"Віддаю перевагу етичному перед естетичним..."

Понеділок, 11 травня 2015 19:15 Автор 
Оцініть матеріал!
(3 голосів)

    

 
    Глибоко в душу мені запали слова: "Віддаю перевагу етичному перед естетичним і відмовляюсь  жертвувати істиною" ("I prefer the ethical to the esthetic and refuse to sacrifice truth").
    Ці слова були сказані американським художником, активним у період між двома світовими війнами, Френком Коеном Керком (Франк Кірк Коен; Kirk C. Frank; Frėnk C. Kerk; Frank C. Kirk), який став відомим своїми зображеннями  простих людей (здебільшого робітників) та сцен з побуту американської бідноти. Ф. К. Керк, консерватор у мистецтві, народився 11 травня 1889 року в українському місті Житомир у досить бідній багатодітній єврейській родині, що налічувала семеро діточок, з мистецькими та музичними традиціями.
  Хлопець мріяв навчатись у київській художній школі, проте політичні та матеріальні обставини (конфлікт з владою через виконаний хлопцем революційний малюнок, бідність родини та державна політика Російської імперії, направлена на роздмухування антисемітизму в Україні) не давали йому такої можливості. Зваживши всі за та проти, родина вирішує покинути Україну.
     У 1906 році сім'я виїжджає з України. І після чотирьох років проживання в Європі опиняється у Філадельфії, США.
Там Френк і почав працювати, маючи лише 12 років, помічником  декоратора будинку. Став відвідувати The Graphic Sketch Club та The Industrial Arts School. Викладачі зауважили хлопця та посприяли його вступу до Пенсильванської академії красних мистецтв.
     І вже з 1914 по 1919 рік юнак навчається у цій  академії  у Х.Брекенриджа, Д.Гарбера і Ф. Хейла, а після закінчення курсу отримує стипендію для поїздки за кордон, проте використовує цю можливість аж у 1925 році. Повний наснаги, відвідує Париж та Іспанію, бере уроки у І.Зулоага,  вивчає роботи старих майстрів. А повернувшись до Америки, відкриває студію у Філадельфії.
     Френк любив мандрувати, тому кожного разу використовув нагоду це зробити. Окрім  Європи, митець відвідав Святу землю та Росію. У 1927 році художник подорожував по Пенсільванії, де  його зацікавили шахти і робітниче життя. Тоді ж з'являється серія виконаних ним робіт про шахтарів. Ці твори приносять автору успіх
 
00-frank-cohen-kirk-homeward-1933.jpg
 
   У кінці 1920-х років він також писав для театрів, зокрема для Victoria Theatre (Mahanoy City, штат Пенсільванія), Королівського театру, Театру Фелтон,  Театру Бронсон у Філадельфії ( штат Пенсільванія), Великого театру в Норфолку у штаті Вірджинія.
  У 1929 році митець tumblr_npt3tnTfwF1r5q0nqo1_1280.jpgпереїжджає до Нью-Йорка. Пише пейзажі, портрети, натюрморти та жанрові сцени в традиційній академічній манері. 
 
      
 
   Художник вів активне громадське життя. Якщо у середині 1920-х у Філадельфії Керк організував групову виставку єврейських художників (А. А. Маневич, А. Портнов, Б. Блай та ін.), то в Нью-Йорку заснував художню секцію єврейської організації Yiddisher Kultur-Farband і, спокушений більшовицькою пропагандою, став членом Клубу Джона Ріда, з яким у 1931 році їздив на виставку до Москви. Після приїзду з Радянського Союзу працював секретарем комітету по збору творів мистецтва для Єврейського музею в Біробіджані. Провівши виставку колекції в Нью-Йорку взимку 1937 року, митець привіз її до Москви для передачі Радянському уряду. Радянський Союз придбав картину Френка Керка «Оселі безробітних». 
   У цьму ж 1937 році художник брав участь у Всесвітньому єврейському конгресі в Парижі.
   Входив до Альянсу американських художників, Асоціації художників Північного узбережжя, Бруклінського мистецького клубу, Філадельфійського художнього альянсу, Товариства художників Вашингтона та інших американських об'єднань. Брав участь у групових виставках у США, отримав кілька почесних нагород. Провів персональні виставки в Бостонському мистецькому клубі (1940) і Смітсонівському інституті (1942). Роботи відтворювались у американських журналах.
  У 1959 році його роботи експонувалися на виставці американських художників у Радянському Союзі. Меморіальна виставка картин пройшла в листопаді 1964 року в Національному клубі мистецтв у Нью-Йорку.
  Роботи митця знаходяться у музеї Трентона, шт. Нью-Джерсі, Художньому інституті в Міннеаполісі, Смітсонівському музеї американського мистецтва (подаровані вдовою в 1964 році) і Graphic Sketch Club Філадельфії.