Українська легенда кулінарії - Дарія Цвєк. Талант відкритий всупереч радянській владі

Понеділок, 20 лютого 2017 09:10 Автор  Ніна Петриківська
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Перш ніж присвятити себе професійній кулінарії, Дарія Цвек 35 років пропрацювала шкільним учителем біології. Після Другої Світової війни, коли радянські діячі позбавили родину Цвеків даху над головою, аби забезпечити житлом партійних діячів, Дарія Яківна змушена була покинути школу і, аби в ті скрутні голодні часи прогодувати сім’ю, влаштувалася кухарем у лікарняну їдальню у місті. Мабуть, саме у досвіді вчителя криється один з секретів того чарівного  тепла та простоти мови, якою написані її шедеври.

Дарія Яківна Цвек – авторка відомих на весь світ книг рецептів. Народилася 1909 року на Тернопільщині. Ще школяркою вона почала записувати всі рецепти від бабусі, мами та тітки. Тоді мала Даруся навіть уявити не могла, що ці записи принесуть їй світове визнання. Усі інгредієнти тодішні господині вказували «на око», та майбутня легенда української кулінарії перевела усі складники в грами, мілілітри, ложки та склянки…

А через багато років вийшли у світ відомі книги-порадники «У будні й у свята», «На добрий вечір», «Святкова кухня», «Святкуємо всі», «Солодке печиво», які були у кожному домі. Її рецепти – прості, доступні і під силу кожному. Дарія Яківна любила жартувати, що може зготувати страву навіть із золи. Саме тому сучасники називають її «українським Джеймі Олівером».

Перш ніж присвятити себе професійній кулінарії, Дарія Цвек 35 років пропрацювала шкільним учителем біології. Після Другої Світової війни, коли радянські діячі позбавили родину Цвеків даху над головою, аби забезпечити житлом партійних діячів, Дарія Яківна змушена була покинути школу і, аби в ті скрутні голодні часи прогодувати сім’ю, влаштувалася кухарем у лікарняну їдальню у місті.

Саме там вона відкрила себе як талановитого кулінара. Зі звичайних дешевих продуктів вона уміла приготувати смачні та вишукані страви гідні розкішних ресторанів. З часом її унікальний талант помітили високі партійні чини і спрямували його в професійне русло: Дарія Цвек стала проводити кулінарні курси для дружин офіцерів, її наймали для організації святкових обідів. Вона, як ніхто, уміло готувала, чудово сервірувала стіл, пекла унікальні розкішні торти. До речі, в сервіруванні вона завжди використовувала квіти, які просто обожнювала і захоплювалася їх розведенням.

Головним натхненником на написання кулінарних книг для пані Дарки стала її давня подруга ще з гімназійних часів письменниця Ірина Вільде. Саме вона настояла на тому, щоб упорядкувати усі кулінарні надбання у книжку. Так, 1960 року першою ластівкою вийшло «Солодке печиво», яке за весь час перевидавалося аж дев’ять разів. Ця та інші книги Дарії Цвек друкувалися мільйонними накладами і в усі часи були бестселерами. Їх важко було купити у книгарнях, вони передавалися від мами до дочки як коштовна сімейна реліквія.

У книгах пані Дарки (вона любила, щоб саме так її називали) ілюстрації сервірування столу та малюнки самих страв – усе це робота авторки. Їй доводилось не спати ночами, щоб підготувати страви для фотосесії. Дарія Цвек розповідала, що фотографам подобалось з нею працювати, бо після роботи можна було цю всю смакоту з’їсти.

Дарія Яківна любила повторювати, що не можна все приготування святкового столу брати на себе, потрібно доручати до роботи для кожного члена сім’ї, навіть дітей. Щоб кожен відчував себе потрібним для своєї родини. Пані Дарка пишалася українською кухнею і казала, що родинні традиції потрібно берегти та передавати з покоління в покоління. А готуючи страву за рецептом своєї мами чи бабусі, потрібно із вдячністю згадати про це вголос: «цей пиріг пекла моя бабуся чи мама». Порада, яку давала всім господиням Дарія Цвек: «Як вам часом щось підгорить, то не переживайте. Бо то значить, що то за вами хтось «горить».

Дарія Яківна прожила красиве і насичене життя. Навіть у 90-літньому віці авторка кулінарних бестселерів завжди була у доброму гуморі, відкрита для своїх шанувальників і закохана у кулінарію. Навіть у такому поважному віці вона тішила своїх внуків та правнуків власноруч приготованими смаколиками. Померла неперевершена пані Дарка у 2004 році, залишивши багатющу спадщину для молодих господинь.

5 46 54667 1411402060

За матеріалами jisty.com.ua