10 лютого – 120 років від дня народження відомого українця з роду Габсбургів

Середа, 11 лютого 2015 09:35 Автор  Оксана Козак
Оцініть матеріал!
(5 голосів)

10 лютого – 120 років від дня народження Вільгельма Габсбурга з імператорської родини Австрії, який став Bасилем Вишиваним і вірним сином українського народу…

Габсбург-Лотрінген Вільгельм Франц (Вишиваний Василь) (1895-1948), тісно пов’язав свою долю з українським визвольним рухом, за що заплатив власним життям, яке трагічно обірвалося в тюремній лікарні Лук’янівської в’язниці міста Києва.

Вільгельм Франц фон Габсбург-Лотаринзький є визначний український військовий діяч. Один з організаторів і командирів формації Українських Січових Стрільців. Поет. Голова управи Українського національного товариства вільних козаків (вільнокозацького товариства), створеного у Відні і 1921.

Вільгельм Франц народився на острові Лошинь поблизу міста Пула на території сучасної Хорватії в сім'ї адмірала флоту Австро-Угорщини ерцгерцога Карла-Стефана і ерцгерцогині Марії-Терезії, італійської принцеси з Тосканської династії. Належав до молодшої лінії династії Габсбургів.

Вільгельм Франц був шостою і наймолодшою дитиною в родині Марії Терези і Карла Стефана Габсбургів-Лотаринзьких, які були частиною австрійського імператорського роду. Він доводився праправнуком імператору Леопольду ІІ і троюрідним племінником Францу Йосифу І.

У період, коли родина замешкала у маєтку в м. Живець (Західна Галичина) Вільгельм дізнається про українців, подорожує по Гуцульщині.

Після закінчення в лютому 1915 р. військової академії, він у званні лейтенанта був відправлений до 13-го полку уланів австрійської армії, де більшість вояків походили із Золочівщини. У цьому середовищі Вільгельм вивчає українську мову, цікавиться історією, захоплюється культурою та традиціями українців. Один із солдатів подарував йому вишиту сорочку, яку той охоче одягав, за що його назвали у полку Василем Вишиваним. 

Навесні 1918 р. Вільгельма Габсбурга призначено командиром південної армійської групи австрійського війська, до якої входив і курінь Українських січових стрільців.

У 1919 р. Вишиваний-Габсбург став полковником армії Української Народної Республіки та співробітником відділу закордонних зв’язків Міністерства військових справ УНР. Після поразки Української революції він опиняється в Відні, бере участь у житті української діаспори, публікує збірку віршів українською мовою «Минають дні» (1921). Напередодні і в часі Другої світової війни Василь Вишиваний підтримує контакти з середовищем ОУН.

26 серпня 1947 р. Вільгельма Габсбурга було заарештовано у Відні радянською контррозвідкою СМЕРШ, а в кінці листопада переправлено до Києва, де ув’язнено в Лук’янівській тюрмі. 18 серпня 1948 р. він помирає в тюремній лікарні. Точне місце захоронення досі невідоме…