Цей день в історії, 31 березня народився Микола Іванович Міхновський

Вівторок, 31 березня 2015 10:37 Автор  Орест
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

31 березня народився Микола Іванович Міхновський - український політичний і громадський діяч. З молодих літ Міхновський закликав народ до збройної боротьби за права і самостійність українського народу. За що не раз звинувачувався у надмірному радикалізмі.

У відповідь на заборону офіційної влади зробити напис українською мовою на пам'ятнику Котляревському у Полтаві, Міхновський написав «Одвертий лист до міністра Сипяґіна», який закінчувався словами, актуальними і у наші часи:

 «Українська нація мусить скинути пановання чужинців, бо вони огиджують саму душу нації. Мусить добути собі свободу, хоч би захиталася ціла Росія! Мусить добути собі визволення з рабства національного та політичного, хоч би пролилися ріки крови! А та кров, що поллється, впаде як народне прокляття на Вашу голову, пане міністер, і на голови всіх гнобителів нашої нації»

У 1904 році, коли Росія святкувала 250-річчя «приєднання Малоросії», УНП на чолі з Миколою Міхновським, на знак протесту вирішила підірвати у Харкові пам'ятник російському поету Пушкіну. На місці понівеченого пам'ятника були розкидані відозви із закликом до «боротьби за своє національне визволення».

Його друг, Варфоломій Євтимович, характеризував його так:

 «Микола Міхновський — це українська стихія, … лише опанована сильним та благородним інтелектом. Він був високоосвічений і досвідчений правник, … тонкий психолог, щасливий ініціатор, видатний організатор, блискучий промовець, талановитий публіцист, розумний і тактовний керманич, мілітарист з інтуїції, добрий знавець нашої минувшини, історичної та побутової, революціонер, як тип людини, здатної на рішучий чин. Вихований на добрій українській традиції, в українському селі, Микола Міхновський був прекрасним взірцем української расової культури, був українським аристократом у властивому значенні цього поняття»

З початком Української революції 1917 року, за ініціативою Миколи Міхновського у Києві відбулися три військових віча, останнє з яких 11 березня ухвалило рішення про формування Першого українського охочекомонного полку імені гетьмана Богдана Хмельницького.

Українське вояцтво з ентузіазмом відгукнулося на ідеї Міхновського: воно виявило готовність зі зброєю в руках здобути незалежність Україні — автономістів серед них майже не було.

Автор гасла «Самостійна Україна — від Сяну по Кавказ» становив серйозну загрозу для окупаційної радянської влади. 3 травня 1924 року його було знайдено повішеним. Хоча і була знайдена прощальна записка, громадськість дотримувалась версії, що самогубство було інсценізовано радянською владою.

Поховали Миколу Міхновського у Києві на Байковому цвинтарі.