13 липня

Понеділок, 14 липня 2014 20:09 Автор 
Оцініть матеріал!
(6 голосів)

13 липня                                                                                                              

Bella-expoChapoval.jpgБелла Шаповал (після одруження Шаповал-Маузеско, також зустрічається Моісеско (Моізеско) і навіть Муазеско ( Mauzesko, Muazesko, Moisesco), знана як Beliana (псевдо), 
Chapoval (épouse Moisescu) Белла, Belian (13 липня 1911, Київ -1992 (Париж)) була відомою свого часу піаністкою, співачкою, дизайнером ювелірних виробів і художником у Франції.  

Вона була сестрою відомого у Франції перспективного  художника Юлія (Жюля) Шаповала, Šapoval (http://www.youlachapoval.com/). Відомо, що художниця емігрувала разом з родиною (1924 р.) в Німеччину, потім переїхала в Париж. Займалась живописом і музикою. Навчалась у композитора Сергія Векслера. З 1925 р. брала участь у концертах як піаністка.      

 У 1933 Белла одружилась на студентові з Румунії, що вивчав медицину,  Miše Muazesko,  згодом він став особистим лікарем президента Франції. Варто зазначити, що брат Юлій був проти занять сестри мистецтвом, під його впливом та впливом порад чоловіка вона певний час займалась медициною.        

Після Другої світової війни Белла стала відомою як Белла Сеско, Sesco, своїми виступами в Opéra Comique в Парижі, в Женеві, в Алжирі та інших місцях.                                                                                                                                                      

У 1951 році після самогубства брата Белла залишила сцену і звернулася до живопису. Писала натюрморти з квітами, пейзажі. Виконувала рекламні малюнки для компанії «Publicis», розробляла дизайн пакетів для платівок Будинку музики. Розписувала тканини, співпрацювала як дизайнер з модним будинком Поля Пуаре, з ювелірною фірмою «Меллер», працювала за замовленнями посольств і приватних будинків.

У 1969 році після смерті чоловіка вперше виставила свої роботи в Салоні, організованому художниками-медиками. У наступні роки брала участь у червневому салоні, організованому галереями Raymond Duncan (1978), виставками Асоціації «Couleurs d'Aujourd'hui» (1978), у міжнародних конкурсних виставках Довиля (1979) і Лазурного Берега (1980), міжнародній виставці в Люксембурзі (1980 ) та ін

У 1992 році Белла Шаповал померла в Парижі, маючи 81 рік.

Французька вікіпедія прсвятила Беллі сторінку