Матір польської опери з-під Білої Церкви

Четвер, 17 листопада 2016 21:09 Автор 
Оцініть матеріал!
(3 голосів)
{YouTube}https://www.youtube.com/watch?v=PsbtnZroqic{/YouTube}
"— Мабуть, в Блощинцях не застала нікогісінько дома, — сказала матушка...
— Ото, мамо! Тільки дурно проїздилась в Блощинці до управителя. Не застала дома ні паннів, ні управителя, ні управительші. Навіть наймички кудись порозбігались. Одним одна баба сиділа на ґанку та куняла, дивлячись на кури та курчата.
— Мабуть, пани поїхали кудись в гості? — спитала мати в дочки.
— Управительша з дочками поїхала в гості до свого брата, а управитель поїхав кудись по ділу, в фабрику. Та й яка там веселість з управителя, хоч би я його й застала вдома..."
                                                (Іван Нечуй-Левицький. Поміж ворогами.)
Ванда Верміньська, Wermińska (офіційно - 18 листопада 1900, проте є думка, що вона все ж 1897 року народження, Блощинці Білоцерківського району Київської області - 30 серпня 1988, Варшава) - одна з найбільших зірок польської опери, спочатку мецо-сопрано, потім драматичне сопрано, помножене на акторський дар та вогнистий темперамент, титулована "матір польської опери".
         15.jpg
 "Wanda Wermińska - to z pewnością jedna z najwybitniejszych artystek międzywojennej epoki i zarazem jedna z najbarwniejszych postaci w polskim operowym świecie. Urodzona 18 listopada 1900 w majątku Błoszczyńce na Ukrainie, nie opodal upamiętnionej w Sienkiewiczowskim „Ogniem i mieczem” Białej Cerkwi, do końca długiego życia zachowała w swym usposobieniu coś z tej bujnej ukraińskiej natury, coś łatwo dostrzegalnego dla tych, którzy ją nieco bliżej znali, jak też tęsknotę za ową przepiękną ziemią i jej oryginalnym a bogatym folklorem. Tam spędziła dzieciństwo, ucząc się w domu zarówno przedmiotów ogólnych, jak i gry na fortepianie, po czym wstąpiła do gimnazjum p. Peretiatkowiczowej w Kijowie. Została tam przyjęta również do założonego przez hr. Tyszkiewiczównę polskiego chóru (w którym jako baryton śpiewał podobno także młody Kazimierz Wierzyński…), i to były pierwsze jej doświadczenia w muzycznej dziedzinie."(Józef Kański)
( "Ванда Верміньська - це, безумовно, одна з найбільших артисток міжвоєнної доби, а також одна з найяскравіших фігур у польському оперному світі. Народжена 18 листопада 1900 року в маєтку Блощинці в Україні, неподалік згаданої Сенкевичем у "Вогнем і мечем" Білій Церкві, до кінця довгого життя зберегла в собі щось від тої пишної української природи, щось легко помітне для тих, хто її знав трохи ближче, як і тугу за цією прекрасною землею та її оригінальним і багатим фольклором. Там вона провела своє дитинство, вивчаючи вдома як загальні предмети, так і гру на фортеп'яно, а потім вступила до гімназії п. Перетяткович в Києві (перша Польська жіноча гімназія, постала на приватні гроші пані Сікорської з Варшави, заклала її пані Вацлава Перетяткович(1855-1939), що прибула до Києва в 1906 році, сподіваючись на ослаблення царської влади після революції 1905 року, однак навчання велось російською мовою, польську дозволили лише як додаткову, при школі був інтернат, короткий час у ньому працював Януш Корчак, при німцях при гімназії був відкритий Університетський колегіум, а разом з відходом польської армії з Києва у 1920 році гімназія виїжджає слідом). Там також її було прийнято до заснованого п. Тишкевич польського хору (в якому вірогідно співав баритоном молодий Казимир Вежинський,  http://www.drohobyczer-zeitung.com/2015/09/kazimierz-wierzynski.html), і це був її перший досвід роботи в музичній сфері.")
   
                                 SM0_1-K-9306.jpg
Дівчинка народилась у заснованому в 15 столітті, як нині вважають вчені (раніше писали 1607 рік), селі Блощинці, майже 97 відсотків села зараз становлять українці. Колись це село мало яскравішу назву - Лощинці, вона нагадувала про густі лощини на правому березі р. Красна. Біля цього села 14 січня 1796 року виявили метеорит Біла Церква, село відоме активною участю у гайдамацькому русі (1768 р. тут діяв гайдамацький загін під проводом запорожця А.Журби). У XVIII ст. у Блощинцях був греко-католицький храм, один з 22-ох греко-католицьких храмів навколо Білої Церкви.
 
