Подорож Карпатський трамваєм

Четвер, 13 серпня 2015 12:12 Автор 
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

Чи можна їздити на трамваї та милуватися зеленими схилами гір?

У Карпатах усе можливе.

Хоча насправді “Карпатський трамвайчик не зовсім трамвайчик. Це - вузькоколійка з потягом, що залишилась у спадок від Австро-Угорської імперії. Сьогодні вона переобладнана на туристичний екскурсійний трамвайчик.

Ви́годська вузькоколі́йна залізни́ця (сучасна рекламна назва — Карпа́тський трамва́й) — мережа гірських вузькоколійних залізниць (ширина колії — 750 мм) в Українських Карпатах — поблизу смт Вигода Долинського району Івано-Франківської області. Побудована в XIX столітті для вивозу деревини з гір.

Її історія почалася у 1890 році заходами власника місцевих лісопилень барона Леопольда Поппера фон Подгарі збудували вузькоколійну залізницю довжиною 3 км від Вигоди до тартаку у Старому Мізуні. Громада села Старий Мізунь не дозволила будувати залізницю лівим берегом, де були сільські городи. Тому колію проклали правим берегом. Спочатку використовували кінну тягу, а на початку ХХ століття перейшли на парову.

У ХХ сторіччі лінії вздовж Мізунки та вздовж Свічі були об'єднанні. Загальна довжина вузькоколійки складає близько 170 км.

Нині діє і за первісним призначенням, і як туристичний маршрут.

З метою залучення даної вузькоколійки для перевезення туристів розроблено програму “Карпатський трамвай”, яка започаткована в 2003 році під час підготовки та проведення Міжнародного Бойківського фестивалю. Тут розроблено і діють маршрути по Мізунській колії і в 2004 році відбулися пробні рейси за маршрутом Вигода-Мізунь-Дубовий кут, Мендунок, Соболь і до підніжжя гори Магура (1354 м над рівнем моря). В цьому році даний маршрут вже діє, ним подорожували гості з Німеччини, Англії, Польщі, турагенти з турфірм Татра-тур, Львівської області, відпочиваючі на курортах Трускавця та Моршина.

“Карпатський трамвай” запрошує всіх бажаючих до подорожі карпатськими стежками, який повезе Вас мальовничими місцями вздовж берегів екологічно чистої карпатської ріки Мізунка , ви зможете відвідати гідрологічну пам’ятку природи загальнодержавного значення заповідник „Ширковець”, скуштуєте цілющої мінеральної води з джерела „Нафтуся”та джерельної води з гірського джерела „Дзюркач”, зможете скупатися у чудових гірських водоспадах в яких виблискує на сонці цілюща вода ріки Мізунки.

3

Дирекція вузькоколійки знаходиться у смт Вигода, що біля Долини Івано-Франківської області. До неї можна добратися автобусом з Івано-Фрнківська або Львова.

Довжина рейки Карпатського трамваю становить 7 м, висота — 8 см; вага однієї рейки — 85,4 кг. Ширина колії — 750 мм. На пару рейок припадає 11 шпал.

Парк Карпатського трамваю сьогодні складається з автомотриси ТУ6П-0037, двох пасажирських вагонів і відкритої платформи. Сучасний маршрут пролягає від селища Вигода через лісоділянку та селище лісорубів Міндунок (Солотвинський) до урочища Сенечів (поблизу села Сенечів), проходячи понад річкою Мізунка.

2

Поблизу виїзду з містечка Вигода встановлено пам'ятник Карпатському трамваю — паротяг ВП-4 випуску 1948 року (саме такий раніше працював на лінії).

Нині з двох гілок у робочому стані залишається одна — в напрямку с. Мізунь. Залишки довоєнних рейок можна знайти в глухих закутках біля урочища Кругла Млака.