28 серпня – день пам’яті німців Поволжя

Четвер, 28 серпня 2014 06:54 Автор  Оксана Козак
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

28 серпня 1941року, 73 роки тому Президія Верховної Ради СРСР ухвалила указ про переселення німців з району Поволжя

В Указ Президії Верховної Ради СРСР "Про переселення німців, які проживають в районах Поволжя" від 28 серпня 1941 року, радянські німці необґрунтовано звинувачувалися у переховуванні диверсантів і шпигунів.

Хід війни і аналіз післявоєнної історії показав повну абсурдність звинувачення цілого народу, проте указ про переселення або депортацію старанно виконувався: вже до зими 1941 року в райони Сибіру і Казахстану було вислано 1млн. 200тис. німців не лише з Поволжя, а й з України і Криму. А потім, в 1942 році всі працездатні німці були мобілізовані в Трудову армію. До Трудармії забрали чоловіків у віці від 15 до 60 років і жінок у віці 16-45 років, окрім вагітних і жінок, у яких були діти віком до трьох років.

Нерідко були випадки, коли в Трудармії знаходилися батько та мати, а про їх малолітніх дітей держава не турбувалася.

Практично все майно переселенців (будинки, худоба) були конфісковані. Брати з собою дозволялося тільки те, що можна було винести в руках. На новому місці людей часто вивантажували з ешелонів в голий степ. У першу ж зиму смерть забрала життя безлічі дітей і літніх людей.

Насправді Трудармія була таборами для примусових робіт, оточеними колючою огорожею з озброєною охороною. Німці працювали на шахтах,  лісозаготівлях та інших важких роботах. Величезне число трудармійців померло з голоду, відчаю, холоду і непосильної роботи. Немає повних даних про їх смертність, а вона була значною.

Лише 29 серпня 1964 року Президія Верховної Ради СРСР ухвалила рішення про відміну „Указу про переселення німців Поволжя”, яке змивало з радянських німців ганебну пляму зради.

 

3 листопада 1973 року прийняли указ Президії Верховної Ради СРСР, згідно з яким німці отримали право повернутися в Поволжя. На початку 1990-х років в Поволжі почався рух німців за відновлення Республіки німців Поволжя.

 

В середині 1992 року Росія і Німеччина підписали протокол про поетапне відновлення цієї республіки. У 1998 році була створена громадська Федеральна національно-культурна автономія "Російські німці".

 

Мета об'єднання - узгодження дій щодо збереження та розвитку самобутності етнічних німців, спільне здійснення різних соціально-культурних програм, а також взаємодопомога і обмін досвідом.

Так, 28 серпня є Днем памяті і скорботи німців в німецьких громадах СРСР стали відзначати лише з початку 1990-х років. Раніше – до утворення громадських організацій німецької меншини – про цю трагічну дату згадували лише окремі люди, які тримали в своїй пам’яті  основні віхи історії німецького народу.

 

 

Детальніше в цій категорії: « 28 серпня 31 cерпня »