учителем мистецтв до самої королеви, супроводжував королівську родину під час візиту на Близький Схід. Потім Євгеній Сергійович переїхав до Німеччини, викладав у Академії Мистецтв у Франкфурті-на-Майні, був її професором. У цьому місті й помер...
За свідченням одного з учнів Євгенія Варун-Секрета Крістіана Еречека, художник не був одружений і дітей не мав. У Німеччині його знали передусім як майстра, що писав портрети російських дівчат". (Босько Володимир. Секрети Варун-Секретів, або Як художник Євгеній став художницею Євгенією / В. Босько // Народне слово : газ. Кіровогр. обл. ради та ДА. - 2014. - № 32(24 лип.). - С. 8).
 
 019_25.jpg      eugen-von-warun-sekret-stolze-bauernmädchen-in-russischen-winter.jpg
 
Варто додати, що Євген, окрім жанрових сцен та пейзажів, виконував розписи храмів, зокрема  у 1922 - 1927 роках  брав участь у копіюванні розписів древніх сербських храмів, а 1934 року разом з іншими митцями  розписував палацову каплицю Св. Андрія в Белграді. Учасник багатьох виставок в Белграді та Німеччині, Євгеній Варум-Секрет все ще залишається майже невідомим в Україні,  як і багато наших емігрантів, часто-густо з політичних причин.  
120-річчя - гарна нагода пригадати ще одне ім'я.
 
 
 Eugen_VON_WARUN-SEKRET_1.JPG