Американська школярка українського походження здійснила медичний прорив

Середа, 26 червня 2019 09:37 Автор  Марта Патика
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

Американська школярка українського походження Софія Лисенко створила штучну макромолекулу, що може безперешкодно доставляти ліки до уражених хворобами Альцгеймера чи Паркінсона клітин мозку.

Її винахід переміг у науковому конкурсі Google Science Fair, повідомляє "Голос Америки".

Наразі винахідниця веде перемовини з найбільшими фармакологічними компаніями про можливу співпрацю.

"Проблема полягає в тому, що навколо мозку є захисний шар – гематоенцефалічний бар'єр. Він захищає мозок від вірусів, патогенів, але коли ми, наприклад, намагаємося доставити до мозку ліки, часто цей бар'єр їх не пропускає", – пояснює Софія.

Над темою почала працювати 2 роки тому. За допомогою знань із біології, комп'ютерного програмування, хімії, фізики й математики дівчина винайшла капсулу-робота, що зможе подолати бар'єр. За розміром вона схожа на ДНК.

Робот, у вигляді ДНК в тілі людини зможе виконувати комп’ютерні обчислення і програмування, і знатиме, куди йому потрібно потрапити, - переконана юна винахідниця.

«ДНК надає можливість використовувати обчислення, ми можемо мати крихітний комп'ютер, який перейде через бар’єр і сам вирішить, куди він має потрапити і які клітини він має відкрити».

Щоб переконатись в ефективності винаходу, винахідниця провела сотні комп’ютерних експериментів. Найбільшою перепоною в роботі, каже, був брак необхідного обладнання і наукової підтримки. Дівчина розіслала запити з проханням про менторство десяткам професорів у США та за межами країни.

У школі де навчається винахідниця говорять, що дітей із родин іммігрантів стимулює до успіху ідея американської мрії. Директор старшої школи каже, захоплений батьками Софії, які не шкодують для освіти дитини ні часу, ні коштів.

«Ми зустрічалися з її батьками, вони чудові, багато вкладають в освіту своєї доньки», - розповів директор Школи старших класів Анджело Берріос. «Вона і в шаховому клубі, і в оркестрі, вона використовує кожний освітній гурток, які тут є. Гадаю, це важлива складова досвіду іммігрантів, незалежно від їхнього соціально-економічного становища, етнічної приналежності чи релігії, вони прагнуть досягти американську мрію».

Як повідомляється, Софія Лисенко іммігрувала до США разом із батьками, коли їй було 3,5 роки.