Вчені за допомогою безпілотників виявили в Чорнобилі невідомі раніше радіаційні гарячі точки

П'ятниця, 10 травня 2019 12:33 Автор  Оксана Козак
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Команда Національного центру ядерної роботехніки з Великої Британії разом із українською організацією SSE Eco Center зібрали дані в зоні відчуження для дослідження. Вони провели польоти безпілотників на висоті 45-60 м за швидкості 65 км/год. Це перше таке дослідження в історії. Вчені змогли підійти ближче до радіаційної зони без шкоди для учасників дослідження, ніж могли б пілотовані місії. Команда збирається продовжувати польоти наступними 12 місяцями.

Вчені розмістили на борту безпілотників радіаційні детектори. Це дозволило виявити невідомі досі радіаційні "гарячі" точки в Рудому лісі, який оточує місце ядерної катастрофи в Чорнобилі, пише УНІАН.

До поля зору дослідників також потрапило село Копачі на південному заході України. На населений пункт після аварії на ЧАЕС радіаційні матеріали впали разом із дощем. Територыя села виявилася більш забрудненою, ніж вважалося раніше. Опромінення тут складає один мілізіверт щогодини. Для порівняння, кожна людина піддається опроміненню 2,4 мілізіверти за рік

Рудий ліс став одним із найбільш радіоактивних місць на планеті. Радіація осіла на 400 га хвойного лісу, вбивши дерева, від чого вони стали кольору іржі. Минулого місяця експерти витратили 2 тижні, досліджуючи Рудий ліс і його околиці за допомогою безпілотників зі спеціальними детекторами радіації на борту. За 10 днів 50 таких апаратів просканували ділянку площею 15 кв. км. Обладнання провело в повітрі 24 год. Зібрані дані були використані для створення 3D-мапи і виділення радіаційних "гарячих" точок.

"Ми можемо залетіти до зони зараження з безпечного місця за приблизно 10 кілометрів від місця аварії, збираючи детальну інформацію та транслюючи її в реальному часі під час польоту до повернення на базу", - пояснив професор Національного центру роботехніки Том Скотт.

"Створення мапи також демонструє, що значні частини території, включно з Рудим лісом, відзначаються відносно низьким рівнем радіації через природний розпад, який відбувався останні 33 роки. А також це пояснюється тим, що матеріали проникли глибше під землю, таким чином, радіаційне випромінювання блокується ґрунтом", - пояснив він.

Чорнобильська АЕС вибухнула 1986-го. Ця подія вважається найгіршою ядерною катастрофою в історії. Після евакуації жителів навколо станції сформувалася 30-кілометрова зона відчуження. За більш ніж 30 років після катастрофи Чорнобиль почав приваблювати туристів. Торік його відвідали щонайменше 60 тис. людей, які оглядають занедбані будинки під час спеціальних турів.