Батьками Ванди були місцеві поміщики з польським корінням: Станіслав Верміньський та Станіслава Петровська (Piotrowska).
Старший брат Ванди Ромуальд Верміньський (27 серпня 1890, Блощинці - 12 червня 1919, Ліда, Білорусія) - відомий польський військовий льотчик. Він був випускником Київської політехніки, його мобілізували до лав  російської армії  та відправили до Севастополя в Криму вивчати льотну справу, звідки після курсів він потрапив на фронт для боротьби з німцями та австрійцями, там пробув до початку революції в Росії. 1917 року Ромуальд приєднався до Польської Організації Військової (ПОВ), керівником якої був Юзеф Пілсудський, через 2 роки загинув на литовсько-білоруському фронті.
 
Ванда отримала добру домашню освіту, зокрема, музичну, згодом навчалась у польській гімназії в Києві. Дівчинка любила співати, це помітили педагоги та залучили її до шкільного хору.
 
Під час Першої світової війни, з 1915 року, під псевдо Баська Ванда працювала в ПОВ.
 
 1_f.jpg
 
У 1920 році її родина емігрувала до Польщі. 
На одному з концертів у Варшаві, які давала Київська гімназія, що переїхала до Варшави разом з відступаючим польським військом, її почув диригент Артур Родзинський та направив до Гелени Збоїнської-Рушковської. Після року навчання співу Ванда дебютувала з великим успіхом у Великому Театрі, директором якого на той час був Еміль Млинарський, у ролі Амнеріс в "Аїді" Верді (23 червня 1923 року).
Для ролі Кармен в опері Бізе Ванда взяла уроки танців у танцівниці фламенко з Аргентини.
Співачка виступала в багатьох операх: "Трубадур", "Бал-маскарад", "Дон Карлос", "Фіделіо", "Весілля Фігаро", "Андре Шеньє", "Лоенгрін", "Тангейзер" та багато інших.
З 1925 року часто співала на сценах Катовіце, Львова, Познані, Кракова. Вона була однією з організаторів презентацій нових опер у Львові, Кракові, Закопане. 
 
Wanda_Verminska_1934.jpg
1929 року Ванда покинула Польщу і гастролювала по Європі. Співала у Відні, Берліні, Бухаресті, Празі, Ризі, Стокгольмі, Копенгагені, Мілані, Римі, Венеції, Мадриді та Олександрії. У Будапешті вона виступала разом з Ф.І.Шаляпіним в "Фаусті", коли він запросив її до співпраці в "Борисі Годунові" в кількох театрах Європи.
Кармен у її виконанні була незабутньою, про це писала преса, про це всі говорили.
Неодноразово, у 1930-1932, 1934-1939, поверталась до Великого театру у Варшаві (Єлизавета в опері Д. Верді "Дон Карлос", Селікі в "Африканці" Д.Меєрбера (1935), Аза в "Манру" Падеревського (1936) та ін.), тут Ванда взяла участь у страйку в Оперному театрі (лютий 1938), активно допомагала страйкарям продуктами.
У червні 1934 року співачка виїжджала до Бразилії, де нею опікувалось польсько-бразильське товариство "Костюшко", виступала по всій країні.
Згодом знову працювала в Польщі. Після вибуху Другої світової війни у 1939 році Верміньська виїхала до Італії, а звідти до Південної Америки. Там брала участь у концертах, присвячених пам'яті Яна Падеревського та гастролювала разом з італійською трупою, з якою виступала в Аргентині (Teatro Colón), Бразилії, Чилі та Мексиці разом з диригентами: Бруно Вальтером, Ф. Бушем і Вільгельмом Фуртвенглєром, з солістами: Кірстен Флагстад, Марія Канілья, Федора Барб'єрі, Беньяміно Джільї, Лілі Понс, Маріо дель Монако.
У 1947 році Верміньська повернулася до Польщі, співала в опері, давала концерти, виступала на радіо та телебаченні, працювала викладачем музики.
Отримувала нагороди, серед яких: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1955), Krzyż Kawalerski Orderu Białego Lwa (Чехословаччина, 1933), Order Estońskiego Czerwonego Krzyża (Естонія, 1936).
Ванда прожила довге, активне життя, встигла видати спогади: "Na obu półkulach" (1978) i "Harmonia, dysonanse i sława" (1987).
 
d0996f9cc7e0b18d434fbaf9bdbb06446825553e.jpg
 
 Її голос можна почути й нині, як у операх, так і в інтерв'ю. (https://audiovis.nac.gov.pl/haslo/226:190/).Ванда Верміньська назавжди увійшла до плеяди кращих оперних співачок світу (https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:WikiProject_Women_in_Red/Missing_articles_by_occupation/Opera_singers).