27 липня

Неділя, 27 липня 2014 21:51 Автор 
Оцініть матеріал!
(5 голосів)

МИКОЛА Голодек, HOLODEK народився в Гришино (тепер відомий як Красноармійськ) Донецької області,  27 липня 1924 року (помер у 2008 році).

Він продемонстрував природну здатність ліпити і малювати в дуже ранньому віці - його дядько, будучи портретистом, став його першим учителем. Микола приєднався до професійного театру ім. Тараса Шевченка у своєму рідному місті у  14 років як сценограф. Закохався в театр і ввійшов у трупу і як актор, і як  співак.

                     _голодекVisita_de_cosacos.jpg

У час німецького вторгнення в Україну театр був оточений -  всі актори і члени їх сімей були вигнані до Австрії. Як тільки дозволили покинути Östarbeiterlager (примусовий трудовий табір, де було багато українців), Микола опинився у повоєнній Західній Європі і продовжив отримувати художню освіту. Тренувався у майстрів  скульптури, таких, як Станько і Кость Бульдин . Він також вступив до престижної Школи музики Моцарта у Зальцбурзі, щоб удосконалити свій природний баритон.

У 1949 році Миколу підтримала IRO (Міжнародна організація біженців) і, отримавши квитки на пароплав, він поплив у Буенос-Айрес, Аргентина, разом зі своїми батьками. Тут він побудував будинок, де жив з батьками. (Будинок стоїть і донині в місті Беріссо, поїздка на поїзді займає 1 годину їзди від столиці). У Буенос-Айресі Микола продовжував свою вокальну підготовку зі знаменитим тенором Педро Мірасоу, Pedro Mirassou, та з маестро Троізі (Маrіо Кarlos Troisi),  режисером престижного Театру Колумба (Teatro Colón), з цим театром також співпрацював відомий аргентинський скрипаль та диригент українського походження Альберто Лисий (1935 -2009), у цьому театрі співає зараз син Миколи Голодека - Данило, Daniel Holodek.

12122870_1046453135365203_2403237457490809911_n.jpg

(10 жовтня 1954. Штаб-квартира Українського товариства в Аргентині. Товариство "Просвіта". Постановка п'єси "Чернець" М. Сірого за участю М. Голодека (4-ий у другому ряду).

 

Микола малював і був постійним гостем як художник в  Аргентинському театрі в місті Ла-Плата, а в Театрі Колумба виконав кілька ролей, ставши ведучим баритоном у "Травіаті", "Ріголетто", "Піковій дамі".

_голодекBoston_Getsemani.jpg

Одночасно з цим Микола створює більше, ніж 200 фресок, пам'ятники, великомасштабні і декоративні роботи у місті Буенос-Айрес. Його роботи часто згадуються і відвідуються як приклад сучасного мистецтва професорами в університетах. У 1966 році Микола познайомився зі своєю дружиною, балериною, актрисою сцени і телебачення  Ліліан Сельвою, Lesbegueris Selva. Вони одружилися в тому ж році. У 1970 році митець емігрував до Сполучених Штатів, щоб продовжити свою артистичну кар'єру. Він почав серію спільних робіт з співвітчизником, відомим іконописцем Святославом Гординським, з яким  подорожував по США і Європі, удосконалюючи свої знання іконографії. Між 1970 і 1990 Микола прикрасив  понад 30 церков по всьому світу,  йому допомагала його дружина Сельва, Selva. Він також продовжував роботу над  сучасною скульптурою і великомасштабними фресками, які є його особистою пристрастю. Згодом митець був зосереджений на тогочасній скульптурі, в Буенос-Айресі розташовувалось його ательє. Працював Микола і в  категорії, яку можна назвати "Сучасна містика", коли скульптура подає абстрактне з точки зору сучасної науки. Цікавився ​​електронікою та інженерними науками, мабуть, цю схильність він успадкував від свого батька, досвідченого інженера.  

                            _голодекCuritiba_SanMateo.jpg

 

Ось адреса сайту Миколи Голодека - Ви будете вражені.