9 лютого народився відомий літературний теоретик Мікулаш Бакош

Понеділок, 09 лютого 2015 12:00 Автор 
Оцініть матеріал!
(5 голосів)

Минулого року Словаччина святкувала сторіччя 

Мікулаша Бакоша, Mikuláš Bakoš (літературні псевдоніми:  Nikola Bakoš, Nikola, Zozo Čierny), який народився 9 лютого 1914 року в Україні, у місті Одеса, та провів тут своє дитинство  (помер 20 червня 1972 в Братиславі).  Мікулаш Бакош - відомий словацький літературний теоретик, перекладач, організатор літературного життя в Словаччині, член Інституту літературних досліджень Словацької академії наук, професор естетики.

Революційні події тих часів змусили батьків Мікулаша емігрувати.  Гімназію хлопець завершував вже у місті Трнава, по її закінченні навчався у Празі та на факультеті філософії університету в Братиславі.

Отримав докторський ступінь у галузі філософії в 1938. Незабаром викладав у школі Братислави,  працював в університетській бібліотеці, а потім в Літературному інституті Словацької академії наук і мистецтв у Братиславі. Будучи новатором, Мікулаш швидко став відомим. Зосереджувався на питаннях формалізму та структуралізму. Цікавами є його дослідження з історичної поетики.

З 1943  працював в Інституті літературних досліджень Словацької академії наук. Після закінчення Другої світової війни став організатором науково-літературного життя в Словаччині. Один з засновників тижневика Культурний Zivot,  секретар Словацької академії наук і мистецтв (1945 - 50 ). У 1948 його призначили професором естетики в університеті Братислави. 

З 1964 року Мікулаш працює директором Інституту світової літератури і мови Словацької академії наук, присвячуючи себе лінгвістиці. Завдяки йому інститут організував міжнародну конференцію з проблем літературного авангарду. Автор кількох сотень трактатів і статей з теорії та історії літератури.

Серед його праць: 

  • Vývin slovenského verša (1939, prepracované 1949, 1966),
  • Teória literatúry (1941),
  • Problém vývinovej periodizácie slovenskej literatúry (1944),
  • Literatúra a nadstavba (1960),
  • Problémy literárnej vedy včera a dnes (1964),
  • Avantgarda 38 (1969),
  • Literárna história a historická poetika (1973).