23 серпня

П'ятниця, 22 серпня 2014 18:13 Автор 
Оцініть матеріал!
(4 голосів)

Олександр Федорович Фойницький, художник і педагог радянського часу, заслужений діяч мистецтв Молдавської РСР, автор понад 300 картин, народився 23 серпня 1886 року в селі Курлюгівка Єлизаветградської губернії, нині Кіровоградська область (помер 3 грудня 1973 року в Тирасполі).

Походив з сім’ї службовця. Закінчив церковну школу при парафії та вступив до чоловічої гімназії в Єлисаветграді, нині Кіровоград. Юнак мав тягу до малювання, тому почав відвідувати  вечірні рисувальні класи при земському реальному училищі, засновником яких був відомий у місті художник-академіст Петро Крестоносцев. Перші уроки живопису молодому Фойницькому викладав талановитий художник, педагог, один з числа фундаторів картинної галереї в м. Єлисаветграді Феодосій Козачинський. https://ru.wikipedia.org/wiki/Фойницкий,_Александр_Фёдорович

Згодом майбутній художник навчається в Одеському художньому училищі (1912), по закінченні якого стає дипломованим професійним художником. Після закінчення училища О.Ф.Фойницького, як обдарованого випускника, рекомендують до Академії мистецтв - у 1913 році він успішно складає іспити до Академії, однак через відсутність коштів  змушений прийняти пропозицію працювати викладачем малювання і креслення в гімназіях Тирасполя (Молдавія), де пізніше і проживе понад шістдесят років.  

У 1914 році Олександра беруть у військо і він стає учасником Першої світової війни, пізніше і громадянської у складі Червоної армії. З фронтів повернувся у 1921 році в Тирасполь, де став справжнім художником-літописцем міста. 

У Тирасполі художник  засновує місцеву студію живопису та малювання і керує нею. Вже після смерті Фойницького у 1975 році  Дитяча художня школа у Тирасполі була названа його ім'ям.

Першою значною роботою художника, як відомо, були ілюстрації до букваря та брошур для Молдавського книжкового видавництва 1920-х років.

Він створив чималу кількість полотен, присвячених історичним подіям Тирасполя і створеній Молдавській АРСР. До початку 40-х років Фойницький стає одним із провідних художників МАРСР. За його безпосередньої участі в Тирасполі був відкритий художній музей автономної республіки.

  Німецько-румунську окупацію міста у час Другої світової війни, свідком якої став, та інші події війни  Олександр відображає на своїх полотнах : «Полонені німці» (1944), «Війна» (1956), «Йдуть» (1969). На превеликий жаль, багато робіт митця були втрачені у роки війни.

Лірик за природою,  Фойницький працює не лише в  історичному жанрі,  з-під його пензля часто виходять і пейзажні роботи, а також сповнені любові до людей життєрадісні  портрети. Визнання по всьму Радянському Союзу митцю принесли пейзажі з видами на Дністер.

"Особливе місце в творчості Фойницького займають натюрморти. За словами очевидців, у художника був прекрасний, доглянутий сад. Чого там тільки не було! Він там міг знаходитися годинами і створювати свої картини. Щедра, яскрава, неповторна природа Молдавії давала наснагу для їх написання («Виноград у кошику», «Абрикоси» і т.д.). Декілька робіт художника присвячені цвітінню бузка («Кущ бузку» 1966 р., «Натюрморт. Бузок» 1961р.). Він дуже любив весняний місяць травень, коли все навкруги розцвітає і буяє яскравими кольорами.

Молдавська земля пам’ятає Олександра Федоровича як активного учасника створення республіканського художнього училища, керівника журі всіх художніх виставок та члена Спілки художників Молдавії"( http://fotoinform.net/news/novosti-na-ukrainskom-yazike/ekspozitsiyi-hudozhnih-tvoriv-do-125-richchya-vid-dnya-narodzhennya-oleksandra-foynitskogo.html#ixzz3B9PmRvQy)

Митець займався активною викладацькою та громадською діяльністю, виховуючи  нових майстрів пензля. Йому були присвоєні звання заслуженого діяча мистецтв Молдавської РСР (1957 рік) та звання «Почесний громадянин Тирасполя» (1968 рік).

 У Кіровоградському обласному художньому музеї зберігається понад 30 живописних і графічних робіт митця. Це натюрморти, портрети, пейзажі, батальні і жанрові картини.