Не забутий у Белграді

Неділя, 31 травня 2015 14:23 Автор 
Оцініть матеріал!
(3 голосів)

    Володимир Павлович Загороднюк, син капітана торгового флоту, майбутній скульптор і художник театру, з'явився на світ у славетному місті Одеса 31 травня 1889 року. 

      Тут він зростав, тут закінчив художню школу та Одеське художнє училище

      У 1910-1913 р.р. вивчав скульптуру в Національній школі образотворчих мистецтв у Парижі під керівництвом А. Мерсьє. Усім серцем тягнувся до скульптури. 

      Виставлявся в Осінньому салоні. Повернувся до Росії, щоб виконати військовий обов'язок. У Першу світову війну був на фронті.  У 1920 році з потоком біженців з царської Росії пан Володимир  прибув до Королівства сербів, хорватів і словенців. Відразу був прийнятий вчителем малювання в російській школі у Панчево.

 view_image.jpg

(Голова сатира. 1937 рік)

      У 1921 році за рекомендацією уродженця Харкова Л. М. Браїловського  став художником у Народному театрі у Белграді. За час роботи в театрі робив сценографію 19-и драм і 12-и опер. Співпрацював з багатьма режисерами, зокрема з Феофаном Павловським, Михайлом Ісайловичем, Олександром Верещагіним, Бранком Гавелою, Юрієм Ракітіним, Момчилом Мілошевічем, Зденком Кнітлом, Йосипом Кулунджічем, Радівоє Веснічем, Еріком Хецелом, Велимиром Жівоіновічем, Мірком Поличем. Кращі його роботи пов'язані з постановками Ісайловича.

1.jpg

(Барельєф на будівлі у Валево (Сербія). 1939.)

     У 1925 році у складі делегації сербських сценографів брав участь у Міжнародній виставці декоративного мистецтва в Парижі, отримав 2-у премію за сценографію драми І. Войновича «Смерть матері Юговичів». З 1927 році багато працював як скульптор. Виконував портрети, надгробні рельєфи, декор будівель (ліпнина). Автор фігури воїна в монументі «Захисникам Белграда» у 1-у світову війну (1931, арх. Р. Верховський), композиції «Самсон і лев» у внутрішній обробці будівлі Генерального штабу (1928), бронзових фігур біля входу в колишні Іпотечні банки в Сараєво і в Банялуці, бронзових рельєфів у головній залі колишнього Іпотечного банку в Белграді. Викладав у Академії прикладного мистецтва. Учасник виставок Товариства російських художників у Королівстві СХС (1928), художньої групи «Круг» (1930, 1931), російських художників (серпень 1942, червень і грудень 1943),  1-ї сербської виставки театрального живопису (1938), в Салоні архітектури . Не прийнявши ні югославського, ні радянського громадянства, у 1949 році був вигнаний з театру і незабаром емігрував до Австралії, де займався тихо і непомітно іконописом . 

    У 1976 році митця не стало. Його поховали в Сіднеї. У Сербії залишились скульптури Володимира Загороднюка та  театральні ескізи, які він передав у дар театральному музею Сербії.

  

2_1.jpg

(У м. Валево, Сербія, банк, 1939 рік)