Леон Хвістек

П'ятниця, 12 червня 2015 22:53 Автор 
Оцініть матеріал!
(4 голосів)

   

   Яскравий вчений, представник відомої у науковому світі Львівської математичної школи,  філософ, логік, польський письменник, художник, літературний і художній критик, відома постать міжвоєнного авангарду Леон Хвістек (пол. Leon Chwistek), що народився у Кракові (тоді в Австро-Угорщині) 13 червня 1884 року, зболено відходив у інші світи 20 серпня 1944 року під Москвою, як це робили тисячі закатованих комуністичним режимом, не маючи  права хоча б на маленьке місце на цвинтарі, його нашвидкуруч закинули у вириту спільну могилу для репресованих...
 
   Син відомого лікаря та художниці Емілії з роду Маєвських, піаністки, учениці Яна Матейка,  з дитинства крутився у колах польської еліти.  Батьки мали власну водолічницю у Закопане, яку відвідували відомі математики Варшави,Кракова, Львова, філософи, митці, поети, політики. Сюди навідувався і Фелікс Дзержинський.
 
                                        
 Leon_Chwistek_Portret_Tytusa_Czyżewskiego_1920.jpg
   Тяга до живопису привела його  вільним слухачем  до краківської Академії витончених мистецтв, де він навчався у Юзефа Мехоффера. Також закінчив Ягеллонський університет, там вивчав філософію і математику, згодом продовжив навчання в Геттінгені та Відні (1908-1910). Вивчав живопис у  Парижі, знайомився з творчістю кубістів. З  1914 року по 1916-ий був з перервами (хвороба) на фронті.
 
 Chwistek_Feast.jpg
     Першу свою працю з “чистої теорії типів” за системою Б.Рассела Леон Хвістек опублікував у 1912 році.
   
 Спочатку (з 1917 року) належав до краківської групи "Експресіоністи Польщі" (Віткевич, Тітус Чижевський та ін.), з 1918 року захопився формізмом, ставши його головним теоретиком,  випускав журнал "Форміст" (вийшло 6 номерів).
 
 Leon_Chwistek_Szermierka_1919.jpg
 
     Математика не припиняє вабити його - з того часу, як 1 вересня 1909-го отримує посаду вчителя у Третій краківській гімназії, з перервами викладає там, а з 1922-го - в Ягеллонському університеті, де у 1928 році захищає дисертацію з математичної логіки.
    1930 рік привів Леона до Львова, він почав викладати у Львівському університеті та відразу став одним з помітних представників Львівської математичної школи. У Львівському університеті Л. Хвістек керував кафедрою та читав курси з формальної логіки, науку про метод, про головні засади філософії, математичну логіку, загальну методологію, основи теорії пізнання, основи теорії класів, методологію точних наук, основи раціональної математики, основи математики. Вів практичні та семінарські заняття з прочитаних курсів.
Л. Хвістек потрапив під сильний вплив комуністичних ідей, проповідуваних з Москви. Московський журнал “Культура мас”, що видавався відомим футуристом Б.Ясінським, захоплював його. Леон поширював ліві ідеї і серед своїх студентів.
З початком Другої світової війни учений залишився у Львові, зайнятому радянською армією, співпрацював з прорадянської газетою «Czerwony Sztandar», опублікував кілька текстів, що славили радянську владу та Сталіна. 17 вересня 1940 року вступив до Спілки письменників України. А в червні 1941-го, перед приходом гітлерівців, евакуювався зі Львова разом з радянськими військами.
    У 1941-1943 роках викладав математику в Краснодарському краї, згодом у Тбілісі, де отримав посаду в Академії наук Грузії, потім виїхав до Москви, там брав участь у роботі Спілки польських патріотів.
 
   Похований у спільній могилі на Донському кладовищі Москви. На цьому цвинтарі є  три спільні могили, призначені для поховання незабраних трупів, що служили  могилами  репресованих. На жаль, не вдається вияснити, у якій з трьох могил  похований Хвістек.
 
Дружиною Леона Хвістека була Ольга Штайнгауз, сестра Гуго Штайнгауза, одного із засновників Львівської математичної школи, що сформулював теорему Банаха-Штайнгауза ( функціональний аналіз) та запропонував позначення Штайнгауза-Мозера для дуже великих цілих чисел. Дочка  Леона і Ольги - Аліна Хвістек (Давидович), яка свого часу навчалась на математично-природничому факультеті Львівського університету,  стала   польською художницею, викладачем математики, написала  спогади про батька та Львівську математичну школу. Сестра Хвістека була дружиною професора Львівської Політехніки В.Стожека.
 
Леон займався математичною логікою, розвиваючи ідеї львівсько-варшавської школи (Казімєж Твардовський та ін.), Б. Рассела, з яким листувався, А.Пуанкаре.
 У філософії, мистецтві, художній критиці відстоював ідею множинності світів (реальність здорового глузду, чуттєве сприйняття, точні науки, сновидіння і галюцинації та ін.). Відповідно вибудовував типологію та історію мистецтв - від примітивізму до футуризму. Полемізував з Владиславом Стржемінським і його унізмом.  Знайшовши себе в авангардизмі  – формалізмі, кубізмі, футуризмі, Леон започаткував у малярстві так званий “стрефізм” (strefizm).
За життя мав свої персональні виставки живописних робіт у Кракові (1927) та Львові (1934).
Написав роман "Kardynał Poniflet" (1906, рукопис знищений автором у 1917 році), а також  роман "Pałace Boga" (1932-1933, за життя автора були опубліковані лише кілька фрагментів, пробна реконструкція роману опубл. у 1968-му).
 
Життя не пройшло намарно - Л. Хвістек залишив по собі багато наукових  праць (http://hint.org.pl/itd=n45) та чималу мистецьку спадщину.