На виставці у Софії Київській представленні унікальні грамоти та рукописні книги XVI–XVIII ст.

Понеділок, 07 жовтня 2019 11:27 Автор  Михайло Українець
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

У Софії Київській до 9 жовтня триває виставка унікальних грамот та рукописних книг "Раритети з бібліотеки Софії Київської XVI-XVIII ст."

Національний заповідник «Софія Київська» спільно з Національною бібліотекою України ім. В.І. Вернадського в рамках Міжнародної наукової конференції «Софійські читання» представили широкому загалу низку надзвичайно цінних раритетів, що зберігаються в Інституті рукопису НБУВ, але походять з архіву та бібліотеки Святої Софії — королівські привілеї, царські та патріарші грамоти, рукописи та стародруки. 

Виставка «Раритети з бібліотеки Софії Київської XVІ-XVIII ст.» діятиме у Софійському соборі до 9 жовтня 2019 року, йдеться на сторінці заходу у Facebook.
 
Представлені на виставці пам’ятки є оригіналами, - зазначають організатори.
 
Представити широкому загалу раритети було вирішено після того, як велике зацікавлення викликала на початку травня цього року у музеї «Будинок митрополита» повернута з Німеччини унікальна настільна грамота 1708 р. царя Петра І на зведення в сан митрополита Йоасафа Кроковського (1708-1718), яка була вивезена з України під час Другої світової війни.   
 
“Софійський собору здавна був центром Київської митрополії, саме тому в його стінах, окрім широко відомої бібліотеки, знаходився величезний архів, де зосереджувались грамоти патріархів, королів, гетьманські універсали, митрополиче листування тощо. І хоча протягом століть багато чого було втрачено, крізь призму збереженої частини архівних матеріалів та софійської бібліотеки можна поглянути на історію Київської митрополії у XVІ-XVIII ст.”, - зазначили організатори.
 
"Це наш перший досвід подібної виставки. Ми знаємо, що при Софії Київській Ярослав Мудрий заснував бібліотеку. І якось ця бібліотека завжди асоціювалася з княжими часами. Але в пізніші часи бібліотека також поповнювалася грамотами, рукописами, друкованою літературою. На жаль, найдавніше не збереглося, проте ті предмети, які існували в бібліотеці з XVІ століття, збереглися. Частину з них було передано до Інституту рукопису бібліотеки імені Вернадського. І цей проєкт готувався разом з ними у рамках наукової співпраці", - зазначив в ефірі Радіо Культура історик-медієвіст, археолог В’ячеслав Корнієнко.
5d8d13080cb261
 
"На виставці представлено 4 грамоти та 4 рукописи. Виставка викликала зацікавлення людей, тому що на оригінали приємно дивитися. Ти бачиш, якими саме були грамоти XVІ–XVIII століть, яким був почерк, як виписували декоративне оформлення. Наприклад, є грамота російського царя Петра І. Цікавими є записки митрополита Петра Могили, які він власноруч вів, коли був митрополитом у Софійському Соборі. Відвідувачі навіть намагаються прочитати їх", — сказав він.