Європейське сопрано Надія Ван-Брандт

П'ятниця, 16 вересня 2016 10:24 Автор 
Оцініть матеріал!
(6 голосів)
16 вересня минулого року сповнилось 130 років від дня народження призабутої відомої європейської оперної співачки (лірико-колоратурне сопрано), "королеви співу", уродженки Київщини, ВАН-БРАНТ. 
brandt.jpg
Надія Тимофіївна Ван-Брандт, Ван-дер-Брандт, сценічне ім'я також Клабановська (з дому Маркова, 16 вересня 1885 (дехто записує 1882), Київська губернія – до 6 червня 1948, Ніцца), перші уроки музики отримувала в Києві у професора Камілло Еверарді.
Наприкінці 1890-го дівчина вперше з'явилась у театрі "Олімпія" в Петербурзі.
Згодом з батьками виїхала до Європи. З 1892 року жила у Швейцарії.
Загальну освіту здобувала в монастирі Св. Женев'єви в Швейцарії (під Лозанною). У 1898-1901 рр. навчалась у Паризькій консерваторії під керівництвом Арто-де-Паділла. Удосконалювала свій голос у М. Маркезі. Консерваторія присудила їй першу медаль. У 1901 році співачка дебютувала в партії Лакме в паризькому театрі «Опера-Комік», де стала солісткою (1901-1902). Потім поїхала в Італію, куди була запрошена співати в опері. Гастролювала у Флоренції, Неаполі, Туріні та Римі. У 1902 році Ван-Брандт переїхала до Петербурга, де мала теж великий успіх, про неї активно почала писати тогочасна преса Росії. Одночасно Надія виступала на оперній сцені Харкова.
1911-theatre-sarh-bernhardt-la-roussalka-nadine-van-brandt-ov2-hprints-com.jpg
У 1904 році була заангажована імпресаріо Патті-Мінкусом для турне по Європі. Її вистави та концерти в Бухаресті, Відні, Будапешті, Берліні та Лондоні створили їй європейське ім'я і талановита артистка знову в 1905 році була запрошена до Петербурга на сцену "Нової опери" в консерваторію (антреприза А. А. Церетелі) та в Імператорський Маріїнський театр. Взимку 1906 року в Петербурзі Надія Ван-Брандт співала з багатьма колоратурними світилами, серед них були: Олімпія Боронат, Марчелла Зембра, Марія Гальвані.
Закінчивши сезон гастролей у Кисловодську,  в 1906 році співачка поїхала гастролювати до Італії, там Ван-Брандт співала в мілагському театрі "Ла Скала" разом з Анджело Мазіні, який давав їй уроки співу.
У 1907 році повертається до Харкова (1907-1908 рр., Муніципальний театр). Має гастролі в Тифлісі (1907) та Ростові-на-Дону (1907-08).
Після гучного успіху у Флоренції вона була запрошена на гастролі до Іспанії. Гастролювала за кордоном: 1906 - Берлін, Відень, Лондон, Париж, Барселона, Будапешт, Прага; 1907 - Венеція; 1907- Афіни, 1908 - Рим, Палермо, Ліон і ін. Виступала в найбільших театрах Європи: "Ді Лісео в Барселоні" та в "Сан- Фернандо" в Севільї. Згодом знову Лондон, Париж, Італія та Іспанія. Її репертуар нараховував понад 40 різних за характером партій. Російська, французька, італійська, англійська, іспанська, румунська, грецька преса одностайно визнавали її однією з найкращих виконавицей ролей Розіни в «Севільському цирульнику», Лакме («Лакме» Деліба), Джільди в «Ріголетто», Манон Леско в однойменній опері Пучіні, Лейли в опері «Шукачі перлів» Ж. Бізе, Пугач в опері "Міньйон» А. Тома, Снігуроньки Римського-Корсакова.
40336_600.jpg
З аншлагом пройшов виступ Надії в Баку, місцеві критики писали:« Объем голоса большой. Певица распоряжается всеми регистрами. Красивый ласкающий тембр, мягкий и нежный в верхних регистрах достигает поразительной силы звука. Замечательное умение филировать звук и давать необыкновенно красиво воздушное «pianissimo»,  в котором слышатся то звуки высоких струн арфы, то нежное флажолетие скрипки»,
"Співачка заслужила ті захоплені відгуки, які нам довелося зустрічати в газетах з приводу її недавніх гастрольних концертів на Півдні Росії. Вона чудова артистка і володіє всіма ресурсами вокального і сценічного мистецтва",
"Вона дійсно здавалася всім найгарнішою з жінок! Оваціям не було кінця. Зал шаленів! Квітами засипали всю сцену. Примадонна була зворушена тим, як бакинська публіка її зустрічала і проводжала".
Надія володіла не лише красивим, гнучким голосом сріблястого тембру широкого діапазону (від нижнього сі до фа третьої октави), природною колоратурою, а й сценічним темпераментом. "Моїй ідеальній Снігуроньці," - написав співачці Римський-Корсаков.
1911-theatre-sarh-bernhardt-la-roussalka-nadine-van-brandt-ov3-hprints-com.jpg
У 1909 році в Москві Надія співає в Італійській опері та Великому залі консерваторії.
1911 року вперше в Парижі з успіхом виконує ще одну партію, написану Римським-Корсаковим, цього разу це була партія Марфи в опері «Царева наречена».
Співачка записує грамплатівки в Парижі (1907) та Петербурзі (1912).
1914 року співачка гастролювала у Варшаві, 1916-го - в Китаї, 1917-го - Іркутськ, Росія.
Після революції повернулась до Франції, оселилась у Ніцці, де давала сольні концерти. У 1933 та 1934 роках брала участь у концертах-спектаклях, поставлених в театрі «Савой» поетом Лоло.
За своє життя Ван-Брандт виконала багато різних партій, окрім згадуваних: Наташі («Русалка» Даргомижського), Маргарити Валуа («Гугеноти» Меєрбера), Джульєтти («Ромео і Джульєтта» Гуно), Мімі («Богема» Пуччіні). Сьогодні мало можна почути з того, що співала Надія, проте навіть це справляє велике враження (https://music.yandex.ua/artist/1217427, https://music.yandex.ua/album/741180/track/6954636).