В Австрії відкрилася виставка робіт Івана Георгія Пінзеля

П'ятниця, 28 жовтня 2016 05:58 Автор 
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

26 жовтня 2016 року у Winter Palais у Відні (Himmelpfortgasse, 8) відкрилася виставка творів видатного українського скульпотора Івана Георгія (Йоганна Георга) Пінзеля.

"Сьогодні ввечері у Winter Palais у центрі Відня (Himmelpfortgasse, 8) відкрилася виставка творів Івана Георгія (Йоганна Георга) Пінзеля. Відкривав міністр фінансів Австрії Георг Шеллінг, посол України, директор музея Бельведер Агнес Хусляйн та інші гості. Людей було ДУЖЕ багато. Але найголовніше - це не відкриття, а сама виставка. Вона просто неймовірна.
Хочете відчути особливу гордість за Україну? Хочете побачити, як австрійці шанобливо схиляють голову перед нашим мистецтвом? Тоді приходьте. Це просто не можна пропустити"? - прокоментував відкриття виставки Посол України в Австрії Олександр Щерба.

Іван Георгія Пінзеля називають українським Мікельанджелло XVIII ст. Його роботи  можна знайти у різних куточках Західної України, а також у музейних збірках світу. 

Іван Георгій Пінзель жив і творив у Бучачі. Але точні біографічні відомості про майстра майже відсутні. Його етнічне походження, місце і час народження, також обставини появи в Галичині та смерті наразі невідомі.

„Разом із тим ми називаємо Пінзеля Загадковим Майстром, адже про його життя до появи у Бучачі не відомо нічого. І. Г. Пінзель приїхав до Бучача уже сформованим митцем,” — розказала  Віра Стецько,працівник Тернопільського обласного краєзнавчого музею, яка досліджує творчість Пінзеля з середини 80-х рр.

З однієї сторони маємо перед собою очевидність дуже великої творчої продуктивності, а з іншої сторони Старий Майстер — суцільна загадка, пише уже львівський культуролог Тарас Возняк.

І справді, якщо відібрати власне документальні свідчення про життя І. Г. Пінзеля, їх виявиться надзвичайно мало — недостатньо для навіть коротенького життєпису. Так, дослідники припускають, що він з’явився у Бучачі десь у 1740-х рр. Першу документальну згадку про майстра знайшли в архівах у 1995 р. польські історики мистецтва Пьотр Красник та Ян К. Островський.

„Це — запис у церковних книгах бучацької парафії, де йдеться, що 13 травня 1751р. в Бучачі укладено шлюб між „шляхетними Іоаном Георгієм Пілзе, молодшим скульптором вівтарним та Маріанною Єлизаветою Кейтовою, вдовою”, дівоче прізвище якої було Маєвська. Окрім того, що згадка — перша, ми дізналися з неї ще й ім’я митця, яке до того було невідоме,” розповідає Віра Стецько.

Наступні два записи з відомостями про Пінзеля є у книзі хрещень того ж Успенського парафіяльного костелу Бучача. В них знаходимо спершу, що „Адальберт Собецький охрестив дитину іменем Бернард сина шляхетного Григорія Пілзе і Маріанни законного подружжя. Тримали при святій купелі видатний пан Бернард Меретин, архітектор найсвітлішого ясновельможного Пана і Сосновська з Бучачу”. Вже 3 червня 1759 р. охрестили другого сина — Антонія. „Іоана Пілзнова і Марії, законного подружжя. Тримали при святій купелі Казимір Пісарський та Власієвічова з Бучачу”. Але вже 24 жовтня 1762 р. маємо останній запис про Іоана Георгія Пінзеля: про те, що вдова Єлізабета Пілзнова вийшла заміж за Іоана Беренсдорфа.

„Це дає підстави стверджувати, що Майстер помер десь наприкінці 1761 р. і дружина після річної жалоби вийшла заміж втретє. Втім, запису про смерть І. Г. Пінзеля досі не знайшли, як не вдалося також віднайти його могилу в Бучачі. Не відома і подальша доля синів скульптора. Можна тільки припустити, що його вдова з дітьми виїхала десь в Австрію чи Баварію услід за новим чоловіком,” — говорить В. Стецько.

Разом з тим, талановитий майстер став не тільки основоположником Львівської школи різб'ярства, але й полишив яскравий слід в мистестецтві Європи.

14606522 10209786765118651 7575088660923255003 n

14573044 10209786765038649 1060262975769282552 n