Українські художники з Португалії

Понеділок, 09 вересня 2013 11:31 Автор 
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Цієї осені в Українському національному музеї в Чікаго проходить виставка митців, які покинули Україну в 1999 р. і зараз мешкають в Ліссабоні в Португалії.

Їх роботи заворожують. Тільки погляньте:

{youtube}1C4CxsLUq_o|600|450|0{/youtube}

"На порозі осені вдруге відкривається виставка живопису творчого подружжя Валерія і Маріти Васькових в Українському Національному Музеї.

Вони живуть і працюють у Лісабоні, столиці Португалії, де вічне літо і привітні люди. Про таких, як подружжя Васькових, кажуть: «Нашого цвіту по цілому світі».

Від 1999 року стали емігрантами. Нелегким був початок нового життя. Валерій Васьков, заслужений працівник культури України, людина відома і шанована на Буковині. Рідна Вижниця обрала його почесним громадянином міста. Саме він, працюючи керівником танцювального ансамблю «Смеречина» з 1968 року по 1998 рік, об’їздив з танцюристами чи не півсвіту. Разом зі Софією Ротару, народною артисткою України, їх вітала Америка. Нагороди на міжнародних конкурсах у Франції, Німеччині, Бельгії, Чехії, Сербії, Польщі, Румунії – це вдячність європейців за професіоналізм аматорів. Наприкінці 90-х ансамбль залишився без елементарних умов для творчої праці. Валерій Васьков виїхав до Португалії і в чужій країні став одним із кращих художників.Талановиті і працьовиті буковинці, народжені на сонячній Катеринославщині, тамували спрагу малюванням. Починалося все з вулиці, де Валерій з Марітою малювали міські краєвиди, які подобалися туристам. Так життя в еміграції примусило повернутися до своєї першої освіти – художника. А вже 2000-го у Лісабоні відбулася перша персональна виставка Валерія Васькова. Нині професійні художники Васькови мають художній салон в одному з торгових центрів Лісабона. Їхні імена – у «Золотій книзі сучасних художників Португалії». Своєрідний діалог через океан з українцями в Чикаго надихає Валерія і Маріту на нові творчі задуми і несподівані зустрічі з шанувальниками прекрасного під час виставки в Українському Національному Музеї, відкриття якої відбулось 30 серпня, о 7-й годині вечора.

Слід зауважити, що попередня виставка, яка відбулася в музеї два роки тому, зробила поступ у виставковий простір міста та в Канаду. В Чикаго виставлялися у виставковій залі центру Forever Young ADS, у Торонто – в мистецькій галереї KUMF, крім того, брали участь у благодійних заходах: Children of Chornobyl Canadian Fund (подарували декілька картин для потреб фонду). Валерій Васьков подарував авторський плакат, присвячений Голодомору в Україні, у фонд Ukrainian Canadian Research & Dokumentation Centre.Протягом перших десяти років в еміграції – понад 30 виставок у різних містах Португалії та інших країнах Європи. Класичну алегорію стремління творчого злету і незалежності художника у вільному світі Валерій Васьков втілює з палкою вірою в силу мистецтва. А ще ділиться майстер думками: «Багато залежить від того, хто з тобою поруч. Надто важливо, що моя дружина робить усе для того, щоб творчість була джерелом нашої незалежності. Маріта має потужну волю до збереження і розвитку в нашій сім’ї цілющого мистецького клімату». Тож для краян і для митців є нагода побачитися і поспілкуватися, поділитися досвідом про пережите та творчими планами на майбутнє. Місце зустрічі – Український Національний Музей у Чикаго" (стаття з chasipodii).

Джерело: chasipodii