17 серпня

Субота, 16 серпня 2014 21:06 Автор 
Оцініть матеріал!
(5 голосів)

Афанасій (Опанас) Шелоумів (Шелоумов), майбутній живописець, народився 17/29 серпня 1892  у Кам'янці-Подільському, проте більшість свого життя прожив за межами Батьківщини, відійшовши у вічність 25 січня 1983 у Штарнберзі, Німеччина. 

http://www.arco-iris.com/George/images/scheloumoff_at_work.jpg

Своє дитинство Афанасій провів у Балті Херсонської губернії, де брав приватні уроки малювання. З 1908 року юнак навчається в  Одеському художньому училищі, згодом, правда, недовго, - в батальному класі у М. С. Самокиша Академії мистецтв. У 1914 Шелоумів йде добровольцем на фронт. Почав службу рядовим, закінчив  корнетом 10-го уланського Одеського полку. У Громадянську війну служив в 1-му добровольчому корпусі генерала А. П. Кутепова. Робив замальовки епізодів війни  та військового побуту.

http://www.arco-iris.com/George/images/scheloumoff_cossacks.jpg

У 1920 році разом з частинами Білої армії евакуювався в Туреччину. У таборі біженців зробив багато побутових замальовок. З Туреччини потрапив до Югославії, з того часу присвятив себе мистецтву. Почав з копіювання картин передвижників для заробітку. Пізніше отримав популярність як художник-баталіст; виконуючи на замовлення картини, зокрема: «Бородінська битва», «Битва під Лейпцигом», «В'їзд Мініна і Пожарського в Москву», «Молитва Шаміля перед битвою», «Останній резерв Добровольчої армії». Писав для Музею російської кінноти, що знаходився в Російському Будинку імені імператора Миколи II в Белграді (нині в Лейквуде, штат Нью-Джерсі, США). Любив писати пейзажі  степу з кіньми та сцени полювання. Малював портрети козаків та батальні сцени. Автор вівтарних ікон у храмі св. Архангела Михаїла в Великі-Бечекереку. Учасник виставок російсько-сербських художників (червень і вересень 1924), Великої виставки російського мистецтва (1930) в Белграді. http://www.artvalue.com/artist--scheloumoff-afanasij-ivanovich-180805.htm

У 1941 вступив у Російський корпус у складі Вермахту, воював на Балканах. З частинами корпусу потрапив до Німеччини. З 1945 жив в Штарнберзі, недалеко від Мюнхена. 

Мав численні персональні виставки в Мюнхені, Штарнберзі,  Штутгарті. У 1966 році мюнхенське видавництво А. Нейманіс випустило портфоліо з репродукціями його батальних картин. До свого 90-річного ювілею отримав звання почесного громадянина Штаренберга і подарував міському управлінню картину «Російська трійка». 

Похований на цвинтарі Вальдфрідхов в Штарнберзі.