Тернопільський віртуоз

Середа, 31 серпня 2016 21:18 Автор 
Оцініть матеріал!
(6 голосів)

"I smyk Twój jestże czarodziejstwem żywy

Z białego konia arabskiego grzywy?..."

("Чаклує смичок твій, узятий для дива

Зі скакуна арабського гриви?..)

Одним з кращих віршів одного з найбільших польських поетів, відомого тим, що започаткував інтелектуальну поезію, Ципріана Каміля Норвіда вважають  написаний ним у Парижі 1857 року вірш "До Нікодема Бернацького" (http://literat.ug.edu.pl/cnwybor/039.htm), польського скрипаля-віртуоза та композитора, уродженця Тернополя.

Нікодем чи Нікодим Бернацький(1 вересня 1825 року, Тернопіль - 6 травня 1892, Санок), який надихнув своєю віртуозною грою на скрипці Ципріана Норвіда, був сином Олександра Бернацького та  Єлисавети (Ельжбети) Соколовської, що мешкали під номером 649 у Тернополі. Родина виховувала трьох дітей: Олександра, Нікодима та Марію (Токарську після одруження).

Ази музики Нікодим отримав від батька, згодом навчався в італійця Тоніні, Моріса Гауптмана та Фердинанда Давида в Лейпцигу, Луї Шпора та Х. Ернста в Парижі. Кар'єру віртуоза розпочав під час навчання - виступав у Франції, Німеччині, Росії, Швеції, Бельгії та Сполучених Штатах. З 1854 року був концертмейстером Великого театру у Варшаві, солістом Гевандхаусу в Лейпцигу, придворним скрипалем, концертмейстром короля Швеції Кароля XV впродовж 15-и років, у 1862-1864 роках -  імператора Максиміліана I в Мексиці.  Повернувшись додому, працював на педагогічній ниві в Познані.  1879 року заснував там музичну школу, працював професором музики в єзуїтському коледжі в Хирові.

Одружився з Розалією Гальчинською гербу Сокіл. 

Однолітком Нікодима та колегою був славетний скрипаль, що з 1953 по 1959 рік працював солістом при царському дворі в Санкт-Петербурзі Аполінарій Кантський (Apolinary Kątski), він також товаришував з молодшим на 10 років віртуозом Генриком Венявським.

В основному писав скрипкові твори, а також пісні та камерну музику. Неодноразово відвідував Тернопіль. У 1857 році Бернацький дав концерт, на якому була зібрана пожертва на будівництво нового тернопільського шпиталю (сучасна міська лікарня №1) у розмірі 401 золотий ринський. 1859 року скрипаль грав для вихованців конвікту.

 Прожив 66 років, прожив активно та пам'ятно. 

"I wspomni Ciebie, łatwiej-doskonały.
  I powiesz: "Prawda!... - a ja się obudzę..."
("Тебе згадаю, легко досконалим.
Ти скажеш: "Правда" ... - і прокинусь я ...!")