Вася

Неділя, 21 липня 2013 19:18 Автор 
Оцініть матеріал!
(3 голосів)
{YouTube}https://www.youtube.com/watch?v=urOMkuB_I5Y&list=TLH0bhThHkvKA{/YouTube}
 
 

   З дитинства пригадується мені один кумедний випадок. До однієї старенької бабусі з родини, яка жила собі розважно в наших Карпатах, дотримуючись старих звичаїв та правил, прийшов лист із повідомленням про візит до неї  Ірени, родички зі Львова, та Васі, дитини Ірени, на кілька днів, чи, як було написано, на кілька день. Бабця вишила в подарунок довгоочікуваним гостям дві гарні сорочки. Яке ж було розчарування, коли виявилось, що Вася - не дівчина, хлопець. Крім Іллі, жодного чоловічого імені, яке б закінчувалось на я, бабуся ніколи не чула, тому Вася мав би бути дівчиною з повним ім'ям  Василина.

     Українська акторка ВАСЯ КОЗАЧЕНКО народилась у селі Серафинці, про яке вперше згадується у 1500 році, тепер  Городенківського району Івано-Франківської області.  Село досить відоме - з нього походить кілька знаних людей, зокрема,  громадський і військовий діяч, отаман УСС та УГА, визначний адвокат Степан Євгенович Шухевич, політик Левко Бачинський, український письменник та учений, журналіст  Аполінарій Васильович Новак , дослідник історії української культури, освіти, діяч спортового руху спочатку на Західній Україні, а згодом у Канаді, організатор громадського життя українців Канади та екологічний діяч Велигорський Мирослав-Іван де-Семигород . Серафимці пишаються тим, що у село не раз навідувався класик української літератури Василь Стефаник, а якось, після виступу у Городенці, ночував сам Іван Франко.  

           Вася Козаченко на початку своєї кар'єри працювала у місцевому театрі в Городенці як драматична актриса. Еміграційна хвиля закинула її у Зальцбург, де вона  брала живу участь у роботі театрального гуртка. Згодом виїхала у Канаду (мабуть, до 1935 року, бо у цьому році вона, якщо випадково не було ще однієї Васі- Василини Козаченко, числиться серед учасників та жертводавців Жіночого товариства ім. Олени Пчілки у Канаді),  працює у Народному (Народнім) Театрі  (http://diasporiana.org.ua/wp-content/uploads/books/3610/file.pdf) під керівництвом видатного оперного співака й актора Григорія Ярошевича-Манька, де основними режисерами були Михайло Тагаїв (25 січня 1885 року в Харкові - 13 травня 1972, Канада), який ставив класичні побутово-етнографічні п'єси, дотримуючись стилю,   розробленого видатними корифеями сцени - М.Саксаганським, М. Кропивницьким, І. Карпенко-Карим, також Лавром (Лаврентієм)  Кемпе ( 22 серпня 1901, Володарка Київської області — †27 січня 1981, Торонто, Канада) та новатором Юрієм Бельським (народився 22 грудня 1922 у м. Оріхові Запорізької області, працював у Народному Театрі з 1951 року). У 1949 р. Вася з успіхом зіграла Анну в “Украденому щасті” за драмою Івана Франка ( зрежисовано Лаврентієм Кемпе).

                Театр у такому складі  проіснував до 1953 року, а потім розділився у зв'язку з виникненням нового театру «Заграва», ідейним натхненником якого став актор і режисер Юрій Бельський. "Письменник і видавець Богдан Гошовський у статті «Український театр у Канаді» писав: «Сьогодні в Торонто формально існує два українських театри. Кажемо «формально», бо чи можна на ділі назвати театрами два гурти, які без будь-яких засобів, без театральної зали та сцени, до того у своїй більшості працюючи вдень у різних фабриках, — усе ж намагаються не погасити у своїх душах святого вогню і служити театральному мистецтву»" (http://meest-online.com/?p=18356). Серед списку акторів театру "Заграва" Вася Козаченко не значиться, мабуть, вона залишилась вірною старому стилю українського театру. 

     На превеликий жаль, не знаю подальшої долі Васі, але сьогодні у селі Стрільче Городенківського району Івано-Франківської області мешкає відома на Франківщині виконавиця народних пісень, мати трьох дітей, кількох внуків та правнуків Василина Козаченко ( теж Вася), яка народилась 10 березня 1933 року. Записи її пісень можна знайти на сайті села Стрільче (http://www.strilche.narod.ru/Songs/songs_eng.html) та на YouTube (кілька відео, завантажених власником  Goltipaka, зокрема: https://www.youtube.com/watch?v=urOMkuB_I5Y , https://www.youtube.com/watch?v=EFHZJF72lh8&list=TLMOekxEtXx1I).

Останнє відео змусило мене затремтіти двічі -  після  співу Василини Козаченко з села Стрільче без мого втручання ввімкнулось відео "Ой у саду вишня", завантажене тим же власником, а на цьому відео записаний виступ  ансамблю "Ямгорів" з села Серафинці, Городенківського району Івано-Франківської області, де народилась українсько-канадська актриса Вася Козаченко.      

Детальніше в цій категорії: « Була, є і буде. «Червона Калина» »